#sanat

ALTERNATİF MÜZİĞİN YÜKSELEN YENİ SESLERİ

| 26 Mayıs 2015 #sanat

Son dönemde yükselişlerine şarkı şarkı şahit olduğumuz, canlı performanslarının peşinde İstanbul’u semt semt dolaştığımız müzisyen ve grupları sizinle de tanıştırmak istedik.

Ana akımın gürültülü ve baskın seslerine inat, şehrin alternatif müzik sahnesi özgün olandan güç almaya devam ediyor. Yüzünü internete dönen yeni müzik dinleme alışkanlıklarıyla birlikte biz dinleyicilerin bu özgün sesleri keşfetmesi de daha kolay artık. Alternatif müzik, kendisine katılan taze kanlarla birlikte daha da hareketlenip dinleyici kitlesi de katlanarak artarken hem yayınladıkları kayıtlar hem de canlı performanslarıyla müzik gündemi içerisinde kendine has birer yer edinen bağımsız isimlere kulak vermenin tam vaktidir.

Alpman and the Midnight Walkers

Güneş Alpman’ın solo projesi üzerinden evrilen Alpman and the Midnight Walkers, 70’lerin saykodelik havalarını müzik tarihinin en hareketli türleriyle bir arada harmanlıyor ve enerjisi göklere yükselen dinamik bir müzik yaratıyor. Yepyeni sesler eşliğinde nostaljik bir müzik deneyimi yaşatan ekibi daha yakından tanımak için, geçtiğimiz ocak ayında yayınladığı Seven Seas EP’sine bir an önce kulak vermekte fayda var. www.alpman.co

Gaye Su Akyol

Bu türün düzenli dinleyicisi olmayanların bile yakından tanıdığı bir isim Gaye Su Akyol. Güçlü vokalleri ve bir kolu Türk sanat müziğine diğer kolu da Rock n’ Roll’a uzanan tarzıyla duyanların daha ilk anda hem kalbine hem de zihnine kazanan Gaye Su Akyol, geçtiğimiz yıl yayınladığı ‘Develerle Yaşıyorum’ albümüyle yılın en çok konuşulan isimlerinden biri olmuştu. Gaye Su Akyol’un canlı performansları ise bir büyük rakıyı tek başına devirecek cinsten.

www.gayesuakyol.com

Can Güngör

Daha önce pek çok ünlü albümün davullarında dinlediğimiz Can Güngörtüm enstrümanlarını kendisinin çaldığı ilk albümü ‘Silik Düşler’i geçtiğimiz aylarda yayınlamış ve böylece bizleri kendi evreniyle de tanıştırmıştı. Yalın gitar melodileri ve hayatın tam ortasından geçen şarkı sözleriyle dinleyeni içinde bulunduğu andan çekip alan Can Güngör’ün evreni yer yer melankolik olmasına rağmen insanın içine tarifi zor bir mutluluk hissi yaymıyor da değil.

soundcloud.com/cancangungor

Ah! Kosmos

Canlı performansına şahit olanların akıllarından çıkaramadığı Ah! Kosmos, ilk albümü ‘Bastards’ı sadece birkaç hafta önce yayınlamış olsa da Türkiye’deki elektronik müzikseverlerin yakın takibe aldığı bir isim. Avrupa’daki pek çok festivalde de sahne alan Ah! Kosmos, farklı sesleri birbiriyle kurgulayarak her bir detayı incelikle düşünülmüş hikâyeler yaratıyor. Ah! Kosmos’un, hikâyelerin ve seslerin uyumlu bir bütünlük oluşturduğu müziğinin peşine takılıp gitmemek elde değil.

ahkosmos.com

Lara di Lara

123’ün dingin sesli vokalisti Dilara Sakpınar, bu sefer Lara di Lara adlı solo projesiyle karşımızda. Projesinin ilk albümü ‘Oraya Doğru’yu geçtiğimiz haftalarda dinleyiciyle paylaşan Dilara Sakpınar, sanki yanı başımızdaymış da şarkılarını bize özel olarak söylüyormuş gibi hissettiriyor. Eğer 123 ile yakın bir ilişkiniz varsa Lara di Lara’nın yeni albümünü de başucu müziğiniz haline getireceksiniz demektir.

www.laradilara.com

 

Yazı: Seden Mestan

BENZER İÇERİKLER