#otomobil

OTOMOBİL DÜNYASINA YÖN VEREN TEKNOLOJİLER

OSMAN KURT | 16 Nisan 2018 #otomobil

Dünya son yıllarda ciddi bir teknolojik gelişim içerisinde. Bugün dünyadaki gençler için teknolojik cihaz sahibi olmak otomobil sahibi olmaktan çok daha önemli. Bu teknolojik dönüşüm doğal olarak otomobil endüstrisini de ciddi şekilde ilgilendiriyor. Dünya otomobil üreticileri teknolojide yaşanan hızlı gelişimi takip ederek yeni nesil otomobilleri bu doğrultuda geliştirmeye özen gösteriyor. Yeni nesil teknolojileri sektöre hızlıca adapte etmeye çalışıyorlar. Akıllı otomobiller, elektrikli arabalarsürücüsüz otomobiller ve çok daha fazlası yavaş yavaş hayatımıza giriyorlar.

Benim de takip ettiğim çok önemli teknoloji konferans ve fuarlarında otomobil üreticilerinin çok daha etkin şekilde yer aldıklarını görmeye başladım. Geleceğin otomobilleri için bugünden çok önemli adımlar atılıyor. Peki otomobil dünyasının yakından takip ettiği en önemli teknolojiler neler? Geleceğin otomobilleri bugün hangi teknolojiler sayesinde geliştiriliyor. Otomobil dünyasına yön veren başlıca yeni teknolojileri sizler için özet olarak anlatacağım.

Otomobil Dünyasına Yön Verecek Teknolojiler

Endüstri 4.0 ile birlikte son yıllarda bazı teknolojik terimleri daha sık duyar olduk. Almanların tüm dünyada popülerleştirdiği Endüstri 4.0, otomotiv endüstrisinin de iş yapış şekillerini ve teknolojiye bakışını değiştirecek. Yapay zeka, robotlar, 3 boyutlu yazıcılar ve çok daha fazlası otomotiv sektöründe köklü reformlara neden olabilecek teknolojilerin sadece bir kısmı

Robotik Teknolojiler

Yıllar önce Terminatör serisi ile gördüğümüz robotlar gerçekten de bugün fabrikalarda yerini almaya başladı. Fabrikalarda robotlar tarafından taşınan parçalar, işçilerin daha verimli çalışmasını sağlayabiliyor ve üretim süresini de kısaltıyor. Bazı fonksiyonlarda robotların devreye girmesi ile meslek hastalıklarında  azalmalar sağlanabiliyor. Tabi bu robotlar daha da akıllandıkça insanların yaptığı birçok işi yapmaya başlayacaklar. Bu durum doğal olarak ilerleyen dönemlerde otomotiv sektöründe ucuz iş gücü faktörünü ortadan kaldıracak. Ben üye olduğum bir yahoogroups'ta Türkiye'de otomotiv sektöründe bir şirketin fabrikasında kullanmak üzere robot aradığı ilanını gördüm. Gelecekte robotlar için kariyer siteleri görsek şaşırmam.

Yapay Zeka

Terminatör'den bahsetmişken robotların akıllanmasında en başlıca faktörlerden biri de yapay zeka teknolojisi. Bu alanda da birçok dizi var. Ben bunlardan en çok Person of Interest'i beğeniyordum. Kendi kendine öğrenebilen bilgisayarlar otomobil dünyasında şuan aktif olarak kullanılıyor. Özellikle sürücüsüz otomobiller için bu teknolojinin gelişimi çok önemli. Yapay zeka teknolojisinin gelişimi ile otonom araçların güvenli bir şekilde yol kat edebilmeleri doğru orantıda ilerliyor. Ayrıca yapay zeka markalar tarafından satış danışmanı olarak da kullanılabiliyor. Kia'nın "Kian" adını verdiği Facebook Messenger üzerinde geliştirilmiş yapay zeka uygulaması kullanıcıların Kia ürünleri hakkında tüm sorularına yanıt veriyor. Yapay zeka endüstrisinin, 2023 yılında 14 milyar dolar büyüklüğe ulaşması bekleniyor.

Blockchain

Özellikle bitcoin gibi para birimleri finans sektörünün odağında olan blockchain uygulaması otomobil dünyası tarafından da yakından takip ediliyor. Hatta doğrudan otomobiller üzerinde test edilmeye başlandı bile. Blockchain otonom sürüş teknolojilerinin gelişimini hızlandırma açısından çok önemli bir potansiyele sahip.

Sanal Gerçeklik

Sanal gerçeklik uygulamaları otomobil üreticileri tarafından yeni modelleri tasarlarken kullanılmaya başlandı bile. Bunun yanında showroom'a gelmeye vakti olmayan müşterileri showroom'a götürmek için de bazı ülkelerde sanal gerçeklik uygulaması kullanılıyor. Kia da dünyanın en büyük tüketici elektroniği fuarı olan Las Vegas'taki CES 2018'de  sanal gerçeklik teknolojisi üzerinden otonom sürüş destek sistemlerini tanıttı. Ziyaretçiler sanal gerçeklik gözlüklerini kullanarak, bir dizi otonom sürüş destek sistemini deneyimleyebildi.Yine Detroit'teki otomobil fuarında ziyaretçiler Yeni Stinger modelini 4 boyutlu sanal gerçeklik uygulaması ile deneyimleme fırsatı buldular.

3 Boyutlu Yazıcılar

Üç boyutlu yazıcılar yıllar önce hediyelik eşya basan ilginç cihazlar gibi görülüyordu. Bugün ise yavaş yavaş potansiyelleri anlaşılmaya başlandı.Üç boyutlu yazıcı teknolojisi dünyanın üretim modelini baştan aşağı değiştirecek bir potansiyele sahip. Bu yazıcılar sayesinde tüketiciler üretici pozisyonuna gelecek. Belki de otomobil üreticileri ileride bize sadece tasarım satacak. O tasarımı alıp evimizdeki yazıcıdan çıkartacağız. O günler için ne kadar süre var bilmiyorum ama bugün birçok otomobil aksamını bu yazıcılarla üretmek mümkün. Bu otomobilin yedek parçasını Çin'den getirtmek yerine yetkili bayideki 3 boyutlu yazıcı ile üretmek çok yakın zamanda olası bir senaryo olacak.

Akıllı teknolojiler

Makinelerin birbirleri ile konuşabildiği M to M (Machine to Machine) bir dönem içerisindeyiz. Bugün cep telefonunuz ile birçok cihaza hükmedebiliyorsunuz. Otomobiller de giderek bu teknolojiden daha fazla istifade ediyor. Zaten bu teknoloji geliştikçe otonom sürüş alanında da önemli adımlar atılmış olacak. Kia CES 2018'de ACE Stratejisi kapsamında 2030 yılına kadar tüm otomobillerinin elektrikli ve bağlanabilirlik teknolojileri ile donatılacağını açıkladı. Fuarı ziyaret edenler bir sanal gerçeklik uygulaması sayesinde Kia'nın V2X adını verdiği teknoloji ile trafikte otomobillerin birbiri ile nasıl iletişim kurabildiklerini deneyimleme fırsatı yakaladılar.

 

YAZAR HAKKINDA

OSMAN KURT

Seyahat etmeyi ve otomobilleri seven bir beyaz yakalı bir blogger. İş için başladığı gezilerine şimdi zevk için devam ediyor. Otomobillerle seyahatler gerçekleştirip, hem yeni yerler keşfediyor hem de bu otomobiller hakkındaki deneyimlerini paylaşıyor.
https://cokgezenadam.com