#otomobil

RAMAZAN BAYRAMI'NDA ARABA İLE GİDİLECEK YER ÖNERİLERİ

OSMAN KURT | 11 Haziran 2018 #otomobil

Her bayram öncesi bir umutla Ramazan Bayramı ne zaman?, Ramazan Bayramı tatili kaç gün diye bir google'ların. Açıkçası bu sene Ramazan Bayramı beyaz yakalıları pek de güldürmeyecek şekilde oldu. Uzun bir süredir tüm haftayı kaplayan bayram tatillerine alışan bizler bu sefer bayramın büyük bir kısmı hafta sonuna denk gelince kısa bir tatil ile yetinmek zorunda kalacağız. Bu sene Ramazan Bayramı'nın ilk günü 15 Haziran Cuma son günü de 17 Haziran Pazar gününe denk geliyor. Arefe günü (yani 14 Haziran Perşembe) de yarım gün tatil. Yani yarım günü de ben eklerim diyenler için 4, ekleyemeyenler için de 3 gün gibi kısa bir süre var. Peki bu kadar kısa sürecek Ramazan Bayramı tatilinde araba ile gidilecek yerler nereler?

Tatil süresi kısa olunca Ramazan'da araba ile gidilecek yer önerilerim genellikle İstanbul'a yakın yerler oluyor. Hele son dakikaya kaldıysanız zaten uçakla gidilebilecek yerlerin fiyatları uçmuştur. Bu yüzden biz yanı başımızdaki cevherleri otomobil ile keşfe çıkalım.

Ramazan Bayramı'nda Araba İle Gidilecek Yerler 

Kefken

Karadeniz'in turizm cennetlerinden olan Kefken İstanbul'a da oldukça yakın yerlerden biri. Kocaeli'nin Kandıra ilçesine bağlı Kefken İstanbul'dan yaklaşık 179 km uzaklıkta yer alıyor. Güzel plaj ve koyları ve gezilip görülecek yerleri ile kısa süreli tatil arayanlar için sahil kasabası Kefken ilginç bir alternatif olabilir. 

Akçakoca

Bakı Karadeniz'de Düzce'ye bağlı Akçakoca ilçesi 35 km'lik sahili ile bölgenin önemli turizm merkezlerinden biri olmayı başarmış. İstanbul'dan 253 km uzaklıktaki Akçakoca, plajları, fındık bahçeleri, şelaleleri, tarihi ev ve camileri, mesire alanları yürüyüş parkurları, mağaraları ve yeme içme zenginliği bayram için düşünülebilecek alternatifler arasında yer alıyor.Bozcaada

Türkiye'nin en büyük üçüncü adası olan Bozcaada Çanakkale il sınırları içerisinde yer alıyor. İstanbul'dan yaklaşık 353 km uzaklıkta yer alan Bozcaada yaz aylarında tatilcilerin akınına uğrayan yerlerin başında gelir. Şahane denizi, şirin mimarisi, arnavut kaldırımları ve güzel kafeleri ile Bozcaada bu bayramda da en popüler adreslerden biri olacak. 

İğneada

Bulgaristan sınırı yakınlarındaki İğneada İstanbul'dan 209 km uzaklıkta yer alıyor. Kırklareli'nin Demirköy ilçesine bağlı İğneada Karadeniz kıyısında 22 km uzunluğunda bir sahil şeridine sahip. Ayrıca eşsiz doğası ve longoz ormanları ile meşhur.

Ayvalık

Yaz gelince İstanbulluların göçmen kuşlar gibi akın ettiği yerlerin bir diğeri de Ayvalık oluyor. Ama gidilmeyecek gibi de değil açıkçası. Şeytan Sofrası'nda gün batırmak, Cunda Adası'nın tadını çıkartmak ve Ayvalık sokaklarında kaybolmak... insan daha ne ister. İstanbul'dan yaklaşık 446 km uzaklıkta yer alan Ayvalık'ı geçtiğimiz haftalarda Kia'nın hibrit crossover modeli Kia Niro ile keşfe çıkmıştım. Bu gezi sonrasında hazırladığım Ayvalık gezi notlarıma da bir bakmanızı tavsiye ederim. 

Güneyli

İstanbul'dan çok uzaklaşmadan Ege Denizi keyfi sürmek isteyenler için Çanakkale'nin Gelibolu yarımadası güzel alternatifler sunuyor. Bunlardan biri de Güneyli. İstanbul'a yaklaşık 260 km uzaklıktaki Güneyli İstanbul'a en yakın Ege Denizi olarak Ramazan Bayramı tatilinde araba ile gidilebilecek yerlerden biri. Hatta günü birlik deniz tatili için bile denenebilir. 

Ağva

İstanbul'dan çok da uzaklaşasım yok, yakın olsun bizim olsun diyenler için Ağva da oldukça güzel bir alternatif olabilir. İstanbul'a sadece 97 km uzaklıkta yer alan Ağva'da gezilecek ve görülecek yerler denince Yeşilçay, Göksu, Saklıgöl ile Kilimli ve Kadırga Koyları ilk aklıma gelen yerler oluyor.

 

YAZAR HAKKINDA

OSMAN KURT

Seyahat etmeyi ve otomobilleri seven bir beyaz yakalı bir blogger. İş için başladığı gezilerine şimdi zevk için devam ediyor. Otomobillerle seyahatler gerçekleştirip, hem yeni yerler keşfediyor hem de bu otomobiller hakkındaki deneyimlerini paylaşıyor.
https://cokgezenadam.com