#otomobil

KURBAN BAYRAMI'NDA ARABA İLE YOLCULUK YAPACAKLARA TAVSİYELER

OSMAN KURT | 30 Temmuz 2018 #otomobil

Çok fazla tatil zamanı olmayan biz beyaz yakalılar için senenin en önemli soruları arasında "Kurban Bayramı ne zaman?" ve "Kurban bayramı hangi günlere denk geliyor" yer alıyor. Malum bayram salıya denk gelirse tüm hafta birleşebiliyor. Nitekim bu sene de 4 günlük Kurban Bayramı 21 Ağustos Salı gününe denk geliyor. Doğal olarak yarım gün tatil olan arife günü de pazartesiye denk gelince Kurban Bayramı'nın 9 güne uzama ihtimali tatil severleri heyecanlandırıyor. Uçak fiyatlarının da mevcut seviyelerini düşününce bu bayramda birçok tatil sever arabaları ile yollara dökülecek. 17 Ağustos cuma akşamı başlaması beklenen kavimler göçüne otomobilleri ile çıkanlara ise bazı tavsiyelerim olacak.

Kurban Bayramı araba ile uzun yola çıkarken yapılması gerekenler

Tatil süresi uzun olunca ister istemez tatil için hedeflenen rotaların da uzaklığı artabiliyor. Bu da ortalamada 500 km'lerden 1500 km'lere kadar uzun yolculuklar anlamına geliyor. Bu kadar yolu yaz döneminde araba ile gideceklerin de bazı önlemler almalarında fayda var.

Arabanızı kontrol edin

Şehirler arası yolculuğa çıkmadan önce aracınızı bir servise götürüp, motor, yağ durumunu gözden geçirin. Malum seyahat sırasında arızalanan bir araç pek de keyifli bir tatil hatırası olmuyor.

Lastiklere Dikkat

Her ne kadar sürücülerin en az önem verdiği şey aracın lastikleri olsa da, otomobilin yerle temas eden tek noktası olan lastikler kritik öneme sahiptir. Lastiğin hava seviyesi otomobilinizin yol tutuşu ve yakıt tüketimini doğrudan etkiler. Bir de yolculuklarda en kötü şeydir lastik değiştirmekle uğraşmak. Hele de stepnenin üstünde onca çanta varken.

Uykusuz Yola Çıkmayın

Uzun yolun belki de en kritik unsularından biri uyku. Şehirler arası yollarda araba ile seyahat ciddi konsantrasyon gerektirir. Uykusuz da bu pek olası değildir. Uzun karayolu yolculukları öncesinde uykunuzu iyice alıp yola çıkmak sizi ve ailenizi hayatta tutacak bir önlemdir. Bunu hiçbir zaman unutmayın.

2-3 Saate Bir Mola Verin

Şehir içinde araç kullanmaktan farkı olarak uzun yolculuklarda yorgunlukla birlikte sürücüler konsantrasyonunu kaybedebiliyor. 2 saatte bir vereceğiniz çay kahve molaları size bu açıdan çok iyi gelecektir.

Bol Bol Su İçin

Vücudu sürekli su takviyesi ile destekleyin. Özellikle yazın yolculuklarda çok fazla su kaybı yaşayabiliyorsunuz. Bol su tüketmek bu açıdan önemli. Ayrıca bol su içmek sizin sıklıkla ihtiyaç molası vermenizi de garanti altına alacak.

Çiklet Çiğneyin

Çiklet çiğnemek gibi tekrar eden aksiyonlar dolaşımı hızlandırıyor ve insanın konsantrasyonunu arttırıyor. Belli bir süreden sonra ağzı yorduğu da bir gerçek.

Rahat Kıyafetler Giyin

Uzun yolculuklarda şoförün içinde rahat ettiği konforlu kıyafetler giymesi önemli. Olabildiğince sizi terletmeyecek, pamuklu rahat kıyafetleri öneririm. Ayakkabılar da benzer şekilde rahat olmalı. Bir de yedek bir kıyafetin de kolayında olmasını öneririm. Molalarda terleyen t-shirt'ünüzü yenisi ile değiştirmek size çok iyi gelebiliyor. En azından bana iyi geliyor.

Güzel Bir Müzik Listesi Oluşturun

Uzun yolculuklarda şoförleri uyanık tutan bir diğer unsur da güzel hareketli müziklerdir. Karayollarında da çoğu zaman büyük şehirlerdeki kadar çok radyo çekmez. Çoğu zaman bir iki kötü çeken radyoda fazla zevzek sunucuların sıkıcı muhabbetleri bitse de bir müzik çalsalar dersiniz. Bu yüzden siz siz olun uzun yola çıkarken kendi müziğinizi yanınızda getirin. Ya da Spotify vb...  müzik uygulamaları elinizin altında olsun.

Yanınıza Hoş Sohbet ve Uykucu Olmayan Birini Oturtun

Uzun yolculuklarda şoförün yanında horlayan birinin olması ister istemez şoförün de uykusunu getirir. Şoför yanında onu sürekli sohbet ile uyanık ve dinç tutacak birinin olması uzun yola çıkanların selameti için iyi olabilir.

etiketler

gezi bayram

YAZAR HAKKINDA

OSMAN KURT

Seyahat etmeyi ve otomobilleri seven bir beyaz yakalı bir blogger. İş için başladığı gezilerine şimdi zevk için devam ediyor. Otomobillerle seyahatler gerçekleştirip, hem yeni yerler keşfediyor hem de bu otomobiller hakkındaki deneyimlerini paylaşıyor.
https://cokgezenadam.com