#KIA

KIA, NIRO İLE YEŞİLLENİYOR

RAHŞAN GÜLŞAN | 10 Mart 2016 #KIA

KIA, çevreci vizyonunu Niro ile tanıtıyor. Otomobil, bir hibridin çok yakışıklı olabileceğinin ispatı!

KIA'nın yeni hibrit otomobili Yeni KIA Niro

Biz henüz pek farkında değiliz ama Avrupa ve ABD’de otomobil tüketicileri yeşil otomobilleri yani çevreye daha az karbon gazı yayan otomobilleri tercih etmeye başladılar.

KIA, mart başındaki Cenevre Otomobil Fuarı’nda hibrit otomobili Niro’nun Avrupa lansmanını yaptı.

KIA, 2020 yılına kadar tam 11 Eko Dinamik model tanıtmayı planlıyor. ABD’de Optima hibrit ve tam elektrikli Optima modelleri ile birlikte Chicago Motor Show’da gövde gösterisi yapan firmanın ağır topu ise Niro.

Yeni KIA Niro'nun yan görünümü

Çünkü Niro tamamen yeni bir platform üzerinde üretilecek. Ve bu platform firmanın 2020 yeşil otomobil hedefleri için kritik bir anlam taşıyor.

Crossover kasasıyla dikkat çeken Niro’nun ilk bakışta en beğendiğim tarafı fütüristik bir tasarım çizgisine sahip olmayışı. Güncel Sportage’dan tasarım çizgileri taşıyan otomobil KIA’nın artık alametifarikası sayılan kaplan burun ızgaraya da sahip.

Ağırlığı azaltmak ve yakıt ekonomisini arttırmak amacıyla otomobilde güçlendirilmiş çelik ile birlikte alüminyum da kullanılmış.

Yeni KIA Niro arka ve yan görünüm

Teknik özelliklerinden önce içimden konfor özelliklerine hafiften bir göz atmak geçiyor. Otomobil KIA’nın Android Auto bağlantı sistemini kullanan ilk modeli olacak. Apple CarPlay ise 2016 sonunda sunulacak. Altı hoparlörlü ses sisteminin standart olduğu otomobilde JBL’in 320 watt amfi ve kablosuz şarj cihazı da bulunan ses sistemi opsiyonel olacak. 7 veya 8 inç dokunmatik ekran ve Kia Connected Services de otomobilin önemli seçeneklerinden.

Ama tabii ki bu otomobilin müthiş teknolojisi ön kaputun altında yer alıyor.

Yeni KIA Niro far görünümü

Niro tamamen yeni 1.6 litre doğrudan enjeksiyonlu dört silindirli dizel motora sahip. Buna 43 beygir gücünde elektrik motor eşlik ediyor ve ikili birlikte toplam 141 PS güç üretiyor. 264 nm Tork da bu birlikteliğin diğer meyvesi. Altı ileri çift debriyajlı şanzıman da gücün kayıp yaşamaksızın tekerlere iletilmesini sağlıyor. Şanzımana yerleştirilen yeni bir elektrikli aygıt iki motorun ani hızlanmalarda tam güç verebilmesi için tasarlanmış.

Otomobilde güvenlik de atlanmamış. 7 hava yastığı, elektronik denge kontrol sistemi, elektronik fren destek sistemi, kör nokta uyarı sistemi, kavşak destek sistemi gibi teknolojik özellikler güvenliği arttıran etkenler.

Yeni KIA Niro iç görünüm

Çevremizdeki her şey değişirken otomobillerimizin de değişmesi kaçınılmaz. Artık yavaş yavaş eski köye yeni adet havasından vazgeçip çevremize daha az zarar verecek hibrit ve elektrikli modeller konusunda hafiften uyanmaya başlasak iyi olacak sanırım.

Yeni KIA Niro iç görünüm

etiketler

kia kia niro

YAZAR HAKKINDA

RAHŞAN GÜLŞAN

BENZER İÇERİKLER