#sanat

ALIŞILMADIK TASARIMLARLA “BETON” ESTETİĞİ

| 21 Eylül 2017 #sanat

Beton deyince ilk anda akıllarda soğuk ve sert bir imaj oluşsa da endüstriyel tasarımcıların yaratıcı fikirleri ortaya çok farklı sonuçlar koyuyor. Kanodan iPhone kılıfına, espresso makinesinden sandalyeye kadar çok çeşitli tasarımlara hayat veren beton, hayal gücünü zorlayan bambaşka tasarımlara bürünerek soğuk ve sert imajını unutturuyor.

skelETHon KANO
3D yazıcılarla üretilmiş bu beton kanonun türünün ilk örneği olmadığını söylesek ne düşünürsünüz? Almanya’da düzenlenen 16’ncı Beton Kano yarışmasında birincilik alan skelETHon kano, 3D yazıcılarla yapılabileceklerin bir örneği. Çelik liflerle desteklenmiş beton iskeletiyle dikkat çeken kanonun dış yüzeyi, 2 ila 3 mm kalınlığında suya dayanıklı beton malzemeyle kaplı.

BETON “MİNDER”
Yumuşacık bir minder görünümü çizmesine rağmen sert ve suya dayanıklı bir oturma grubu olarak görev yapan Fabric adlı koleksiyon, Miriam Estévez’e ait bir tasarım. Dış mekan oturma grubu olarak kullanılan Fabric koleksiyonu, üretim aşamasında kumaş dokulu yumuşak malzemenin sıvı beton kaplamanın içine yerleştirilmesi ve betonun sertleşmesinin ardından görünümünü koruması şeklinde hayata geçirilmiş.

KLASİK TASARIMLI KOLTUK
Bentu Design tasarım firmasının Guangzhou Güzel Sanatlar Bölümü öğrencileri ile birlikte çalışarak ortaya çıkardığı klasik görünümlü bu koltuğun yapım süreci, aslında oldukça basit. Var olan bir koltuğu beton karışımıyla kaplayan ekip, koltuğun her noktasına da detaylı bir şekilde odaklanmış elbette. Ahşap kısımdaki işlemelerden kumaşı sabitleyen perçinlere kadar…

SEHPA
Sadece birkaç milimetre kalınlığında olan sehpa, Fars kültürünü temsil eden işlemelerle kaplanmış. Milan merkezli tasarım firması Daevas’ın elinden çıkan bu estetik kahve sehpası, beton malzemesine rağmen son derece ince ve kırılgan bir görünüm sunuyor.

GRANDFATHER SAATLER
Tarihi 1600’lü yıllara dayanan ve grandfather saat olarak bilinen bu ürünlerde görmeye alışık olduğumuz malzeme genelde koyu renk ahşap olur. Ayrıntıların altını çizen metal kullanımı da dikkati çekse de tamamen betondan görünümüyle yepyeni bir hal alan grandfather saatler, aynı anda hem modern hem klasik bir görünüme sahip. Tasarımcı Johan Forsberg’ın imzasını taşıyan beton saatlerde üç farklı renk tonu kullanılırken minimalist tasarım da korunmuş.

Wi-Fi ROUTER
Beton ve elektronik yan yana pek sık gelmese de MIT mezunu Sam Kronik’in tasarımında son derece güzel göründüğü bir gerçek. Wi-Fi modemi gizleyen betondan mini bir saksının yanı sıra birkaç farklı ürün daha tasarlayan Kronik, tüketici elektroniği ile ev dekorasyonu arasındaki ilişkiyi adeta yeniden tanımlıyor.

BETON iPHONE KILIFI
Koreli tasarım kolektifi Posh Craft’ın işlerinden biri olan Luna, Ay’ın rengini ve yüzeyindeki kraterli görünümü alıp bir iPhone kılıfına uygulamayı seçmiş. El yapımı olan kılıfların her biri eşsiz. Beton olduğu için aksini düşünebilirsiniz fakat kılıfın gayet esnek olduğu ifade ediliyor.

BETON SANDALYE
Singapurlu tasarımcı Fung Kwok Pan, beton ve çeliğin iş birliği ile ortaya koyduğu tasarımında, ismiyle zıt bir sonuç elde etmeyi başarıyor. Beton malzemesine rağmen konforlu bir sandalye tasarlayan Pan, beton diskleri çelikten meydana getirdiği yuvalara yerleştiriyor.

BRUTALİST KAHVE MAKİNESİ
San Francisco merkezli tasarım stüdyosu Montaag, mimarideki brutalizm akımını espresso makinesine uygulayarak yaratıcılığını ortaya koymuş. Dört yıllık bir çalışmanın ürünü olan AnZa Espresso, sadece bir kahve makinesi değil bir dekorasyon harikası olarak da göze çarpıyor.