#sanat

KALDIR KAFANI, FESTİVAL BAŞLIYOR

| 17 Mart 2017 #sanat

36. İstanbul Film Festivali 5-15 Nisan'da sinemaseverleri bekliyor

 

Bu yıl 36’ncı kez sinemaseverlerle buluşmaya hazırlanan İstanbul Film Festivali, 5-15 Nisan tarihleri arasında gerçekleşecek. Türkiye ve dünya sinemasının en nitelikli ve başarılı örneklerini izleyicilere sunacak olan festival kapsamında 186 uzun metrajlı ve 17 kısa film gösterimi yapılacak. Festival boyunca yönetmenler ve oyuncularla söyleşi gibi özel etkinlikler de gerçekleştirilecek.

Oldukça zengin bir programa sahip olan 36. İstanbul Film Festivali, özenle kurgulanmış bölümlerden oluşuyor. Merakla beklenen filmlerin Türkiye prömiyerlerinin yapılacağı “Galalar”, ödüle doymayan usta yönetmenlerin son filmleri “Yıllara Meydan Okuyanlar”, alışılmadık tarzları ve yaklaşımlarıyla bazen izleyicileri zorlayan filmlerden oluşan “Mayınlı Bölge” bu kurguların bazıları. 36. İstanbul Film Festivali’nin yeni bölümü Cinemania ise sinema dünyasının en iyilerini, yol gösterenlerini, köşe taşlarını ve anıtsal yapıtlarını sinema tutkunlarıyla buluşturuyor.

Atış Serbest / Free Fire

Sinema gösterimleri bu yıl, Beyoğlu’nda Atlas Sineması, Beyoğlu Sineması, Pera Müzesi ve İtalyan Kültür Merkezi; Nişantaşı’nda Cinemaximum City’s (iki salon), Levent’te Cinemaximum Kanyon ve Kadıköy’de Rexx Sineması (iki salon) olmak üzere toplamda 9 salonda yapılacak. Bu yıki festivalin en güzel tarafı ise öğrencilerin 1 TL’ye bilet satın alabilecek olması.

Yüzüklerin Efendisi serisindeki rolüyle hafızalara kazınan Sir Ian McKellen, İstanbul Film Festivali’nin onur konuğu. Festival kapsamında gösterilecek olan Richard III’ün gösterimlerine katılacak olan McKellen, 7 Nisan günü ise Boğaziçi Üniversitesi’ndeki festival sohbetlerinde hayranlarıyla buluşacak.

Ian McKellen - Richard III

Uluslararası ve Ulusal Altın Lale, FACE Sinemada İnsan Hakları, Ulusal Belgesel ve Ulusal Kısa Film yarışmalarında birbirinden iddialı filmler bulunuyor. Kazanan filmler için 14 Nisan’da bir ödül töreni düzenlenecek. Festivalin uluslararası yarışma bölümündeki en büyük ödül olan Altın Lale için 11 ülkeden 13 film yarışacak.

93 Yazı / Summer 1993

Lady Macbeth

Festivalin sevilen bölümü Festival Galaları’nda yıldız yönetmenler ve usta oyuncuların hayat verdiği 11 film bulunuyor. Sezonun merakla beklenen filmleri arasında duayen oyuncu Ian McKellen’ın senaryosunu yazarak beyazperdeye taşıdığı ve başrolünü üstlendiği Shakespeare klasiği Richard III; İngiltere’nin en özgün yönetmenlerinden Ben Wheatley’nin yıldızlarla dolu son filmi Free Fire; Cannes’da En İyi Yönetmen ödülünü alan Personal Shopper yer alıyor.

Richard III


Hayalet Hikayesi / Personal Shopper

Türk Klasikleri Yeniden projesi kapsamında ise restore edilmiş haliyle Ömer Kavur’un Anayurt Oteli filmi, yapımından tam 30 yıl sonra yeniden izleyiciyle buluşacak.

Anayurt Oteli

Açılış töreni 4 Nisan akşamı yapılacak olan 36. İstanbul Film Festivali’nin biletlerini, 25 Mart saat 10.30’dan itibaren Biletix üzerinden satın almak mümkün. Sinemaseverler, Atlas ve Rexx sinemalarında açılacak gişelerden de bilet temin edilebilir.