#sanat

“AÇ KAPIYI GİR İÇERİ”

YEKTA KOPAN | 24 Haziran 2017 #sanat

24. İstanbul Caz Festivali harika bir programla geliyor. İşte öneriler...

24. İstanbul Caz Festivali

Sözü uzatmayacağım. Çünkü İstanbul Caz Festivali, sadece bu memlekette değil dünyada da iyi bilinen, takip edilen bir festival. Her yıl programına eklediği bir yenilikle, müzik dünyasının ufuklarını genişleten festivalin, bu yılki sürprizi “Vitrin – Türkiye Güncel Müzik Buluşması”. Türkiye’den başarılı güncel müzik topluluklarının uluslararası alanda daha çok duyulmalarını hedefleyen “Vitrin”, etkilerini yıllar içinde göreceğimiz büyük bir girişim. Dört gün sürecek “Vitrin” boyunca, Türkiye’den 30 müzisyen ve grup, dünyadan gelen 50 müzik profesyoneliyle buluşacak. Üstelik etkinliğe katılanlar arasından seçilecek iki topluluk, 2500 euro değerinde turne desteğiyle ödüllendirilecek. Yıllar içinde büyüyeceğine ve çok konuşulacağına inandığım bir iş bu. Gözümüz üstünde olsun.

Gelin şimdi bu yılın programından birkaç konseri mercek altına alalım.

Junun
Junun Featuring Shye Ben Tzur And The Rajasthan Express / Miles Mosley / Bilal Karaman Trio / MadenÖktemErsönmez
7 Temmuz Cuma, 19.45, Beykoz Kundura

  • Gecenin açılışında “Vitrin” kapsamında sahne alacak iki ev sahibi grup var: Bilal Karaman Trio ve Sarp Maden, Volkan Öktem, Alp Ersönmez’den kurulu MadenÖktemErsönmez. Sonrasında sahneye gelecek olan Miles Mosley, ilk solo albümü Uprising’i İstanbullularla paylaşacak.

  • Beykoz Kundura’da gerçekleştirilecek gecenin kapanışını ise Junun yapacak. Sufi ruhani müzik geleneğinden Qawwal’i günümüze taşıyan besteci-ozan Shye Ben Tzur, Hintli ekip the Rajasthan Express ile gerçekleştirdiği bu projede, geleneksel müziği elektronik tınılarla bir araya getiriyor. Kayıtlarında Radiohead’in gitaristi Jonny Greenwood’un da yer aldığı proje hakkında, Paul Thomas Anderson’ın yönetmenliğini üstlendiği “Junun” adlı belgesel İstanbul Film Festivali’nin sunumuyla 2015 yılında gösterilmişti.

Paco De Lucia
Paco De Lucia “Beyond The Memory” Konseri
8 Temmuz Cumartesi, 21.30, Zorlu PSM Ana Sahne

  • İşte bu konser kaçmaz. Flamenko’yu benim de içinde bulunduğum bir nesle sevdiren adam; Paco de Lucia. Türkiye’deki ilk konserini 1984 yılında vermişti. Daha sonra pek çok kez İstanbul’a geldi. Bu konserlerin çoğuna gittim. Ama benim için en unutulmaz olanı John McLaughlin ve Al di Meola ile birlikte verdiği konserdir herhalde. “Mediterranean Sundance” çalmaya başladıkları anda derin bir “Oooof!” çekerek ayağa kalktığımı hatırlıyorum. İşte şimdi Paco de Lucia, ölümünün üç yıl ardından çok özel bir projeyle anılacak. Konserde sanatçının kariyeri boyunca farklı sahnelerde birlikte çaldığı yıldız müzisyenler Antonio Serrano, Carles Benavent, Jose Mari, Nino Josele Pirana ve David de Jacoba ve Türkiye’den çok değerli isimler, Levent Yüksel, Taksim Trio ve Cenk Erdoğan, Paco de Lucia’nın şarkılarını çalacak.

Levent Yüksel

  • Bu konserin ev sahibi müzisyenlerine ayrı bir parantez açmak lazım. Levent Yüksel’in herkesin gönlünde taht kurmasını sağlayan şarkılardan biri olan “Tuana”yı bilmeyen yoktur. Sözleri Sezen Aksu tarafında yazılan şarkı, bir Paco de Lucia bestesi. Cenk Erdoğan’ın başarı hikayesinin sıfır noktasında duran isimlerden biri Paco De Lucia. Onun bir konserinde adeta büyülenen ve ondan aldığı ilhamla yola çıkan Erdoğan, Paco De Lucia’nın ölümünün ardından ona ithafen “Bir Ucu Yanık” adlı bir beste yazmış ve De Lucia’nın mezarı başında çalmıştı. Hüsnü Şenlendirici, İsmail Tunçbilek ve Aytaç Doğan’ın ortak projesi olan Taksim Trio da, Tunçbilek’in Paco De Lucia’dan esinlenerek yazdığı besteyi, bu sefer efsane gitaristin dostlarıyla birlikte çalacak.

