#moda

MODA DERSLERİ 101

TUBA ÜNSAL | 8 Mart 2016 #moda

Tuba Ünsal

Moda konusuyla haşır neşir olmam parayı bulmamdan bayağı bir sonraya denk geliyor. Uzun süre düşündüm, bir çantaya bu kadar bir eteğe şu kadar ödemeli miyim diye. Sonuçta erkeğin kumarıyla kadının alışverişi de eşit bağımlılık yaratıyor bünyede. Bu işi mantıklı hale getirmenin yollarını buldum ben, şimdi sizinle paylaşma zamanı...

İşinin ihtiyacına göre tüket
Ne demek bu? Şu demek oluyor, eğer bir bankacıysan müşteriler üzerinde Gucci'ler Prada'lar olan bir bankacıyı güvenli bulmaz, paramızı emanet ediyoruz sonuçta. Bu meslek grupları daha "Low Profile" dediğimiz markasız şıklıkla takılmalı. Ama söz konusu görsel iletişimse; mesela bir oyuncu, bir reklamcı, bir yönetmen, bir müşteri temsilcisi yahut bir müzisyen kesinlikle yeteneğinin yanında biraz da görsel algıya hitap eden kıyafetler giymeli. Ve tabii markalar. "Markalar markalarla büyür" Hollywood stratejistlerinin çok önemle üzerinde durduğu bir konudur. Bu sebeple yeni yetme bir oyuncu az biraz göze çarpmaya başladığında menajeri tarafından hiçbir ücret almadan Louis Vuitton, Dior, Chanel gibi markalarla işbirliğine sokulur. Galalarda ya da markanın kampanyalarında o markayla poz vermeye başladığında markanın daha önce çalıştığı büyük isimler kategorisine bir anda yükselmiş olur. Siz de kendi hayatınızın celebrity'si olarak marka kıyafet ya da tasarım giyecekseniz bunu doğru kullanmanız önemli. 

Kendinize bir ikon belirleyin
Bu konu çok mühim. Giyim kuşama aileden aşina biri değilseniz -bakınız Ece Sükan annesi Tiyatrocu olduğu için çocukluğu kostümlerin arasında geçmiştir- sizin kendinize geçmişten ya da günümüzden bir stil ikonu belirlemenizde fayda var. Kritik nokta şu ki seçeceğiniz ikonlar sizin günlük hayatta ayrı, gece ya da davetlerde ayrı rehberiniz olacaktır. Bu sebeple birden fazla isim seçemelisiniz ve bire bir kopyacılık yapmamanız lazım, kaş yaparken göz çıkarmayalım. Biraz sizden dokunuşlar eklemeniz şart, diğeri tüm vitrini satın alan sosyetik hanım tarzı olur. 

Peki kim bu ikonlar?
Alexa Chung, Sienna Miller, Kate Moss, Kate Bosworth gibi günlük hayatta daha genç bir tavırda takılabilir gece giyeceğiniz couture elbiseleri de aynı bu çağdaş tavırla yorumlayabilirsiniz. Mesela Alexa Chung gece elbiselerinin altına giydiği babetlerle bu akımı çok iyi temsil ediyor, ama tabii hanımefendinin bacak boyu bir Çin Seddi, sende durum böyle değilse geçiniz Alexa'yı size Sienna Miller verelim, o her daim incecik topukluların üzerinde kırlangıç misali sekmekte.

Daha klasik isimlere bakacak olursak Audrey Hepburn, Grace Kelly, Ulyana Sergeenko, Caroline De Maigret, Jane Birkin işimizi görecektir. Bu hanımlar, sanki nefes alır gibi kasmadan gelişine giyinip, müthiş de yaratıcı oldukları için her zaman ilham verecektir.

Tuba Ünsal

Alışveriş en basitinden nasıl yapılır?
Bu işin içinden yara almadan çıkmak istiyorsan, klasik parçalara yatırım yapacaksın, indirim dönemlerinde bu klasikleri bulup marka yatırımlarını bu parçalarla tamamlayıp acımadan alacaksın. Sezon açılışlarında oralı olmayıp mağazalara küseceksin, arada marka ya da tasarım cool ürünler alıp bolca kaliteli daha düşük profil markalara yöneleceksin. Çanta ve ayakkabı da yine sezon sonu indirim dönemi olabilir ama parana kıyacaksın. Bir jean tişört giyip çıksan bile çantan iyiyse, ayakkabın iyiyse her zaman stil sahibi görünebilirsin. Bir de spor kıyafet dendiğinde ortaya çıkan o havlu eşofmanları lütfen yakabilir misiniz, hani şu her yeri taşlı olanları?

Saç makyaj da mühim mesele
Yıllarca saçlarımı her renge soktuktan sonra anladım ki biz dünyaya mükemmel kombinasyonlarla geliyoruz. Saçı başı değiştirdikçe iş içinden çıkılmaz bir hal alıyor. Üstelik saçlar boyandıkça yıpranıp, boyamayan bir insana göre yüzde 50 ye kadar azalabiliyor. Saman görüntüsüne bürünenlerden hiç bahsetmiyorum. O yüzden kızlar, şu kara kaşa sarı saç sevdasından bir vazgeçelim, Hürrem kızılı da zor mesele, Elçin Sangu kadar pürüzsüz bir cildiniz yoksa hele hiç kızıl olayına bulaşmayın. Saçın sarı saman yığını gibi tepende püskül püskül duracağına sağlıklı orjinal renginde olsun daha iyi. Lensler konumuzun o kadar dışında ki oraya da hiç uğramıyorum. Saçların doğal parlaklığı ve yıka ve çık hali en sevdiğimiz model. Özellikle genç kızlar ya da daha çağdaş ve cool görünmek isteyenler için topuzları unutalım, en fazla krepesiz doğal toplamalardan gidelim derim. Balerin topuzları en sevdiklerimizden.

Panda mısın peri mi?
Makyaj konusunda panda olmadan nasıl şahane görünebiliriz onu da anlatacağım. Ten renginize uygun, cilt tipinize uygun fondoten bu işin olmazsa olmazı. Cildi yağlı kızlar daha mat, kuru olanlar daha nemli fondötenler tercih etmeli. Yıllarca en profesyonel makyaj sanatçılarıyla çalışmış biri olarak bana hep tavsiye edilen, cildin sağlıklı görünmesi için fondöten olayını cilt analizine göre seçmek, gerisi yüz tipinize göre değişiyor. Diğer taraftan en temel bilgi gözler koyuysa dudakta doğal renkler tercih edilmeli. Ben kırmızı mat rujumu ve nemlendiricimi hiçbir makyaja değişmem.

etiketler

modastil makyaj

YAZAR HAKKINDA

TUBA ÜNSAL

Oyuncu, ajans TUBA kurucusu