#otomobil

DİZEL OTOMOBİLLER KALDIRILACAK MI?

OSMAN KURT | 4 Haziran 2018 #otomobil

Türkiye'de hem sıfır otomobil hem de ikinci el araba almayı düşünenlerin ilk baktığı özellik aracın yakıt tüketimi oluyor. Sürekli artan akaryakıt fiyatları nedeniyle bir depo ile çok daha kilometre yapmanızı sağlayan dizel otomobillerin popülerliği pek de şaşırtıcı değil. Ayrıca Avrupa'nın aksine Türkiye'de mazot fiyatları da benzinden daha ucuz. Her ne kadar Türkiye'de dizel mi benzinli mi sorusunun cevabı dizellerden yana olsa da, özellikle ABD ve Avrupa'da bu sorunun cevabı değişiyor. Son yıllarda tüm dünyada mazot ile çalışan otomobillere karşı çıkan negatif haberler, acaba dizel otomobiller kaldırılacak mı sorusunu akıllara getiriyor.

Geçtiğimiz yıllarda Amerika'da yaşanan dieselgate skandalı, bu otomobillere karşı yapılan negatif haberlerin sıklaşmasına neden oldu. Neydi bu skandal diyenler için kısaca özetlemek gerekirse özel bir yazılımla bazı dizel motorların testlerde olduğundan çok daha düşük emisyon değerlerine sahip çıkması sonrasında olay iyice büyüdü.

Dizel Otomobiller Yasaklanıyor

Sonrasında bazı ülkeler bu araçları önümüzdeki dönemde yasaklayacaklarını belirttiler. Çin'den İngiltere'ye, Hindistan'dan Fransa'ya kadar birçok ülke bu konudaki yaptırım öngörülerini açıkladı. Ayrıca bu yasaklar sadece mazotla çalışan otomobilleri değil bazı ülkelerde tüm fosil yakıtlı araçları (benzin ve mazot bir arada) kapsıyor.  Tabi bu yasaklamalar ile ilgili öngörüler 2030 yılı ile 2050 arasında değişiyor. Tabi süreler bu kadar uzayında Keyness'in sevdiğim bir sözü aklıma geliyor: "Uzun vadede herkes ölür" yani bize has yorum ile " o zamana kim öle kim kala".

Hamburg'da Dizel Yasağı Başladı

Öte yandan bu kadar uzun süre beklemeden yasak getiren yerler de oldu. Haziran ayı itibari ile Hamburg'da mazotla çalışan araçlara yönelik yasak başladı. Hamburg bu konuda Almanya'da bir ilk oldu. Ama haberin detaylarını incelediğinizde yasağın Hamburg'un 2 ana caddesi ile sınırlı olduğunu görüyorsunuz. Ayrıca sadece eski nesil motora sahip otomobiller bu yasaktan etkileniyor. Yani Euro 6 standartlarına uyan dizel araçlar bu yasaktan etkilenmiyor.

Dizel Otomobiller Kaldırılacak mı?

Peki ne olacak bu dizelin hali? Açıkçası yaşanan bu gelişmeler bana 2013 yılında ABD'de otomotiv sektörünün yaşadığı krizi hatırlattı. O dönemde de artık SUV'ların sonu geldiği ve Amerikalı otomotiv devlerinin de küçük otomobillere yönelmesi gerektiği yazılıyordu. Ancak bu kriz beklenenin aksine SUV'lara yaradı. Kriz ile birlikte ABD'li üreticiler daha ekonomik SUV'lar yapmaları gerektiğinin farkına vardılar. Üreticiler SUV'larda yakıt tüketimini düşürücü tedbirler aldılar. Bu süreç atlatıldıktan sonra da SUV'lar altın çağlarını yaşamaya başladı. Tüm dünyada bir SUV çılgınlığı yaşanmaya başladı. Hatta SUV'un 50 tonu diyebileceğimiz her türlü varyasyonu pazarlarda yer almaya başladı. Dizeller için de benzer bir durum neden yaşanmasın?

Dizel Otomobillerde Devrim Gibi Yenilik

Nitekim nisan ayında bir dizel motor üreticisi emisyon değerlerini yüzde 90 indirmeyi başardığını açıkladı. 2017 yılından beri Avrupa mevzuatına göre yeni binek otomobillerin kilometrede 168 miligramdan fazla NOx yaymaması gerekiyor. Bu eşdeğer 2020 itibari ile 120'ye düşecek. Bu dizel motor üreticisi şimdiden bu değerleri 13 miligrama kadar düşürdüğünü, zorlu şehir şartlarında bile ortalamada 40 miligram değere ulaştıklarını açıkladı. Bu ciddi iyileştirmede yapay zeka teknolojisinin kullanımının etkili olduğu söyleniyor. Otomobil dünyasına yön verecek teknolojiler arasında gösterilen yapay zekanın kullanımı ile bu değerlerin daha da iyileştirilebileceği ifade ediliyor. Hal böyle olunca da çevreye verdiği zarar nedeniyle gözden çıkartılması tartışılan bu araçların daha güçlü bir dönüş yapması pek de şaşırtıcı olmaz.

etiketler

suvdizel

YAZAR HAKKINDA

OSMAN KURT

Seyahat etmeyi ve otomobilleri seven bir beyaz yakalı bir blogger. İş için başladığı gezilerine şimdi zevk için devam ediyor. Otomobillerle seyahatler gerçekleştirip, hem yeni yerler keşfediyor hem de bu otomobiller hakkındaki deneyimlerini paylaşıyor.
https://cokgezenadam.com