#sanat

2014’ÜN DİKKAT ÇEKEN ALBÜMLERİ

YEKTA KOPAN | 19 Eylül 2014 #sanat

Sonbaharla birlikte ‘Listeler Mevsimi’ de başlamış oldu. Biz biraz erken davranalım dedim.

Önümüzdeki aylardan başlayarak 2014 değerlendirmelerini okuyacağız. Yılın en iyi kitapları, filmleri, sergileri, albümleri listeleri uçuşacak havada. Kimileri bu listelerin öznel olduğunun altını çizerek sakin davranacak, kimileri de kibirli bir dille ‘en iyi liste budur, diğerleri safsatadır’ havasına girecek. Alıştık artık.
Şu kibirli tavır yüzünden yıllarca listelere uzak durdum. Şüpheyle yaklaştım. Hatta mesafe koyup tavır aldım. Yaş ilerledikçe sakinleşiyor insan. Artık o kadar düşmanı değilim listelerin. Yeter ki öznel seçimler olduğu, kişiden kişiye farklılık gösterebileceği yönünde hemfikir olalım.
2014’ün ilk dokuz ayında iyi filmler, iyi albümler, iyi kitaplar vardı. Kimileri listelerde, gazete-dergi sayfalarında ya da televizyon ekranlarında kendilerine bolca yer buldukları için haberdar olduk. Kimileri kıyıda köşede kaldı.
Bu listelerin –belki de– en çok karşımıza çıkanı ama en karmaşık olanı, müzik listeleri. Çok sayıda üretim olan bir alanda, herkesin kulak zevki farklı elbette.

Batıdan seslere kulak kabartıp, adını bazıları kadar sık duymadığımız albümlere göz atalım birlikte. Elbette böyle bir listede The Black Keys / ‘Turn Blue’ olmayacak; çünkü zaten onu duymayan yok. Aynı şekilde Jack White / ‘Lazaretto’ demeyeceğim; çünkü zaten son on yıl listelerinde yerini almaya başladı bile. Belki adı çok sıklıkla duyulmadı ama Damon Albarn / ‘Everyday Robots’ ya da Beck / ‘Morning Phase’ için de yer ayırmaya gerek yok; bu yaratıcı adamlar her daim, her listede zaten. Morrissey – ‘World Peace Is None Of Your Business’ deyince akan sular duruyor zaten. Paul Mc Cartney / ‘New’ aslında 2013 sonlarında piyasaya çıktı ama etkisi bu yıl da sürdü. Bruce Springsteen / ‘High Hopes’ derseniz, “Aman orada duralım,” derim. Patron ne zaman kenarda kaldı ki? Ya da on üçüncü stüdyo albümleriyle gelen Tom Petty and the Heartbreakers / ‘Hypnotic Eye’. Elbette bir de Neil Young / ‘Letter Home’ var; müthiş.
Bu gayet iyi bildiğimiz isimlerden uzaklaşıp, biraz define avcılığı yapalım şimdi de. Paylaşacağım listeyi yakından takip etmiş olanlar vardır mutlaka. Define avına çıkmadan, bir genelleme yapmadığımı ve bu listelerin tümüyle kişisel beğenilerden oluştuğunu hatırlatmak isterim.

İşte 2014’ün dikkat çekici albümleri:
1. Tinariwen / Emmaar

2. Elbow / The Take Off And LAnding Of Everything

3. Julie Byrne / Rooms With Walls And Windows

4. Toumani Diabate And Sidiki Diabate / Toumani&Sidiki

5. Sharon Van Etten / Are We There

6. Swans / To Be Kind

7. John Hiatt - Terms Of My Surrender

8. Billy Joe Shaver - Long In The Tooth

9. Conor Oberst – Upside Down Mountain

10. Mac DeMarco – Salad Days

11. Lee Fields – Emma Jean

12. Pixies – Indie City

13. Syd Arthur – Sound Mirror

14. The Dirty Heads – Sound of Change

15. Lady GaGa – Artpop

Madem son sırada Lady GaGa ile bilinir sulara döndük, yılın son sürprizi U2 / ‘Song of Innocence’ listeye mutlaka dahil edilmeli.

Türkiye’de üretilen müziklerden caza geniş bir yelpaze ile bu listelere tekrar bakmalı. Zaten liste dediğin nedir ki, bir heyecanı başkasıyla paylaşmanın kolay yolu.
Herkese iyi dinlemeler.

 

etiketler

YAZAR HAKKINDA

YEKTA KOPAN

1968 Ankara doğumlu Kopan, Hacettepe Üniversitesi İşletme Bölümü mezunu yazar ve seslendirme sanatçısıdır. ''Yarın'' isimli şiir ile yazın hayatına başladı. Öykü türündeki ilk kitabı ''Fildişi Karası'' 2000 yılında yayımlandı. Sonrasında Fildişi Karası, Aşk Mutfağı'ndan Yalnızlık Tarifleri, Kara Kedinin Gölgesi, Karbon Kopya ve Aile Çay Bahçesi kitapları ile yazarlığa devam etti.

Beyaz perdede ise Jim Carrey, Michael J. Fox gibi ünlü isimlerin ve çizgi film karakteri Sylvester'in seslendirmelerini yapmasıyla bilinir.

BENZER İÇERİKLER