#otomobil

YURT DIŞINA ARABA İLE ÇIKMAK İÇİN GEREKLİ BİLGİLER

OSMAN KURT | 9 Nisan 2018 #otomobil

Yurt dışı tatili için her zaman uçak bileti peşinden koşmak zorunda değilsiniz. Özellikle komşu ülkelere bazen otomobil ile gitmek çok daha cazip oluyor. Yunanistan ve Gürcistan Türklerin araba ile gitmeyi tercih ettiği en popüler ülkeler. Ben de şimdiye kadar Yunanistan, Bulgaristan, Gürcistan ve savaşın olmadığı zamanlarda Suriye'ye araba ile gitme imkanım oldu. Açıkçası yurt dışına araba ile çıkmak çok da zor bir süreç değil.

Özel araçla yurt dışına çıkmak isteyenlerin sahip olması gereken çeşitli evraklar var. Tabi bir de yurt dışına çıkılmak istenen aracın size mi ait yoksa başkasının aracı mı o da önemli bir kriter. Ama bu sorunun cevabı da size sadece ekstra noterden bir evrak almaya bakıyor.

Yurt Dışına Araba İle Çıkmak İçin Gerekli Belgeler

Öncelikle yurt dışına çıkmak için kullanacağınız araç size ait ise aracın ruhsatı, ehliyet ve yurt dışında geçerli yeşil kart sigortası gerekiyor. Araç size ait değilse, örneğin şirket aracı ise aracın sahibinin noterden size vekaletname vermesi gerekiyor. Şimdi bu belgeleri teker teker açıklayayım.

Bu belgelerden en basiti ruhsat. Zaten o sizde var ve her yerde mevcut ruhsatınızı gösterip geçiyorsunuz. Yeşil kart sigortası dediğim şey ise aslında yurt dışında geçen trafik sigortası. Kaza durumunda sizin hasarınızı değil karşı tarafın hasarını ödüyor. Bir sigorta şirketine gidip 15 günden 1 yıla kadar aracınıza yeşil kart sigortası yaptırabiliyorsunuz.

 Uluslararası Araç Sigortası (Yeşil Kart Sigortası) 2018 Tarifesi

 FİYATI
GEÇERLİLİK SÜRESİOTOMOBİLMOTOSİKLET
15 Gün 47,25 37,8
1 Ay 59,06 47.25
2 Ay 82,69 66,15
3 Ay 106,31 85,05
4 Ay 129,94 103,95
5 Ay 153,56 122,85
6 Ay 177,19 141,75
1 Yıl 236,25 189

Bu sigortayı başka ülkelerden yaptırmak da mümkün oluyor. Her ülkenin tarifesi farklılık gösterebiliyor. Ben en son Yunanistan'a kişisel aracım ile gitmeden önce Bulgaristan'dan 3 aylık yeşil kart sigortasını 80 Euro'ya yaptırmıştım. O zaman Türkiye'de 3 aylık yeşil sigorta bedeli 141,75 Euro idi. Ruhsat fotokopiniz ile bu sigortayı size Bulgaristan'dan yaptıran Türkiye'de sigortacılar var. Tabi bu işin üç kağıdına da bulaşan çok da kişi olabiliyor. Fark eskiye göre daha az olduğu için riske girmeden Türkiye'den de sigorta yaptırabilirsiniz. 

Yeşil Kart Sigortasının Geçerli Olduğu Ülkeler

Avusturya Arnavutluk Andorra Belçika
Bulgaristan Bosna Hersek Beyaz Rusya İsviçre
Kıbrıs Çek Cumhuriyeti Almanya Danimarka
İspanya Letonya Fransa Finlandiya
İngiltere K. İrlanda Yunanistan Macaristan
Hırvatistan İtalya İsrail İran
İrlanda İzlanda Lüksemburg Letonya
Litvanya Malta Fas Moldova
Makedonya Karadağ Norveç Hollanda
Portekiz Polonya Romanya Rusya
İsveç Sırbistan Slovak Cum. Slovenya
Tunus Türkiye Ukrayna

Uluslararası Geçerli Ehliyet

Yeşil kart sigortasını da yaptırdıysak gelelim ehliyet konusuna. Eskiden çipsiz ehliyetlerimiz varken bazı ülkeler bizim ehliyeti tanımıyordu. Bu ülkelerin başında da Yunanistan geliyordu. O zaman Turing ve Otomobil Kurumuna ilk seferde senelik 415 TL, sonrasında da yenilemek için 224,20 TL ödeyerek uluslararası ehliyet belgesi alıyorduk.Şimdi fiyatlar daha da coşmuş. 2018 yılında ilk seferde senelik 560 TL sonra da 312,28 TL ödeminiz gerekiyor. Neyse ki bu belgeyi artık almadan da her ülkeye gidebiliyorsunuz. Sadece yeni çipli ehliyet alarak bu ücretten kurtulmak mümkün. Yeni çipli ehliyet 84 ülkede geçerli. Eski ehliyetinizi çipli ehliyete çevirerek tüm sınır komşularımızdan mevcut ehliyetiniz ile geçebilirsiniz.

Almanya'da Yaşayan Türkler Dikkat

Öte yandan yeni çipli ehliyetler ile ilgili bir konuda uyarmamda fayda var. Özellikle Almanya'da yaşayan Türkler yeni ehliyet ile Almanya'da otomobil kullandıkları zaman ceza yiyebiliyorlar. Tatil için gidenlerde sorun olmuyor nitekim ben birçok kez Almanya'da eski ehliyetimle test sürüşüne gittim ve sorun yaşamadım ama Almanya'da oturumunuz var ve sürekli kullanım için yeni Türk ehliyeti kullanacaksanız bazı sorunlar yaşanabiliyor.

 

YAZAR HAKKINDA

OSMAN KURT

Seyahat etmeyi ve otomobilleri seven bir beyaz yakalı bir blogger. İş için başladığı gezilerine şimdi zevk için devam ediyor. Otomobillerle seyahatler gerçekleştirip, hem yeni yerler keşfediyor hem de bu otomobiller hakkındaki deneyimlerini paylaşıyor.
https://cokgezenadam.com