#otomobil

KIA NIRO İLE HİBRİT OTOMOBİL SÜRÜŞ İZLENİMLERİ

OSMAN KURT | 11 Mayıs 2018 #otomobil

Hafta sonunda araba ile nereye gitsem diye düşünürken Ayvalık'ta karar kıldım. Bu yolculuğu da Kia'nın hibrit otomobili Kia Niro'yu deneyimleme imkanım oldu. 3 gün içerisinde  otomobille 1000 km'nin üzerinde bir yolculuk gerçekleştirdim. Bu süreçte Kia Niro nasıl bir araba anlamaya çalıştım.

Otomobil ile gerçekleştirdiğim seyahat esnasında birçok özelliğini kurcalama ve deneyimleme imkanı buldum. Test aracım Kia Niro'nun en dolu versiyonu idi. Bu yolculukta otomobil dünyasına yön veren teknolojilerden biri olan hibrit otomobil teknolojisi hakkında aklımıza takılan bir çok soruya da yanıt bulmaya çalıştım. Malum insanlar "dizel mi benzinli mi otomobil almalıyım derken" şimdi bir de hibrit otomobil gerçeği hayatlarına girdi. Kia Niro hakkında bilgiler verirken aynı zamanda hibrit otomobiller hakkında da merakınızı gidermeye çalışacağım. Kia Niro'nun yakıt tüketimi, liste fiyatı, teknik özellikleri hakkında da özet bilgiler paylaşacağım.

Kia Niro Hakkında Bilgiler

Öncelikle ilk defa 2013 yılında Frankfurt Otomobil Fuarı'nda konsept versiyonu tanıtılan otomobil, bugünkü hali ile ilk olarak 2016 yılında Şikago Otomobil Fuarı'nda otomobil severlerin beğenisine sunuldu. İlk olarak hibrit versiyonu pazara sürülen otomobilin geçtiğimiz sene plug-in hibrit versiyonu da İngiltere'de satışa çıktı Kia Niro, Kia'nın Sportage modelinin bir alt segmentinde kompakt crossover dediğimiz kategoride yer alıyor.

Hibrit Otomobiller hakkında Bilinmesi Gerekenler

Kia Niro hakkında bu kadar bilgiden sonra sizlerin daha çok merak ettiği bazı konulara değinmek istiyorum. Öncelikle Türkiye'de satılan Kia Niro, yüzde yüz elektrikli otomobil değil. Benzinli bir motorun yanında bir de ufak elektrikli motora sahip bir hibrit otomobil. Yani uzun yola çıkınca şarjımız biterse ne yaparız derdiniz yok. Otomobilin elektrikli motorunu şarj etmek için kabloya ya da ona uygun prize de ihtiyacınız yok. Otomobil siz frene bastığınızda boşa gidecek olan enerjiyi 30 kiloluk bataryalarında depoluyor. Sonra bu elektrik enerjisini dur kalklarda, düşük hızlarda ya da performanslı kullanımlarda benzinli motora destek amaçlı kullanıyor.

Kia Niro Teknik Özellikler

Otomobil 1,6 litre atmosferik benzinli bir motora sahip. Bu motor Kia tarafından hibrit otomobiller için özel olarak geliştirilmiş. Bunun yanında ona destek olan bir elektrikli motor söz konusu. Benzinli motor tek başına 105 beygir üretirken, elektrikli motorun desteği ile 141 beygir güce ulaşılabiliyor. Tork olarak da benzinli motorun tek başına  torku 147 nm iken ikisi bir arada 265 nm'ye ulaşılabiliyor. Aracın 0-100 hızlanması ise 11,5 sn.

Kia Niro Yakıt Tüketimi

Teknik özellikleri bir yana bırakalım ve bence Türkiye'de satılan hibrit otomobiller konusunda en çok merak edilen konuya gelelim: yakıt tüketimi. Otomobil ekonomik olduğu için ve daha az ağırlık yapması nedeniyle de 45 litrelik bir yakıt deposuna sahip. Normalde bu büyüklükteki otomobillerde yaklaşık 10 litre daha büyük bir yakıt deposu oluyor.

Benim Ayvalık İstanbul dönüş yolumda Kia Niro'nun karma yakıt tüketimi ortalama 100 km'de 4,9 litre olarak gerçekleşti. 449 km'lik bu yolculukta araçta 4 yetişkin ve bir bebek vardı. Ayrıca bagajı da neredeyse tamamen dolu idi. Susurluk sonrası da 1 saatlik bir trafiğe takıldık. Tüm bu şartlar altında 100 km'de 4,9 litre gibi bir tüketime ulaşmak oldukça iyi idi.

Öte yandan hibrit otomobillerin yakıt tüketimi dizel otomobillerin aksine şehirler arası yollardan daha çok şehir içi yollarda daha az oluyor. Düşük sürat ile seyrettiğiniz şehir içi yollarda sadece elektrikli motoru kullanarak yakıt tüketimi ciddi şekilde düşürülebiliyor. Dur kalk trafiğinde de yine elektrikli motor devreye giriyor. Uzun yollarda sürat gerektiren durumlarda, ya da eğimin arttığı ve ekstra tork gerektiren durumlarda benzinli motor ile elektrikli motor bir anda devreye giriyor ve o zaman yakıt tüketimi biraz artıyor.
 
Ayrıca otomobil ön konsolu sizi sürekli bu otomobili daha ekonomik kullanmak üzere teşvik ediyor. Bir yandan bataryanın şarj durumunu gösterirken, diğer yandan ne kadar ekonomik aracı kullanıyorsunuz göstergelerden takip edebiliyorsunuz. Bunun yanında ayrıca otomobili sürüş karakterinizi de gösterge ekranından görmeniz mümkün. 4,9 litre ortalama yakıt tüketimine ulaştığım süreçte benim sürüş stilim şu şekilde idi: %39 Ekonomik, %54 Normal, %7 Agresif. Burada agresifi düşürüp ekonomiği arttırdıkça yakıt tüketiminiz de ona göre düşüyor. Sürüş stilinize göre 3,8 litrelere kadar ulaşmanız mümkün. Nitekim otomobilin bu tüketim verileri ile 2017 yılında en düşük yakıt tüketimine sahip olan hibrit otomobil olarak Guiness Rekorlar Kitabı'na girmeye hak kazandı.

Kia Niro Liste Fiyatı

Ayvalık seyahatinde test ettiğim en dolu pakete sahip Kia Niro hibritin liste fiyatı 176 bin 500 TL. 2018 yılı için tavsiye edilen anahtar teslim fiyatlar için Kia'nın web sitesine bakabilirsiniz. Buradan en güncel fiyatları bulabilirsiniz. Tabi sıfır otomobil alacakların bildiği gibi bayilere gidip otomobili incelemek ve orada pazarlık yapmak yeni fiyat fırsatlarına imkan sunabilir.

etiketler

kia nirohibrit

YAZAR HAKKINDA

OSMAN KURT

Seyahat etmeyi ve otomobilleri seven bir beyaz yakalı bir blogger. İş için başladığı gezilerine şimdi zevk için devam ediyor. Otomobillerle seyahatler gerçekleştirip, hem yeni yerler keşfediyor hem de bu otomobiller hakkındaki deneyimlerini paylaşıyor.
https://cokgezenadam.com