#otomobil

BLOCKCHAIN OTOMOBİL DÜNYASINI NASIL ETKİLEYECEK?

OSMAN KURT | 3 Ağustos 2018 #otomobil

Son zamanlarda bir Bitcoin ve Blockchain çılgınlığıdır gidiyor. Bitcoin'den şu kadar para kazandım diyenleri sıkça görüyorsunuzdur. Birçok kişi de "bu bitcoin nedir, blockchain nedir" diye merak ediyor. Hatta ikisini birbirine karıştıranlar da çok fazla. Aslında Bitcoin blockchain altyapısını kullanan hiçbir devlet merkez bankası tarafından basılmamış bir kripto para birimi. Bu para birimini özel kılan ise onun güvenli bir şekilde dağıtımını sağlayan altyapısı Blockchain. Türkçe olarak blok zinciri olarak da adlandırılan  blockchain özetle şifrelenmiş şekilde veri yönetimi sağlayan dağınık yapıda bir veritabanı sistemi olarak tanımlanabilir. Satashi Nakamoto sahte adını kullanan kişi ya da kişiler tarafından aslında dijital kripto para birimi Bitcoin için oluşturulan blok zinciri hızlı ve güvenli bir sistem olmasıyla ön plana çıkıyor. Sistem para akışının pek çok kaynaktan aynı anda onaylanması prensibi ile çalışıyor. Tüm bu özellikleri ile de finans dünyası dışındaki sektörlerin de ilgisini çekiyor. Bunların başında da otomotiv sektörü yer alıyor.

Geleceğin otomobilleri için blockchain şart

Otomotiv sektörü artık sizi bir yerden bir yere götüren araçlar üretmekten öteye geçtiler. Sektör mobilite çözümleri sunan teknoloji şirketlerine doğru evriliyor. Otomobiller birbirleri hatta başka makinelerle de konuşan mobilite cihazları olmaya doğru evriliyorlar. Sürücüsüz otomobiller, birbirleri ile ve diğer cihazlarla konuşma mantığı ile hayata geçiriliyor.

Öte yandan işin içine bu denli teknoloji girince de ister istemez siber korsanların (hackerlar) ağzı sulanıyor. Siber saldırganlar bugün araçların direksiyonlarından fren sistemlerine kadar birçok sistemini kontrol edebilecek seviyedeler. Bu da doğal olarak geleceğin otomobillerinde önemli güvenlik ihtiyacına neden oluyor. Blockchain işte tam da burada devreye giriyor. İşlemlerin pek çok farklı nokta tarafından kontrol edilmesi, blok zincirinde sahtekarlık yapılması ihtimalini azaltıyor.

Blockchain'in diğer kullanım alanları

Blockchain teknolojisinin otomotiv sektöründe kullanımı sadece araçların siber korsanlara karşı korunması ile sınırlı değil. Zaten öyle olsaydı otomobil dünyasına yön veren teknolojiler arasında gösterilmezdi. Bu platform, otomobillerin tedarik zincirinden, akıllı fabrikalarda üretimine, cihazların takibinden mobilite çözümlerine kadar birçok alanda fırsatlar sunuyor.

Geleceğin akıllı ulaşım dünyasında giderek araç paylaşımı gibi sistemlerin de popülerleşeceği bir gerçek. Bu alanda da blok zinciri hem sitemin güvenliğini hem de ödeme altyapısını geliştirmeye aday bir sistem olarak ön plana çıkıyor.

Otomobil satın alma deneyimi değişecek

Yine önümüzdeki dönemde otomobil satın alma deneyimi de çok farklı bir boyut kazanabilir. Elektronik araç tahvili ile otomobil satın alma olası çözümlerden biri olabilir. Bu sürecin sağlıklı yönetimi içinde blockchain altyapısı en doğru çözümlerden biri olarak dikkat çekiyor.

Ayrıca bu altyapının tek artısı güvenli olması değil. Veri paylaşım hızı da blok zincirini avantajlı kılan bir diğer özelliği. Bunun yanında maliyet avantajı da sağlıyor çünkü veri birçok yerde tutulduğu için sizin ayrıca sunucu masrafı yapmanız gerekmiyor. Güvenlik, hız ve maliyet avantajları bir araya gelince de otomobil dünyası blok zinciri ile yapılabilecek ne varsa keşfetmeye çalışıyor.

YAZAR HAKKINDA

OSMAN KURT

Seyahat etmeyi ve otomobilleri seven bir beyaz yakalı bir blogger. İş için başladığı gezilerine şimdi zevk için devam ediyor. Otomobillerle seyahatler gerçekleştirip, hem yeni yerler keşfediyor hem de bu otomobiller hakkındaki deneyimlerini paylaşıyor.
https://cokgezenadam.com