#moda

İLLE DE DENIM: BLUE MATTERS

YEŞİM SEZER | 1 Haziran 2016 #moda

Bir tutam Akdeniz sıcaklığı bir tutam İskandinav minimalliği

Çok çabuk tüketilen moda akımları arasında belki de tek kalıcı olan, giydiğimiz her türlü şeyle uyum sağlayan denimler oldu. Hem şık hem rahat olması sebebiyle 7’den 70’e herkesin giydiği denimler gardrobumuzun her zaman en çok tercih edilen temel parçası.

Denimi bir giysiden çok bir yaşam tarzı olarak benimsemiş iki yaratıcı insan; Ece Müftüoğlu Narcy ve Didem Çakar'ın bir araya gelerek kurdukları Blue Matters yenilikçi tasarımlarıyla öne çıkan bir denim markası. Statü ve cinsiyet ayrımı yapmayan, özgürlük ve zamansızlık kavramlarını özünde barındıran denimden harika işler çıkaran bu ikili, tesadüfler sonucu Karakan ve Kartel’den tanıdığımız Kerim Yüzer nam-ı diğer Kabus Kerim ile enerjilerini birleştirerek ortaya eğlenceli, zamansız tasarımlar çıkarmış.

Kabus Kerim’in vintage giysi ve vintage denim merakı, Ece’nin aileden miras denim bilgisi ile birleşince bir tutam Akdeniz sıcaklığı bir tutam da İskandinav minimalliği barındıran işler çıkmış ortaya.

Blue Matters ürünlerinin her birinin arkasında bir hikaye var. Üzerimdeki bu yeşil “pilot” elbisenin adı “Sabiha” mesela. Ya da ürettikleri ilk denim pantolona ülkemizi denimle ilk kez tanıştıran Muhteşem Kot namına “Muhteşem” adını vermişler. Kot ismi de oradan gelmekte aslında. Muhteşem Kot, Fransa’dan Türkiye’ye ilk denimi getirdiğinde kendi soyadından ilhamla “Kot” adını verdiği bir marka kurmuş. Veriş o veriş, biz de o günden beri her kağıt mendile Selpak dediğimiz gibi her denime de kot deyiveren bir millet oluvermişiz.

Blue matters ürünleri denim dünyasında çok özel yere sahip selvedge kumaşlardan üretiliyor; yani dar enli, el tezgahlarında dokunan ve kenarları özel dokulu kumaşlar. Üstelik ürünlere yıkama yapılmayıp, ham halinde kullanılıyor ki bu da her bir Blue Matters ürününü çevre dostu olarak çok özel bir yere koyuyor. Sizinle yaş alacak, şekillenecek, tekdüzeliğin içinden sizi sıyıracak bir şeyler arayışındaysanız o zaman istikamet Çukurcuma!..

Blue Matters Denim Concept Space
Boğazkesen Cad. No: 81-A Çukurcuma

Fotoğraflar: Afgan KARAHAN
 

YAZAR HAKKINDA

YEŞİM SEZER