#otomobil

SIFIR ARABA ALIRKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

OSMAN KURT | 26 Mart 2018 #otomobil

Yıllar önce katıldığım bir sunumda Türkiye'nin önde gelen ajans başkanlarından biri Türk halkının satın alma isteklerine dair ilginç bir tespitini paylaşmıştı. O zamanlar "Kim 500 Milyar İster" adıyla yayınlanan yarışmada 64 Milyar ve üstü kazanan herkesin ilk almak istediği şeyin ev, 32 milyar kazananların da sıfır otomobil olduğunu söylüyordu. O günden bugüne yeni araba fiyatları değişmiş olsa da sıfır araba sahibi olma isteği pek değişmedi. Hatta o zamanlar Türkiye'de sıfır binek artı hafif ticari araç satışları yılda 700 bin adet bandını geçemezken son birkaç yıldır milyon bandı seviyelerini zorluyor.

Bugün en ucuz bir sıfır araba fiyatı yaklaşık 50 bin TL'lerden başlıyor. Birçok marka model için bu rakam ikinci el araba fiyatı. Ufak segmentlerdeki otomobillerin fiyatları bile eklenen aksesuar ve donanımlarla 100 bin TL'leri bulabiliyor. Hal böyle olunca da bu meblağları ödeyecek tüketicilerin ciddi bir araştırma sürecine girmeleri gerekiyor. Peki sıfır araba almadan önce bilinmesi gereken şeyler neler? Yeni otomobil alacaklar nelere dikkat etmeli? İşte sıfır araç alacaklara altın değerinde tavsiyeler.

Sıfır Araba Almadan Önce Sorulması Gereken Sorular

Sıfır araç alacak kişilerin öncelikle nasıl bir araba alacakların karar verebilmeleri için bazı soruları yanıtlaması gerekiyor. Öncelikle kaç kişilik bir ailesiniz ve bu araç ailenin kaçıncı otomobili olacak. Örneğin 4 kişilik bir ailesiniz ve ailede ufak da bir bebek var diyelim. O zaman sizin için güvenlik yani Euro NCAP çarpışma testinde araç nasıl bir puan almış oldukça önemli. Tek kişi iseniz de önemli ama aile büyüyünce bu çok daha önem kazanan bir faktör oluyor. Yine ailede bir bebeğin olması demek çok ciddi bir bagaj hacmine sahip bir araç ihtiyacı anlamına geliyor. Bebeklerin kendisi ufak olsa da bebek arabası, puseti, çantası derken yetişkinlerden fazla malzemeleri oluyor.

Aracınızı kaç yıl boyunca kullanacağınız da sıfır araba alırken kararınızı etkileyen faktörlerden biri. Kısa süre sonra aracınızı değiştirecekseniz ikinci elde hızla değer kaybetmeyen bir otomobil tercihi önem kazanıyor. Ancak bir sıfır araba aldınız mı 5 10 yıl kullanan biri iseniz uzun kullanımda daha az sorun çıkartan, daha az servis gerektiren marka ve model tercihi önem kazanıyor.

Çok Yol Yapanlar Yakıt Tüketim Değerlerine Dikkat Edin

Araç alırken sorulması gereken sorulardan biri de sene içerisinde ortalama ne kadar km yapıyorsunuz? Eğer yılda 20 bin km'leri geçmiyorsanız benzinli bir otomobil ilk satın alma maliyetini düşürebilir. Öte yandan çok ciddi km'ler yapan biri iseniz o zaman dizel ve hibrit otomobiller akla gelen seçenekler oluyor.

Türkiye'de dizel otomatik diye araç seçen çok insan var. Ancak markanın dizel motor teknolojisi aynı performans sunmuyor. Dizel otomobil diye 20 30 bin fazla ödediğiniz bir otomobil başka bir markanın benzinli modelinden çok daha fazla yakıt tüketebiliyor. Bu tür yakıt tüketimi değerlerine markaların teorik verilerine göre değil pratikteki verilerine bakarak karar verin. Açıkçası dizel araçların üretimine kademeli olarak son verileceği haberleri varken ben tercihimi yavaş yavaş hibrit otomobillere kaydırabilirim. Örneğin Kia'nın hibrit SUV modeli Kia Niro'nun karma yakıt tüketimi 3,8 litre gibi oldukça düşük bir seviyede.

Sıfır Araba Alırken Toplam Satın Alma Maliyetine Dikkat

Sıfır araba alırken en dikkat ettiğimiz nokta aracın satış fiyatı oluyor. Ancak 0 araba satın almadan önce "ucuz mal alacak kadar zengin değilim" sözünü aklınızdan çıkarmayın. Araçların ilk fiyatlarının yanında yakıt tüketimi, servis bakım aralığı, servis ücretleri, ne kadar sorun çıkartıp çıkartmaması, yedek parça fiyatları ve aracın ikinci el satıştaki değer kaybı gibi unsurlar toplam satın alma maliyetini etkileyen faktörler. Ucuza aldığınız bir otomobilin kronik sorunları olabilir ya da belli bir km'de çok ciddi servis ücretleri karşınıza çıkabilir. Otomobillerde en çok hasarın olduğu kaporta parçalarının fiyatları ne kadar yüksek önemli bir konu.

Ayrıca sıfır araç fiyatlarında gel gel fiyatlarına dikkat edin. Genellikle araç reklamlarında X'den başlayan fiyatlarla denen modeller çıplak araçlar oluyor. Bir çok özelliğin yer almadığı bu araçları genelde kimse almak istemiyor. Sonra o da olsun bu da olsun dediğinizde bir bakıyorsunuz fiyat ciddi şekilde değişmiş. Özellikle lüks segment otomobillerde bazen eklenen özellikler aracın çıplak fiyatının bile üstüne çıkabiliyor. O yüzden sıfır otomobil fiyatlarını kıyaslarken marka ve modelleri donanım olarak doluluklarına göre de kıyaslayın.

Sıfır Araba Almadan Önce Teste Çıkın

Açıkçası tüm bunların yanında sıfır otomobil amadan önce yetkili bir bayiye gidip araçla test sürüşüne çıkın. Özellikle İstanbul gibi bol yokuşlu bir şehirde oturuyorsanız aracın performansını dik yokuşlarda test edin. Düz yolda herkes gider mühim olan zorlu şartlarda araç size ne kadar bağırıyor bir bakın derim.

YAZAR HAKKINDA

OSMAN KURT

Seyahat etmeyi ve otomobilleri seven bir beyaz yakalı bir blogger. İş için başladığı gezilerine şimdi zevk için devam ediyor. Otomobillerle seyahatler gerçekleştirip, hem yeni yerler keşfediyor hem de bu otomobiller hakkındaki deneyimlerini paylaşıyor.
https://cokgezenadam.com

BENZER İÇERİKLER