#sanat

AMAZON'UN YÜZLERİ

| 4 Kasım 2016 #sanat

Fransız fotoğrafçı Philippe Echaroux, "The Blood Forest" adını verdiği son projesinde Amazonların ormansızlaştırılmasına dikkat çekmek için son derece ilginç bir yöntem izliyor. Brezilyalı yerlilerin portrelerinden oluşan bir seçkiyi yağmur ormanının ağaçları üzerine yansıtan fotoğrafçının mesajı ise çok açık: Bir ağacı yok etmek bir insanı öldürmekle eş değerdir.

Brezilya, Amazonlardaki ormansızlaştırma oranlarının düşürülmesi için çaba sarf ederken yerli halk da konuya dikkat çekmek için mücadele ediyor. Surui Kabilesi de hem kendi bulundukları bölgeyi hem de yerel halkı tehdit eden orman katliamına karşı farkındalık oluşturmak isteyenler arasında yer alıyor. Almir Surui Narayamoga liderliğindeki kabile, Brezilya hükümeti tarafından, yağmur ormanlarının kendi bölgelerinde bulunan kısmını korumak ve bu bölgede yeniden ağaçlandırma yapmakla görevlendirilmiş. Kabile şefinin daveti ile Amazonların hassasiyetine dikkat çekmek için harekete geçen Philippe Echaroux, fotoğraf projesine de bu şekilde start vermiş.

Fransız fotoğrafçının "yağmur ormanlarında yapılmış ilk sokak sanatı" olarak nitelediği projesi "The Blood Forest", Surui Kabilesi'nin üyelerinin katılımıyla daha da anlam kazanıyor. Echaroux, yerli halkın portre fotoğraflarını çekerek, bu görüntüleri yağmur ormanının ağaçları üzerine yansıtıyor. İnsanlarla orman arasındaki bağlantının ispatı olarak önem kazanan "The Blood Forest" projesini meydana getiren fotoğraflar, Paris'teki Taglialatella adlı galeride 15 Aralık tarihine kadar sergilenecek.

BENZER İÇERİKLER