#otomobil

YAPAY ZEKA İLE ÇALIŞAN OTOMOBİLLER GELİYOR

OSMAN KURT | 28 Haziran 2018 #otomobil

Çocukluk zamanımda en sevdiğim dizilerden biri Kara Şimşek idi. Seksenlerin bu popüler dizisinde Michael Knight isimli kahramanımız Kitt adını verdiği efsane 82 model Pontiac Trans Am ile kötü adamların korkulu rüyası idi. Kitt bir otomobilden çok öte olarak o zamanlar bizi büyülüyordu. Bir canlı gibi Michael Knight ile konuşuyor, gerektiğinde kendi kendine hareket ediyor ve Michael'e suçla savaşta yardımcı oluyordu. O zamanlar büyük bir hayal gibi gözüken bu akıllı sürücüsüz otomobil aslında çok kısa sürede hayatımıza girebilir. Son dönemlerin en gözde teknolojilerinden biri olan yapay zeka otomotiv sektöründe de oldukça popüler. Bu alanda yapılan çalışmalar da artık meyvelerini vermeye başladı. Kitt'in akıllı torunları hızla geliyorlar.

Son yıllarda otomobil sektörüne yön veren teknolojilerin başında yapay zeka teknolojisi geliyor. Bugün sıklıkla konuşulan otonom araçlar ya da diğer adı ile sürücüsüz otomobiller de bu yapay zeka teknolojisi sayesinde hayat bulacak. Peki bu durumda şoförler ne yapacak? İşsiz mi kalacak? Aslında bu teknolojinin gelmesi bazı işleri ortadan kaldırırken bazı işleri de beraberinde getirecek. Örneğin Uber'in sürücüsüz taksileri ABD'deki taksicileri işsiz bırakacak mı tartışmaları yaşanırken, bir yandan da bazı taksi şoförleri Uber'de yapay zekaya trafiği öğretmek üzere işe başlamış durumdalar.

Aynaların yerini yapay zeka alıyor

Ayrıca bu teknoloji sadece otomobilleri sürmek üzerine geliştirilmiyor. Araçların akıllanması ile otomobillerde bazı aksesuarlar da gereksizleşecek. Örneğin yapay zeka destekli kameralara sahip otomobiller aynalara ihtiyaç duymayacak. Nitekim Avrupa ve Japonya dikiz ve kapı aynalarının yerine kamera izleme sistemlerinin yerleştirileceği aynasız otomobillerin kullanımına 2016 yılından beri yasal olarak izin veriyor.

2023 yılında 14 milyar dolar büyüklüğe ulaşması beklenen yapay Zeka endüstrisi araçların enerjisini daha ekonomik kullanmasına da olanak sağlıyor. Böylece elektrikli otomobillerin en büyük sıkıntısı olan menzil sorunu da bu teknolojinin gelişmesi ile çok daha kolay çözülebilir.

Yapay zeka hem tahmin hem de tespit ediyor

Ayrıca yapay zeka, sürücülü otomobillerde yol güvenliği açısından da önemli artıları beraberinde getiriyor. Sürücünün eylemlerini önceden tahmin edip sürücüden daha hızlı reaksiyon göstererek bir kazanın önüne geçebilir. Yapay zekanın bu tahmin kabiliyetinin yanı sıra tespit kabiliyeti de sürüş güvenliğini arttıran bir diğer faktör. Sürücünün uyuyakalması ya da bir rahatsızlık geçirmesi durumunda aracın sahip olduğu yapay zeka bu durumu fark edebilir ve otomobili sürücüsüz moda geçirebilir ya da güvenli bir şekilde durdurabilir.

Öte yandan Kia da bu alanda ciddi çalışmaları olan otomobil üreticileri arasında yer alıyor. Yapay zekâ alanında çalışmalar yapan Kakao I adlı teknoloji şirketi ile bir süredir beraber çalışan Kia, bu iş birliği sonucunda gelişen teknolojileri de otomobillerine adapte ediyor.

Kia'nın yapay zeka alanında yaptığı çalışmalar sadece otomobilin iç donanımları ile sınırlı değil. Kian adı verilen yapay zeka uygulaması Facebook üzerinden Kia modelleri hakkında size bilgi veren bir yapay zeka uygulaması. Sizinle bir satış personeli gibi konuşuyor ve Kia modelleri hakkında sorularınızı yanıtlıyor.

Siber saldırganlar otomobillerin en büyük düşmanı olacak

Öte yandan yapay zeka bu denli hızla gelişirken, kötü niyetli kişilerin de buraya üşüşmemesi düşünülemezdi sanırım. Siber saldırganlar bu alana giderek daha çok ilgi duyuyor. 2017 yılının Ağustos ayında Kaliforniya’daki bilgisayarlı yol mesaj panolarına yapılan saldırı bu açıdan oldukça ilginç örnek. Özel şifre ile korunan yol üstü trafik panolarındaki mesajlar hacklenerek “Trump’ta uçuk var”, “İleride ücretsiz hayat kadınları” ve “Asyalı sürücülere dikkat” gibi saldırgan mesajlar yazılıyor. Bunlar bel altı şakadan ibaret gibi gözükse de sürücülerin yol güvenliğini ciddi tehlike altında bırakıyor.

Bu alanda siber suçlular çalışırken otomotiv üreticileri de beyaz hackerlar istihdam ederek gerekli önemleri alıyor. Tabi şu bir gerçek ki, önümüzdeki yıllarda siber hırsızlar, eski otomobil hırsızlarını işlerinden edecek gibi gözüküyor. Onları spor arabalı trafik polisleri değil, en ileri bilgisayarlara sahip siber polisler kovalayacak gibi gözüküyor.

YAZAR HAKKINDA

OSMAN KURT

Seyahat etmeyi ve otomobilleri seven bir beyaz yakalı bir blogger. İş için başladığı gezilerine şimdi zevk için devam ediyor. Otomobillerle seyahatler gerçekleştirip, hem yeni yerler keşfediyor hem de bu otomobiller hakkındaki deneyimlerini paylaşıyor.
https://cokgezenadam.com