#otomobil

DİZEL Mİ BENZİNLİ Mİ ARABA ALMALIYIM?

OSMAN KURT | 14 Şubat 2018 #otomobilOtomobil almak isteyenlerin aklındaki en önemli sorulardan bir tanesi "dizel mi benzinli mi araba almalıyım?" oluyor. Aslında Türkiye'de son yıllarda dizel otomobiller tarafına doğru bir pozitif algı söz konusu. Eğer bir marka 1,6 litreden ufak motora sahip dizel otomatik seçeneğini sunuyorsa otomobil severleri yakalamayı başarıyor. Peki gerçekten de bu otomobiller benzinli otomobillere göre daha mı ekonomik? Açıkçası çok ciddi kilometreler yapmıyorsanız dizellerin çok da avantajlı olduğunu söyleyemeyeceğim.

Dizellerin benzinli otomobillere göre Türkiye'de çok daha ilgi görmesinin başlıca nedeni mazot fiyatlarının benzine göre daha ucuz olması. Bir de üstüne dizel otomobillerle, bir depo yakıt ile benzinli bir otomobile göre çok daha fazla yol alabiliyorsunuz. Ama tüm bunlara rağmen nasıl benzinli araçlar da satılmaya devam ediyor?

Dizel mi Benzinli mi Daha Ekonomik?

İki motor seçeneğinin de birbirlerine göre artı ve eksileri var. Sizin kullanım şekliniz, süreniz ve amacınız birini diğerine göre öne çıkartıyor. Öncelikle sizin için birincil öncelik otomobilin fiyatı ise dizel otomobiller benzinli otomobillere göre çok daha pahalılar. Ortalamada manuel vitesli benzinli arabalar ile dizeller arasında fark 5-6 bin TL seviyelerinde. Ama işin içine otomatik vites de dahil olunca bu aralık 10 bin TL'yi rahatlıkla aşabiliyor. Genelde Türk sürücüler şirket aracı almıyorsa otomatik vitesli araç almayı tercih ediyor. Ayrıca Türkiye'de sürücülerin büyük bir kısmı otomobillerini tüketici kredisi ile alıyor. Doğal olarak bu 10 bin TL'lik farkın faiz ve kredi masrafları ile birlikte daha da büyüyeceğini tahmin etmek için kahin olmak gerekmiyor.

İki motor seçeneği arasındaki fark sadece satın alma bedeli ile sınırlı değil. Dizel arabalar benzinli arabalara göre çok daha sık servise giriyor. Biri benzin otomobilde servis süresi ortalama 20 bin km iken dizel araçlarda bu süre 15 bin km'ye düşüyor. Üstelik dizel bir otomobilin servis bakım ücreti de benzinli modellere göre daha yüksek oluyor. Bu farkın tahmini 1000 km'de 10 TL olduğunu düşünebilirsiniz. Mazot ile benzin arasındaki farkın da eskisi kadar çok olmadığını da hatırlatayım. Bu yazıyı yazdığımda İstanbul'da bir benzincide ikisi arasındaki fark litrede 67 kuruş seviyelerinde idi. Bu da yaklaşık 1000 km'de iki otomobil arasında ortalama 150 TL'lik maliyet farkına neden oluyor. Yani yaklaşık otomobille 80 bin km civarı bir yolculuk yapacaksınız ki başa başa gelmenizi sağlasın.

Benzinli Otomobillerin Avantajları

Türkiye'de sürücülerin ortalamada iki senede bir araç değiştirdiği düşünüldüğünde çok da kilometre yapmıyorlarsa benzinli otomobiller çok daha avantajlı oluyor. Üstelik artık mazot ile benzin arasındaki makas da eskisi kadar fazla değil. Ayrıca performans ve hız odaklı bir sürücü iseniz yine benzinli otomobiller ön plana çıkıyor. Üstüne bir de çevre dostu bir sürücü iseniz dizel motorlu araçlar çevreye çok daha fazla sera gazı salıyor. Bu yüzden Avrupa'da birçok ülkede ilerleyen seneler için mazot ile çalışan otomobillere son verilmesine yönelik çalışmalar dillendiriliyor.

Dizel Araçların Avantajları

"Yeter artık dizeli de ne dövdün be kardeşim vurma artık öldü" diyenleri duyar gibiyim. Bu otomobilleri almayın demiyorum. Aracınızla sıkça yük taşıyorsanız torku daha yüksek olduğu için dizel motor seçeneği çok daha mantıklı olabiliyor. Yine yılda 20-30 bin km civarı yol yapıyorsanız dizel anlamlı bir seçenek olabiliyor. Ayrıca iki araç arasında fark yüksek olsa da satmak istediğinizde ikinci elde dizelleri çok daha pahalıya ve çok daha kolay satabiliyorsunuz.

Burada bahsettiğim özelliklerin yanında bir de satın almayı planladığınız otomobilin verilerini de incelemenizde fayda var. Bazı markaların dizel otomobillerinin yakıt tüketimi bazılarının benzinlilerinden fazla da olabiliyor.

etiketler

benzin

YAZAR HAKKINDA

OSMAN KURT

Seyahat etmeyi ve otomobilleri seven bir beyaz yakalı bir blogger. İş için başladığı gezilerine şimdi zevk için devam ediyor. Otomobillerle seyahatler gerçekleştirip, hem yeni yerler keşfediyor hem de bu otomobiller hakkındaki deneyimlerini paylaşıyor.
https://cokgezenadam.com

BENZER İÇERİKLER