#otomobil

HAFTA SONU ARABA İLE AYVALIK GEZİ NOTLARI

OSMAN KURT | 21 Mayıs 2018 #otomobil

Benim gibi hafta sonu araba ile gezilecek yerler arayanlar için Ayvalık oldukça güzel bir alternatif oluyor. İstanbul'a yaklaşık 450 km uzaklıkta yer alan Balıkesir'in bu güzel ilçesine otomobil ile ulaşım yaklaşık 5-6 saati buluyor. Ben de yıllardır adını duyduğum bu şirin ilçeye Kia'nın hibrit crossover aracı Kia Niro'ya atlayıp gittim.

İstanbul'a yakın gezilecek yerler arasında yazın en popüler destinasyonlardan biri Ayvalık oluyor. Nitekim 70 bin nüfuslu ilçenin özellikle bayram zamanlarında nüfusu kapasitesinin bile üstüne çıkabiliyormuş. Biz de yaz olmadan, İstanbullular akın akın göç etmeden, Ayvalık'ta gezilmesi gereken yerleri keşfettik, Ayvalık'ta nerede ne yenir ne içilir iyice deneyimledik.

Ayvalık'a Araba ile Nasıl Gidilir?

İstanbul'dan Ayvalık'a araba ile gidecekler için birkaç farklı alternatif rota var. Birince ve en az yoranı Yenikapı'dan feribotla Bandırma'ya ulaşıp buradan geriye kalan 236 km'yi de 3 saatte yorulmadan bitirebilirsiniz.

Beni deniz tutar ben otomobil ile giderim diyenler için Osman Gazi Köprüsü üzerinden buraya uzaklık yaklaşık 450 km ve molalarla yolculuk 6 saati buluyor. Açıkçası biz Kia Niro'yu da daha çok deneyimleyebilmek için bu yolu tercih ettik. Araçta tek kişi iseniz Osman Gazi köprüsü biraz pahalı ama bizim gibi 5 kişi iseniz ortalaması makul oluyor.

Bir diğer alternatif Körfezi dolanarak gitmek ya da Gelibolu üzerinden feribotla Çanakkale'ye geçip buradan ilçeye ulaşmak. Bu haliyle İstanbul Florya'dan rota 459 km'yi buluyor. Süre de 7 saati biraz geçiyor.

Çanakkale üzerinden gelmiyorsanız bence yolda Susurluk'ta bir mola verip Susurluk tostu ve çiğ börek yemeyi unutmayın. Bunun için bizim tercihimiz Yasa Tesisleri oldu. Balıkesirli bir arkadaşım sonrasında Belediye tesislerinin daha hesaplı ve iyi olduğunu söyledi.

Ayvalık'ta Nerede Kalınır?

6 saatlik yolculuğun sonunda ilçede konakladığım Ayfada Pansiyon'a ulaştım. Burası tarihi merkezde yer alan oldukça keyifli bir pansiyon. Özellikle kahvaltısı ve pansiyonun sahibi çok iyiler. Merkezde birçok güzel butik otel yer alıyor. Buradaki otellerin en büyük sıkıntısı ise ilçenin yapısı nedeniyle otellere ait otopark bulunmuyor. Aracınızı yakın bir özel otoparka bırakmanız gerekiyor. 

Ayvalık'ta Görülmesi Gereken Yerler

Burada gezilecek yerleri ikiye ayırabiliriz. Biri ilçe merkezinde görülmesi gereken yerler. Diğeri de Ayvalık çevresinde görülmesi gereken yerler. İlçe merkezinde zaten sokak aralarında biraz kaybolursanız birçok önemli yapının yanından geçiyorsunuz. Saatli ve Çınarlı Camileri kiliseden dönüştürülmüş tarihi yapılar. Yine Cumhuriyet Caddesi, Gazozcu Faik gibi birçok ilginç dükkana ev sahipliği yapan görülmesi gereken bir yer.

Ayvalık çevresinde görülmesi gereken yerlerin başında ise Cunda Adası (Ali Bey Adası), Küçükköy (Yeniçarahori) ve Şeytan Sofrası ilk akla gelen yerler. Bu üçünü görmeden buradan dönmeyin üzülürsünüz. Özellikle Seytan Sofrası'nda gün batımı izlemek Ayvalık'ta yapılması gereken şeyler listesinin başında yer alıyor.

 

Ayvalık'ta Nerede Ne Yenir Ne İçilir?

İlçe ve çevresi yeme içme anlamında da oldukça keyifli alternatifler sunuyor. Zaten buraya kadar gelip Ayvalık tostu yemeden dönülmez. Bu konuda en meşhur adres Hacıoğlu Aşkın Tost Evi. Ayvalık'ta ne yenir dediğinizde akla damla sakızlı kurabiye ve lor tatlısı geliyor. Bunlar için de önerilerim ilçe merkezinde İmren Pastanesi ve Güler Pastanesi oluyor. Cunda Adası'nda ise Karadeniz Pastanesi kesinlikle uğranması gereken bir lezzet durağı. Cunda'ya gitmişken sahilde meşhur lokma tatlıcısı Lokma İmparatoru‘na uğramayı da unutmayın. Ayvalık'ta özellikle es geçmeyin diyeceğim diğer yerler ise Şeytanın Kahvesi ve Paşa Lokantası. Şeytanın Kahvesi meşhur koruk suyu konusunda ilçenin en bilinen adresi. Bir esnaf lokantası olan Paşa ise sulu yemekleri ve özellikle kelle paçası ile çok damak çatlatır.

 

Ayvalık'ta Yapılması Gereken Şeyler

Buraya yazın gelenlerin en önemli motivasyonlarından biri de deniz tatili yapmak oluyor. ilçe oldukça güzel plajlara sahip. Sarımsaklı Plajı, Altınova Plajı, Bedavut, Ortunç Plajı, Cunda Patariça Koyu, Paşa Koyu, Cennet Koyu ve Maden Koyu ilk akla gelenler. Buralarda birçok hak plajı var. Ama maalesef Türkiye'de halk plajı eşiniz ya da kız arkadaşınızla giderken iki kere düşündüğünüz atmosferlere sahip olabiliyor. Burada deniz tatili yapacaklara denizinin her dönem oldukça soğuk olduğunu belirtmemde fayda var.

Yazın ilçeye gelenlerin bir diğer önemli aktivitesi komşu Yunan Adası Midilli'ye gitmek oluyor. Kapıda vize uygulaması nedeniyle günübirlik bile feribotlarla giden çok oluyor. Arabanızla da feribotla Midilli'ye geçmek mümkün. Tabi araba ile Yunanistan'a giderken bilmeniz gereken bazı prosedürler var.

etiketler

gezikia niro

YAZAR HAKKINDA

OSMAN KURT

Seyahat etmeyi ve otomobilleri seven bir beyaz yakalı bir blogger. İş için başladığı gezilerine şimdi zevk için devam ediyor. Otomobillerle seyahatler gerçekleştirip, hem yeni yerler keşfediyor hem de bu otomobiller hakkındaki deneyimlerini paylaşıyor.
https://cokgezenadam.com

BENZER İÇERİKLER