#otomobil

HAFTA SONU ARABA İLE GEZİLECEK YERLER

OSMAN KURT | 19 Mart 2018 #otomobil

Havaların iyileşmeye başlaması ile birlikte hafta sonu araba ile şehir dışı kaçamakları yapmanın zamanı gelir. Hele de benim gibi çok fazla yıllık izniniz yoksa hafta sonunda İstanbul'a yakın yerler hayat kurtarabiliyor. Hafta sonu gezilecek yerler anlamında İstanbul ve çevresi oldukça zengin. İstanbul'dan sadece 2-3 saatlik bir otomobil yolculuğu ile her hafta farklı konseptte bir hafta sonu kaçamağı yapmak mümkün.

Hafta sonu tatili için İstanbul'a yakın gezilecek yerler listesini ben ikiye ayırıyorum. Bunlardan ilki Bursa, Edirne, Sapanca gibi günübirlik gezilecek yerler. İkincisi de Çanakkale, Batı Karadeniz gibi konaklamalı olarak tercih edilebilecek gezi rotaları.

Hafta Sonu Tatilinde Araba İle Günübirlik Gezilecek Yerler

Otele çok para veresi olmayıp sabah erken çıkıp, akşam da eve dönmek isteyenler için İstanbul'a yakın gezilecek yerler arasında birçok alternatif var. Bunlar arasında Bursa ve Edirne size birçok ilçe ve köyü ile oldukça zengin alternatifler sunuyor.

Trilye

Osman Gazi Köprüsü ve feribot fiyatlarındaki indirimler sayesinde Bursa artık İstanbul'a çok daha yakın. Sadece 2 saat gibi bir sürede İstanbul'dan Bursa'ya kendi aracınızla gitmeniz mümkün. Bursa'ya gitmişken de tarihi Rum Köyü olan Trilye'ye uğramayı unutmayın. Burası özellikle fotoğraf tutkunlarını mest edecek güzellikte. Buraya kadar gelmişken yanı başındaki Mudanya, Misi Köyü ve Gölyazı köylerini de ziyaret etmeyi unutmayın.

Gölyazı

Yine eski bir Rum Köyü olan eski adı ile Apolyont, bugünkü adı ile Gölyazı turistlerin uğrak duraklarından birisi. Gölyazı coğrafi yapısı ile Karadağ'ın meşhur yarımadası Sveti Steffan'ını andırıyor. Benim tavsiyem Gölyazı'ya yolunuz düşerse Ağlayan Çınar, tarihi kilise ve köyün sokaklarını gezip bol bol fotoğraf çekin. Manzaraya karşı bir gözleme ile çay siparişi verip anın tadını çıkartın.

Edirne

İstanbul'dan yaklaşık 230 km uzaklıkta olan Edirne'ye otomobille 2, 2 buçuk saatte ulaşmak mümkün. Üstelik İstanbul Edirne arasında bolca şeritli oldukça güzel bir otoban var. Osmanlı'nın başkentleri arasında yer alan Edirne, Mimar Sinan'ın ustalık eseri Selimiye başta olmak üzere birçok önemli tarihi esere sahip. Eski Camii, Üç Şerefeli Camii, Rüstempaşa Kervansarayı, Edirne Sokullu Hamamı, II Beyazıt Külliyesi, Muradiye Camii Edirne'nin görülmesi gereken başlıca yapıları. Ayrıca meşhur Köfteci Osman, birbirinden leziz ciğercileri Edirne tam bir gastronomi şehri.

Güneyli

Çanakkale'nin Gelibolu ilçesine bağlı lan Güneyli Köyü özellikle yaz aylarında İstanbul'dan kaçanlar için oldukça güzel bir alternatif. İstanbul'a yaklaşık 260 km uzaklıkta yer alan Güneyli'ye araba ile yaklaşık 3 saatte ulaşmak mümkün. İstanbul'a en yakın Ege Denizi olarak da adlandırabileceğimiz Güneyli'ye sabah erkenden gidip denizin tadını çıkartıp, akşam da yolda köftecilerin tadını çıkartarak dönmek mümkün.

Hafta Sonu Tatilinde Konaklamalı Yer Önerileri 

Hafta sonu tatili geldiğinde cuma akşamı çıkıp pazar dönerim, yollarda sefil olmaya gerek yok diyenlere de güzel önerilerim var.

Safranbolu

İstanbul'dan yaklaşık 407 km uzaklıkta yer alan Safranbolu ve çevresi hafta sonu gezilip görülecek yerler arasında düşünülmeli. Yörük Köyü, Bucak Mencilis Mağarası, Tokatlı Kanyonu ve Kristal Teras Safranbolu’da gezilecek ve görülecek yerlerin başında geliyor. Vakti olanlar için civardaki Kastamonu ve Amasra da listeye eklenebilir. Tabi hepsini hafta sonu tatiline sığdırabilmek için çok ciddi bir planlama yapmak şart. Bu bölge yeme içme anlamında da oldukça iddialı.

Göynük

İstanbul'dan 233 km uzaklıkta yer alan Bolu'nun Göynük ilçesine araba ile yaklaşık 3 saatte ulaşmak mümkün. Göynük 2017 yılında uluslararası Cittaslow (sakin şehir) ağına girmeyi başardı. Burası ayrıca Fatih Sultan Mehmet’in Hocası Akşemseddin’in türbesine ev sahipliği yapması ile de meşhur. Hafta sonunda Göynük ile birlikte Mudurnu, Taraklı gibi eski Osmanlı şehirleri ve Yedigöller'i gezerek keyifli bir kaçamak yapabilirsiniz. Zaten aşçıları ile meşhur olan Bolu'nun yeme içme anlamında ne kadar iyi olduğunu sanırım anlatmama gerek yok.

Kaz Dağları

Türkiye'nin akciğeri olarak da bilinen Kaz Dağları ya da mitolojideki adı ile İda Dağı ve çevresi, hafta sonu için favori önerilerim arasında. Adatepe, Yeşilyurt bu bölgedeki en meşhur köyler. Köy dediğime bakmayın şehirden kaçanların renove ettiği taş evleri ve butik otelleri ile meşhur buralar. Kazdağları'nda başlıca görülmesi gereken yerler ise Zeus Altarı, Tahtakuşlar Köyü, Kazdağları Milli Parkı, Mıhlı Çayı, Hasanboğuldu ve Sütüven Şelalesi. Ama ben butik otelime geçer efsane miskinlik yaparım derseniz de neden yaptınız diye kınamam sizi.

etiketler

gezi haftasonu

YAZAR HAKKINDA

OSMAN KURT

Seyahat etmeyi ve otomobilleri seven bir beyaz yakalı bir blogger. İş için başladığı gezilerine şimdi zevk için devam ediyor. Otomobillerle seyahatler gerçekleştirip, hem yeni yerler keşfediyor hem de bu otomobiller hakkındaki deneyimlerini paylaşıyor.
https://cokgezenadam.com