#otomobil

ARACINIZDA YAKIT TÜKETİMİNİ DÜŞÜRECEK TAVSİYELER

OSMAN KURT | 28 Mayıs 2018 #otomobil

Hafta sonunda araba ile gezilecek yerler bulup gezenlerdenseniz akaryakıt fiyatlarındaki ciddi artış sonrası kara kara düşünüyorsunuzdur. Doğal olarak da aracımın yakıt tüketimini nasıl düşürebilirim de gezilerimden taviz vermem diyorsunuzdur. Merak etmeyin yakıt tüketimi konusunda hassas bizim gibilerin sayısı oldukça fazla. Türkiye'de otomobil satışlarında dizel otomobillerin yaklaşık yüzde 60'lık pazar payı da Türk sürücülerin yakıt maliyetlerini düşürme arayışlarının bir sonucu.

Otomotiv endüstrisi de bu alanda ciddi çalışmalar yapıyor. Gelecekte otomobil dünyasında yön verecek teknolojilerin de odağındaki en önemli konulardan biri de yakıt tüketimini düşürebilmek.  Ancak kullandığınız otomobil ne kadar ekonomik olursa olsun siz o aracı ekonomik kullanmazsanız yakıt maliyetlerinizi aşağı çekemezsiniz.  Aracınızın yakıt tüketimini aşağı çekebilmek için öncelikle bir araba neden çok yakar yani fazla yakıt tüketiminin sebepleri neler onu tespit etmek lazım. Bir otomobilin yakıt tüketimindeki artış araç ya da sürücü kaynaklı olabilir.

Araç Neden Çok Yakmaya Başlar?

Otomobiller ilgi isteyen makinelerdir. Onlara bekledikleri ilgiyi göstermezseniz verimleri düşer. Örneğin aracınızın yıllık bakımlarını yaptırmadıysanız, hava ve yakıt filtreleri zamanında değişmediyse aracınızın yakıt tüketimi doğal olarak artış gösterecektir. Sadece tıkanmış bir hava filtresinin değişimi yakıt tüketiminde yüzde 10'a kadar bir iyileşme sağlayabilir. Yani hava filtresi canım deyip geçmeyin.

Yine motorunuzun temiz olması, yağının zamanında değiştirilmesi de aracınızın yakıt tüketiminde iyileşmeye neden olacaktır. Dizel otomobil kullananlar da bilir, dizel filtresi değiştirildiğinde aracınızın bir depo ile kat ettiği yolda ciddi iyileşmeler görülüyor.

Bir Kayserili olarak aracın az yakması konusuna ciddi kafa yoran biriyim. Bu süreçte gördüğüm bir otomobil çok yakıyorsa bunda çoğunlukla sebep sürücü kaynaklı oluyor. Aynı otomobil ile birileri Fizan'a kadar yol alırken bazı arkadaşlar da evden işi göremiyorlar. Aslında önemsemediğimiz çok ufak detaylar bile yakıt tüketimi için oldukça önemli tasarruflar sağlıyor.

Lastiklerin Yakıt Tüketimi Üzerine Etkisi

Çoğu sürücünün pek önemsemediği lastikler, bir otomobilin yerle temasını sağlayan tek aksam. Bu yüzden lastik seçiminizden onun basıncına kadar her faktör sizin yakıt tüketiminizi etkiliyor. Örneğin kış lastikleri yaz lastiklerine göre çok daha fazla yakıt tüketimine neden olur. Bunun en güzel örneğini geçenlerde yaşadım. Kia'nın yakıt tüketimi konusunda Guinness rekorlar kitabına girmeyi başarmış hibrit SUV'u Kia Niro ile bir yolculuk gerçekleştirdim. Aracın normalde yakıt tüketimi 100 km'de 3,8 litre seviyelerinde. Ancak benim kullandığım araçta kış lastiği vardı. Bu nedenle benim yakıt tüketimim 4,9 litre seviyesinde gerçekleşti. Tabi bunda benim de sürüş kusurlarımın da payı var ama yaz lastiği olsaydı bu rakamı rahatlıkla 4 litre altına indirebilirdim.

Yine lastik basıncınız olması gerekenden az olursa aracın yakıt tüketimi artıyor. Sadece 1ps eksik lastik basıncı yakıt verimliliğinizde yüzde 3'lük bir zarara neden olabiliyor. Yüzde 3 deyip geçmeyin benzinin litresi her gün artıyor.

Araçlarda Yakıt Tüketimini Düşürecek İpuçları

Öte yandan arabanızın yakıt tüketimini düşürmenin en etkili yollarından biri de sakin araç kullanmak. Fazla sürat yapmadan, ani hızlanma ve frenlerden kaçınmak belki de yakıt tüketimini düşürmenin en etkili yolu. 2000 devirin altında ortalama 80-90 km hızla yol aldığınızda Kia Niro gibi bir otomobille 100 km'de 3,4 litre yakıt tüketimine ulaşabilirsiniz. Ama aynı otomobille otobanda 160 170 km hızla gitmeye kalkarsanız, ani hızlanmalar gerçekleştirirseniz Kia Niro gibi ödüllü bir otomobilde bile yakıt tüketiminizin 10 litrenin üstüne çıkması kaçınılmaz.

Ayrıca klima kullanımı otomobillerde yakıt tüketimini yüzde 8'e kadar arttırabiliyor. Tabi klima çok yakıyor diye yazın birçok insan camları açarak serinlemeye çalışıyor. Oysa açık cam da yakıt tüketimini arttırır. Hatta klimadan çok daha fazla yakıt tüketimine neden olabiliyor. Bu yüzden yazın ilk olarak aracın dahili havalandırma sistemi ile içeriyi iklimlendirmeyi deneyin. Ancak bunun yeterli olmadığı durumlarda ise benim önerim cam açmaktansa klimaları çalıştırmak yönünde.

Son olarak da aracınızda taşıdığınız yük arttıkça yakıt tüketiminin de arttığını unutmayın. Aracınızın yükü arttıkça lastiklere yerin uyguladığı direnç artar. Bu da yakıt tüketimini arttırır. Bunun çözümü ise lastik basıncını arttırmaktan geçiyor. Nitekim yakıt deposu kapağının içinde aracınızın yük durumuna göre lastiklerinin hava basıncı ne kadar olmalı bilgisi yazar. Buradaki bilgiye göre lastik basıncını arttırmak cebinize iyi gelebilir.

YAZAR HAKKINDA

OSMAN KURT

Seyahat etmeyi ve otomobilleri seven bir beyaz yakalı bir blogger. İş için başladığı gezilerine şimdi zevk için devam ediyor. Otomobillerle seyahatler gerçekleştirip, hem yeni yerler keşfediyor hem de bu otomobiller hakkındaki deneyimlerini paylaşıyor.
https://cokgezenadam.com