#otomobil

İKİNCİ EL ARABA ALACAKLAR DİKKAT!

OSMAN KURT | 5 Mart 2018 #otomobil

İkinci el oto satın almak isteyenler eskiden ikinci el araba pazarlarına gider, arabalara bakar sonra beğendiğini alır ya da ertesi hafta yeniden şansını denerdi. Bugünler de hala ikinci el oto pazarları devam etse de ikinci el otomobil alacakların başlıca adresi daha çok internet oluyor. İnternette birçok fiyat ve otomobili karşılaştırma imkanı bulan otomobil severler için son dönemlerde en büyük sıkıntı ise ikinci el araba fiyatlarının sürekli artması oluyor.

Türkiye'de ikinci el oto fiyatlarının artmasının birçok nedeni var. Bunların başlında öncelikle sıfır otomobil fiyatlarının artışını gösterebiliriz. Türkiye'de satılan otomobillerin çok büyük bir kısmı Avrupa'dan Euro ile ithal ediliyor. Euro'daki artış doğal olarak araçların fiyatlarına yansıyor. 2017 ile 2018 yılları arasında Euro'da yaşanan yüzde 22,4'lük artış otomobillerin vergisiz fiyatlarına da doğal olarak yansıyor. Sıfır otomobil fiyatları artınca da insanlar ikinci el otomobillere yöneliyor. Sıfır otomobil fiyatı artınca doğal olarak satılık araba ilanı çıkacaklar da kendi araçlarının fiyatını arttırıyor. Üstüne bir de ikinci ele talep artınca fiyatlar şişmeye başlıyor.

İkinci el otomobil ekonomisi

Bu durum Türkiye'de ikinci el otomobiller üzerinden önemli de bir ekonomi oluşturuyor. İkinci el bir otomobili uygun fiyata denk getirip bir süre kullandıktan sonra üzerine kar ekleyip satmak mümkün. Hatta internette ve oto pazarlarında bu tür fırsatları kovalayıp sonrasında satarak güzel gelir elde edenler var. Bu durumu gören devlet yetkilileri de bireysel satıcılar için bir senede yapılabilecek ikinci el araba satışına bir sınır getirdi. Bu sınırı geçerseniz sizi bir şirket olarak değerlendirip vergiye tabi tutuyor. Ancak Türkiye'de bu tür durumlar için de pazar kendi çözümlerini buluyor. 

İnternetteki ikinci el araba fiyatlarına dikkat!

Satılık ikinci el araba fiyatlarındaki artışın bir diğer nedeni de internetin "Üzüm üzüme baka baka kararır" atasözüne imkan vermesi olarak da anlatılabilir. Online platformlarda başkalarının fiyatlarını gören otomobil sahipleri hemen kendi fiyatlarını da yükseltiyor. Bu durumu daha net bir şekilde görebilmek için 2008 model otomatik vites dizel aracım üzerinden bir test gerçekleştirdim. İnternette aracınızın fiyatını hesaplayan iki farklı platformda "arabam ne kadar eder" diye test ettim. Otomobilin fiyatı platformlardan birinde 38 bin 875 TL diğerinde ise 39 bin 730 TL olarak çıktı. Sonra benim aracımla aynı özellikte satılık arabaları Türkiye'deki en popüler ikinci el araç satış platformunda arattım. Fiyatlar 44 bin ile 46 bin TL arası seyrediyordu. Doğal olarak ben de şuan otomobilimi satışa çıkartacak olsam ilanı 44 bin TL'den ucuza çıkmam. Ama tabi o fiyata satabilir miyim? O bir soru işareti. 

İnternette başkalarının fiyatlarına bakarak insanlar kendi araçlarının da fiyatlarını şişiriyor. Peki en ucuz ikinci el arabalar nerede? Açıkçası bu otomobilleri de sürekli olarak internette iseniz bulmanız mümkün. Ancak bunun için erken davranmanız gerekiyor çünkü işi bu otomobilleri alıp satmak olan kişiler bu en  ucuz 2. el araba ilanları yayınlanır yayınlanmaz hemen satın alıp sonra yeniden yüksek fiyata satışa çıkartıyor. Benim size tavsiyem bu pazarda ortaya çıkan sorunları gidermek amacıyla hayata geçen platformlara göz atmanız. 2.el araç pazarındaki olumsuzlukları ortadan kaldırmaya yönelik kurulan ikinciyeni.com da bunlardan biri. Arkasında büyük kuruluşların olduğu bu gibi platformlarda, almak ya da satmak istediğiniz aracın piyasa değerini öğrenebilir ve otomobili aldıktan sonra karşılaşabileceğiniz herhangi bir sorunda ise karşınızda muhatap bulabilirsiniz.

YAZAR HAKKINDA

OSMAN KURT

Seyahat etmeyi ve otomobilleri seven bir beyaz yakalı bir blogger. İş için başladığı gezilerine şimdi zevk için devam ediyor. Otomobillerle seyahatler gerçekleştirip, hem yeni yerler keşfediyor hem de bu otomobiller hakkındaki deneyimlerini paylaşıyor.
https://cokgezenadam.com