Bokante
Bill Laurance / Bokanté

19 Temmuz Çarşamba, 21.00, Beykoz Kundura

  • Caz ile güncel müziğin kesişme noktasında duranlar Snarky Puppy ismini gayet iyi bilir. Grammy ödülü sahibi Amerikalı fusion grubu Snarky Puppy’nin klavyecisi Bill Laurance’ın performansıyla başlayacak gece, grubun kurucusu ve bas gitaristi Michael League’in yepyeni projesi Bokanté ile devam edecek. League’in tanımıyla “Batı Afrika müziği, delta blues ve Led Zeppelin’in ilginç bir birleşimi” olan Bokanté, müzik ufuklarımızı genişletecek gruplardan.


TRT Hafif Müzik ve Caz Orkestrası
Joshua Redman, Christian McBride, Kandace Springs ve TRT Hafif Müzik ve Caz Orkestrası
11 Temmuz Salı 21.00, Zorlu PSM Ana Sahne

  • Redman’ı ve McBride’ı İstanbul’da izledik daha önce. Amaaaa... İlk kez ikisini aynı sahnede izleyeceğiz. Üstelik onlar da bir ilk yaşayacak. Çünkü sahnede Kandace Springs ile birlikte olacaklar. Ama bu kadarla da bitmiyor. 300’den fazla kayıtla kendi neslinin en çok kayıtta bulunan caz sanatçılarından, Christian McBride ile müzik dünyasının gelmiş geçmiş en önemli caz müziyenlerinden Joshua Redman o gece Türkiye’nin en köklü caz topluluklarından TRT Hafif Müzik ve Caz Orkestrası ile birlikte çalacaklar. Yeri gelmişken topluluğun şefi Kamil Özler’i festivalin bu yılki Yaşam Boyu Başarı Ödülü nedeniyle tebrik edelim.

Festivalin lokum gibi seçkisinden dört konseri mercek altına aldım. Ama önerilerim bunlarla sınırlı değil elbette. Nik Bartsch’s Ronin, Donny McCaslin, Fatoumata Diawara / Hindi Zahra, Kerem Görsev Quartet, Antonio Sanchez & Migration derken liste uzar gider... Bazı konserlerin biletleri çoktan tükendi, bazıları izleyicisini bekliyor. Elimizi çabuk tutmamızda fayda var...

Parklarda Caz

Son bir öneriyle noktayı koyayım... Parklarda Caz etkinliklerini sakın kaçırmayın. Bu yıl etkinliklerde yer alacak grupları değerlendiren kuruldaydım. Harika müzisyenler dinledik. Net bir şekilde söyleyeyim, genç cazcılar gümbür gümbür geliyor. Onları yolculuklarının başında desteklemek ve yıllar sonra “Ben onu ilk alkışlayanlardanım” diyebilmek için, ücretsiz olarak gerçekleştirilecek olan Parklarda Caz etkinliklerini kaçırmayın.

Bu yıl festivalin sloganı “aç kapıyı gir içeri”.

İster bir parkta ister bir salonda, ister bir müze bahçesinde ister gece gezmesinde... Açın kapıyı ve girin içeri.

İstanbul Caz Festivali

YAZAR HAKKINDA

YEKTA KOPAN

1968 Ankara doğumlu Kopan, Hacettepe Üniversitesi İşletme Bölümü mezunu yazar ve seslendirme sanatçısıdır. ''Yarın'' isimli şiir ile yazın hayatına başladı. Öykü türündeki ilk kitabı ''Fildişi Karası'' 2000 yılında yayımlandı. Sonrasında Fildişi Karası, Aşk Mutfağı'ndan Yalnızlık Tarifleri, Kara Kedinin Gölgesi, Karbon Kopya ve Aile Çay Bahçesi kitapları ile yazarlığa devam etti.

Beyaz perdede ise Jim Carrey, Michael J. Fox gibi ünlü isimlerin ve çizgi film karakteri Sylvester'in seslendirmelerini yapmasıyla bilinir.

BENZER İÇERİKLER