#sanat

21. İSTANBUL TİYATRO FESTİVALİ’NİN PROGRAMI BELLİ OLDU

| 28 Eylül 2017 #sanat

Bu yıl 21’incisi düzenlenen İstanbul Tiyatro Festivali, 13 Kasım’da perdelerini açmaya hazırlanıyor. Türkiye’den 13, yurt dışından ise 6 oyunun sahneleneceği festivalin zengin programı dahilinde dans ve performans gruplarının gösterileri, okuma tiyatrosu, söyleşi, atölye çalışmaları gibi etkinlikler de bulunuyor.

YERLİ YAPIMLAR

21. İstanbul Tiyatro Festivali programında Türkiye’den 13 yapım yer alıyor. Festivalin ilk oyunu Çehov klasiği Martı, çağdaş tiyatro sahnemizin dikkat çekici yönetmenlerinden Serdar Biliş’in güncel yorumu ile seyirciyle buluşacak. Semaver Kumpanya’dan yönetmen Volkan M. Sarıöz’ün rejisiyle Herman Koch’un aynı adlı romanından uyarlanan Akşam Yemeği, Bakırköy Belediye Tiyatroları’ndan Ceren Ercan’ın yazıp Yelda Baskın’ın yönettiği Seni Seviyorum Türkiye ve Kemal Aydoğan’ın yönetimindeki Fırtına dikkat çeken yapımlar arasında yer alıyor.

Akşam Yemeği

Seni Seviyorum Türkiye

10’nun üzerinde okuma tiyatrosu, söyleşi ve kitap tanıtımları, film gösterimleri, atölye çalışmaları ve ustalık sınıfları gibi projelerin de hayata geçirileceği festivalde bu yan etkinlikler ücretsiz olarak gerçekleştirilecek.

Festival programında ayrıca; Friedrich Dürrenmatt’ın yazdığı, usta tiyatrocu Ahmet Mümtaz Taylan yönetmenliğinde DasDas Sahne prodüksiyonuyla Uyarca; büyük usta Genco Erkal’ın yönettiği ve çağın en can yakıcı derdine değinen Göçmenleeeer de yer alıyor.

Türkiye edebiyatının insanın karanlık tarafını anlatan derin ve sessiz ustası Nahid Sırrı Örik’in, bugüne dek hiç sahnelenmeyen yapıtı İhanet, Ankara Devlet Tiyatroları tarafından Özen Yula yönetiminde sahneleniyor. Çağdaş dans sanatçısı Canan Yücel Pekiçten ise konsepti ve koreografisi kendisine ait olan performansı All About The Heart ile üç farklı operaya konu olmuş üç kadın karakterin öyküsünü sahneye taşıyacak.

Uyarca

İhanet

ULUSLARARASI KONUKLAR

Antik Yunan tiyatrosunun efsanevi yönetmeni Theodoros Terzopoulos’un kurucusu ve yönetmeni olduğu Attis Tiyatrosu, Bir Daha ile; bu yıl Onur Ödülü’nü alacak kural tanımayan koreografileriyle dünya çapında ses getiren Fransız koreograf Angelin Preljocaj ise son eseri Fresk ile tiyatro festivalinin yabancı konukları arasında bulunuyor. Festival programında ayrıca, Shakespeare’in ölümsüz oyunu III. Richard; İtalyan tiyatro topluluğundan Kelebekler, Lübnan asıllı Kanadalı oyun yazarı ve yönetmen Wajdi Mouawad’ın yazıp yönettiği duygu yüklü bir oyun olan Yalnız; Portekizli yönetmen Pedro Penim’in 2017’den başlayarak bir melankoli atlasının kılavuzluğunda zamanda yolculuğa çıkaran performansı Önce yer alıyor.

Kelebek

Bir Daha

III. Richard

3-26 Kasım tarihleri arasında zengin bir programla perdelerini açacak olan festival, Zorlu PSM, Moda Sahnesi, ENKA İbrahim Betil Oditoryumu, Çevre Tiyatrosu, Salon İKSV dahil toplam 18 farklı mekanda tiyatroseverlerle buluşacak.