#sanat

71 YIL AYNI ORKESTRADA ÇALAN REKORTMEN MÜZİSYEN

| 18 Şubat 2017 #sanat

Jane Little

Rekorlar kitabı ilginç bilgilerin yanı sıra, birbirinden gereksiz başarıları da kayıt altına alıyor. O gereksiz rekorların arasında kontrbasçı Jane Little'ın hikayesi, film senaryosu gibi kalıyor desek abartılı olmaz. Atlanta Senfoni Orkestrasında 1945'te kontrbas çalmaya başlayan Jane Little, 2016 yılında hayatını kaybedene dek bu orkestranın üyesi olmaya devam etti. 16 yaşından beri çalan Little, aynı orkestrada 71 yıl boyunca aralıksız hizmet veren bir müzisyen olarak bir dünya rekoruna da imza atmış oldu.

Jane Little

İkinci Dünya Savaşı yıllarında, henüz 16 yaşındayken Atlanta Senfoni Orkestrasında kontrbas çalmaya başlayan Jane Little, 87 yaşına kadar aynı orkestrada enstrüman çalmayı sürdürdü. 71 yıllık müzik kariyeri, onu bir dünya rekortmeni yaparken, bir orkestranın en uzun süreli üyesi olan ilk Amerikalı müzisyen unvanını almasına vesile oldu. Üstelik de Little'ın hikayesi, resme son derece uygun bir sahneyle sona erdi: Jane Little, 2016'da bir performans sırasında kontrbasını çalarken hayata veda etti.

Rekortmen müzisyen Little'ın müzikle olan ilişkisi küçük yaşlarda başlamış. Ebeveynlerine piyano dersi alabilmek için yalvarsa da aile piyanoyu karşılayamayacağı için izin çıkmamış. Ardından okuduğu lisenin bandosuna basçı lazım olunca öğretmeni Little'ı kontrbas çalması için yönlendirmiş.

Jane Little

Atlanta Senfoni Orkestrasına katıldığı yıllarda, savaş nedeniyle erkek müzisyenlerin yerlerini dolduran kadınların çoğu, savaştan sonra işten çıkarılmak istenmiş. O dönemde istifa etmemek için direnen Little, bu konuda başarılı da olmuş ve 71 yıllık orkestra kariyerindeki ilk adımları sağlam bir şekilde atmış.

Jane Little

1,50'lik boyuyla çaldığı enstrümanın yanında son derece "küçük" kalan bu tutkulu müzisyen, kırıklar, hastalıklar ve yıllar içinde yaşının getirdiği rahatsızlıklarla da mücadele etmiş elbette.

Jane Little

Kendini müziğin iyileştirici gücüne teslim eden ve ölene dek aşık olduğu bir işle meşgul olabilmek şansına sahip olan Little'ın sahnede çalarken son nefesini verdiği parça ise adeta kariyerinin bir özeti gibi: "There’s No Business Like Show Business"

BENZER İÇERİKLER