#moda

FASHION IS MY WAR - MODA BENİM SAVAŞIM

TUBA ÜNSAL | 21 Mart 2016 #moda

Moda haftaları eğlence değildir

Moda benim savaşım yazılı bir afiş

Savaş şarkılarının çalındığı ülkemde moda haftası için atılabilecek en güzel başlık sanırım bu olurdu. Bir tarafta geçen sene iptal edildiği için ülkeye gelmek istemeyen uluslararası alıcılar, diğer tarafta ilk defilesini yapmaya çalışan modacı kızın dramı. Bütün moda haftası boyunca herkesin ağzından sürekli şu cümle döküldü "Moda haftaları eğlence değildir". Tekstil sektörü bir ülkenin en önemli gelir kaynaklarından biriyse onun vitrini de moda haftalarından ibarettir. İşte kendimizi böyle böyle gaza getirip, canlı bomba arar gözlerle tırsak tırsak girdik çadırdan içeri. İlk gün açılışı Dice Kayek'le yapıldı.

Tuba Ünsal ve Ayşe ve Ece Ege

Dice Kayek'in şakası
Ayşe ve Ece Ege bu sene defile yapmak yerine film gösterimi yaptı. Filmimizin adı Jokes'tu. Yönetmen Marie Schuller'in imzasını taşıyan diğer filmlerin arkasından gösterilen Jokes (Şaka) salonda büyük beğeni kazandı. Bir kişi arayla yanımda oturan türkücü Bülent Serttaş ise konuya şu kadar hakimdi "Yahu bana mayo defilesi var dediler geldim, bu neymiş şimdi, oturup film izleyecekmişiz, neyse buna da şükür"

Ayşe ve Ece Ege

Neden film Ece?
Bülent Serttaş, Sunset mayolarının sahibi tarafından; o da İTKİB başkanı tarafından sunuma davet edilmiş, yani kulaktan kulağa ancak bu kadar bilgi aktarımı olmuş. Bülent Serttaş'ın sempatik hallerini bir kenara bırakırsak Ece'nin konuşması sırasında şunlar dikkatimi çekti. Ece neden film yapmayı tercih ettiklerini "Sinema her zaman ilgi duyduğum hatta keşke okulunu okusaydım dediğim bir sanat alanı. Güzel sanatların her bölümünü tek bir medyaya koyabiliyorsunuz. Yaptığım tüm koleksiyonlarda filmlerden esinleniyorum. Her zaman arzu ettiğim şey büyük prodüksiyonlu bir filmin sanat danışmanlığını, kostümlerini yapmak" diyerek benim ve salondaki birçok sinema severin kafasında ampul yaktı. Ampul dediysek o manada değil yani :)

Gösterdiğini satmak?
Dice Kayek de yeni akım olan "Gösterdiğini anında satmak" akımını uygulayanlardan. Son filmdeki her şeyi gidip Beymen'den hemen satın alabilirsiniz.

Üzerindeki lacivert elbise ile bir manken

Podyumda yürüyen bir manken

Tuba Ünsal

Sudi Etuz
Yeni bir soluk, yeni bir görüntü. Moda dünyasında alışık olduğumuz isimlerin dışında birinin çıkıp da ayakta alkışlanacak tasarımlar yapması, bunları bu kadar yaratıcı şekilde sunması çok beğendiğimiz hareketlerden. Sudi Etuz markasının tasarımcısı Şansım Adalı'nın Stüdyo 54'den ilham alarak yaptığı şovda kreatif direktörlüğü moda dünyamızın dahi çocuklarından Hakan Bahar yapmış.

Beyaz elbisesi ile podyumda yürüyen bir manken

Elindeki gitar ile yürüyen bir manken

Raisa & Vanessa ve Rock Star Berrak Tüzünataç
Kocaman bir hangar düşünün, Harlem sokaklarından hallice bir dekorla Beykoz Kundura Fabrikası'nda bizi bekliyor. İçeri girdiğimizde rock'n roll bir ambiyans bizi karşılıyor. Müzikler şahane, hatta birazdan Volkan Önol'un muhteşem sesini dinleyeceğiz. Yavaş yavaş defile alanına alınıyoruz. Sanırım İstanbul'da bir defilede karşıma çıkmayacak en cool topluluk burada, hatta çoğunu ilk kez görüyorum. Alevler arasında DJ kızımız defilenin ateşini fitilliyor ve zafer işaretleriyle Berrak Tüzünataç yürümeye başlıyor. Hayatımda, misak-ı milli sınırlarında en etkilendiğim defileye imza atıyor Raisa & Vanessa. Defile bitince kızlara mesaj atıyorum "Yuuuh".

YAZAR HAKKINDA

TUBA ÜNSAL

Oyuncu, ajans TUBA kurucusu

BENZER İÇERİKLER