#sanat

AKBANK CAZ FESTİVALİ’NDE KAÇIRILMAYACAKLAR

YEKTA KOPAN | 13 Ekim 2014 #sanat

Akbank Caz Festivali 24 yaşında.

Dile kolay. “Şehrin caz hali”ni yirmi dördüncü kez yaşayacağız. 23 Ekim’de başlayıp 2 Kasım’a kadar sürecek maraton çok sayıda mekanda ve hatta İstanbul dışına taşarak çok sayıda şehirde müzikseverlere benzersiz geceler yaşatacak.
Kişisel olarak bu festivalin en önemli yanlarından birinin ustalık sınıfları, paneller, söyleşiler olduğunu belirtmeliyim. Çünkü kanımca festivaller, donanımlı ve nitelikli bir katılımcı kitlesi oluşturmak için de çabalamalıdır. Akbank Caz Festivali’nin bu konuda başarılı bir okul olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim. Bu okulun kaç mezun verdiğini düşündükçe mutlu oluyor insan.
Festivaller öncesinde “kaçırılmaması gerekenler” listesi yapmak adettendir. Biz de adeti bozmayalım ve kişisel bir listeyi paylaşalım. Listeyi oluştururken aynı gün içinde farklı gecelere denk düşen konserlerden birini seçemeye, deyim yerindeyse “her güne bir konser” önermeye özen gösterdim. Listeler konusundaki genel görüşümü tekrarlayayım; sadece bir öneridir, kişisel bir görüştür ve olmazsa olmaz değildir. Hem artık sosyal medya güzelliği var; herkes kendi listesini oluşturup paylaşabilir.

1. Leszek Możdżer
23 Ekim
 gecesi Akbank Sanat salonu, Polonya cazının en önemli isimlerinden birini ağırlayacak. Duygusal ve sakin bir atmosfer arayanlar için kaçırılmayacak konser. Buster Williams, Joe Lovano, Pat Metheny, Marcus Miller, Archie Shepp gibi cazın önemli isimleriyle çalışmış olan Leszek Możdżer ve piyanosu, dinleyenleri kendi iç seslerini dinlemeye davet ediyor.

2. Christian McBride
Benim gibi kontrbasçıların meraklı takipçisiyseniz, McBride’ı daha önce ülkemizde verdiği konserlerde izlemişsinizdir. Bir kez daha izlenmez mi? 24 Ekim’de CRR Konser Salonu’nda olmak için çok neden var. Ustanın Grammy’li olmasından ya da çalıştığı benzersiz isimlerden dem vurmayacağım. Son albümü “Out Here” turnesi kapsamında geliyor demek yeterlidir herhalde.

3. Bilal
Neo-soul meraklılarının koşarak gideceği Bilal Sayeed Oliver konseri,25 Ekim’de Babylon sahnesinde. Basın bülteninden bir cümle dikkat çekici: Bilal, çılgın ressam Salvador Dali’nin gerçeküstü resimlerinden ilham aldığı 2013 yılı albümü “A Love Surreal” için, “Nerdeyse üçboyutlu yaptığı resimleri ben de müzikal anlamda bu albüme taşımak istedim” derken, asıl meselesinin “aşkın farklı ve garip halleri” olduğunu dile getiriyormuş. Merak ettiriyor doğrusu...

4. Patricia Barber
Barber’ın müziğinde sözün ayrı bir önemi olduğunu vurgulamama gerek yok. Şiirden gelen bir geleneği, müziğin alanına taşımakta özellikle yetkin olan Patricia Barber, 26 Ekim’de Babylon’da olacak. Hadi bir de “Smash”in çoğu eleştirmen tarafından 2013’ün en iyi albümü ilan edildiğini de söyleyelim de tam olsun.

5. José James
2008 yılında “The Dreamer”i dinlediğimizde yeni bir şeyle karşı karşıya olduğumuzu anlamıştık. Türler arasında gezinen ama bunu yapıştırma bir şekilde yapmayan José James listelerin üst sıralarında dolaşmayı seven, bol ödüllü bir isim. 29 Ekim’de Babylon’da Al Green ve Jimi Hendrix etkisinde kaldığı son albümü “While You Were Sleeping”den parçalar seslendirecek.

6. Jamie Cullum
Piyanosunun başına oturduğunda devleşen bir küçük adam. Tam bir sahne canavarı. Hatta çılgın bile denebilir. Müziğini, gösterisiyle birleştirmeyi seviyor. Onun konserlerinde yerinizde oturmanız pek mümkün değil. Neredeyse bütün izleyenlerle ilişki kuruyor konser boyunca. Festivalin en popüler isimlerinden biri 30 Ekim’de Zorlu Center PSM’de olacak. Caz, rock, pop... O gece her şeye hazırlıklı olmak gerekiyor.

7. Kenny Barron & Dave Holland
Miles Davis’in kısa süre önce tekrar baskısı yapılan “Otobiyografi”sini okurken, büyük ustanın bu iki ismi keşif süreciyle ilgili satırlara geldiğimde heyecanlanmıştım. O günlerden bu günlere zirvede olmak kolay değil. Piyanist Kenny Barron ve kontrbasçı Dave Holland, 31 Ekim’de izleyicilerini Zorlu Center PSM’ye bekliyor.

8. Chet Faker
Üzücü haberle başlayalım. Chet Faker’ın 1 Kasım’da Babylon’da vereceği konserin biletleri festivalin en hızlı tükenen biletleri oldu. Ama bence pes etmeyin, denemeye değer çünkü. Unutulmaz Chet Baker’a saygı duruşuyla Chet Faker sahne adını kullanan Nicholas James Murphy, yıllardır merakla bekleniyordu. Sonunda geliyor. Rolling Stone, 2013 yılında boşuna “En İyi Bağımsız Sanatçı” seçmedi. Ne gece olacak ama...
Elbette liste bu isimlerle sınırlı değil. Türkiye’den ve dünyadan çok sayıda isim var. Detaylı bir şekilde incelemek isteyenlere festivalin internet sayfasını ziyaret etmesini öneririm.
Bir kez daha yaşayacağız “şehrin caz hali”ni.
İnan bu halin çok güzel İstanbul.

etiketler

YAZAR HAKKINDA

YEKTA KOPAN

1968 Ankara doğumlu Kopan, Hacettepe Üniversitesi İşletme Bölümü mezunu yazar ve seslendirme sanatçısıdır. ''Yarın'' isimli şiir ile yazın hayatına başladı. Öykü türündeki ilk kitabı ''Fildişi Karası'' 2000 yılında yayımlandı. Sonrasında Fildişi Karası, Aşk Mutfağı'ndan Yalnızlık Tarifleri, Kara Kedinin Gölgesi, Karbon Kopya ve Aile Çay Bahçesi kitapları ile yazarlığa devam etti.

Beyaz perdede ise Jim Carrey, Michael J. Fox gibi ünlü isimlerin ve çizgi film karakteri Sylvester'in seslendirmelerini yapmasıyla bilinir.

BENZER İÇERİKLER