#sanat

MODA GÜNLÜĞÜ

YEKTA KOPAN | 21 Ağustos 2014 #sanat

Kadıköy Halkı, Moda’nın kıymetini iyi bilir. Kendi içinde nezih kalmış bir semttir Moda. Eskiden sadece Kadıköylüler tarafından ziyaret edilen semt, son yıllarda İstanbul’un farklı semtlerinden gelen misafirlerin de uğrak yeri oldu. Peki, Moda’da ne yapılır, nereye gidilir?

Barış Manço Evi
Kadıköy denilince Moda, Moda denilince de Barış Manço gelir insanın aklına. Adam Olacak Çocuk’tan öğrendik birçoğumuz 81300 Moda – İstanbul adresini. 15 yıl önce de üzücü bir sonla evinde nöbet tuttuk Modalı komşumuz Barış Abi’mizin. Bahçesinde çeşit çeşit otomobilleri olan o üç katlı ev, artık bahçesinde domates, biber, patlıcan heykelleri olan ve Barış Abimizin anılarıyla dolu bir müze. Moda’daki gezine buraya çok küçük bir miktar giriş parası ödeyerek başlayabilirsin.
www.barismanco.kadikoy.bel.tr

Dondurmacı Ali Usta
Türkiye’nin en iyi yerel dondurmacıları listesinde birinci sırada açık ara farkla yer alan Ali Usta, Kadıköylülerin yıllardır favorisi. Birçoğumuzun rıhtımdan ya da Bahariye’den Moda’ya yürüme sebebi. Çeşitleriyle başını döndürürken, lezzetiyle aklını başından alabilir. Önünde uzun kuyruklar oluşurken hangi çeşitten kaç top yiyeceğine hızlı karar vermeni öneririz.

Moda Çay Bahçeleri
Moda Parkı’nın hemen karşısında dizi dizi yer alan çay bahçelerinden en popüleri Kemal’in Yeri. Özellikle hafta sonları deniz kenarına yakın bölgede yer bulmak zor. Ama bulursan da uzun süre tadını çıkarmanı öneririz. Bizce Topkapı Sarayı en güzel buradan gözüküyor. Sol tarafında da Kalamış seni selamlıyor.

Moda’nın Afilli Mekânları
Koço – Moda Park Lokantası
Moda İskelesi’ne giderken solda kalan, Koço olarak bilinen meyhanenin asıl ismi Moda Park Lokantası. 1928’den bu yana hizmet veren meyhane, Koço adını sahibi Konstantinos Koço Korontos’tan alıyor. Rum mezenin en lezzetlisini, hizmetin en iyisini sunuyor. Lakerdası ve ızgara kalamarı lokum gibi. Özellikle denemeni öneririz. Koço’nun en büyük özelliği ise içinde hâlâ aktif olarak ibadet edilen bir Rum Kilisesi olması. Aya Ekaterini Ayazması’nda ibadet etmek isteyenler meyhanenin içinden geçmek zorunda.

Gitmeden önce rezervasyon yaptırmanı önemle tavsiye ederiz: www.kocorestaurant.net

Pinsa Pizza
Biri İtalyan pizzası mı dedi? Moda’da yeni açılan Pinsa Pizza sana tam da bu lezzeti sunuyor. Ama öyle sanayi tipi fast food pizzalarla değil. Günlük, kalın hamurlu, dilim ve kilo hesabıyla satılan, pizza ustasının halet-i ruhiyesine göre değişen tarifli pizzalar. Makasla istediğin kadarını kestirip tarttırıyorsun. İstersen Çavdarlı, tahıllı, durum buğdaylı ekmekler de pişiriyorlar. Kredi kartı geçmesi de büyük avantaj. Mekân şimdiden Modalıların müdavim yeri oldu bile.

Ağzı sulananlar için adres: Moda Bostanı Sokak No:32/E Moda

Munchies Crepe & Pancake

Yıllarca hep yabancı filmlerde izledik pancake ile yapılan kahvaltıları. Uzaktan baktık biraz da garipsedik. Kahvaltı dediğin beyaz peynirsiz, zeytinsiz, sucuksuz, yumurtasız olmaz dedik. Ama içten içe hep denemek istedik. Moda’da açılan Munchies Crepe & Pancake adlı mekân, kahvaltı tarzını değiştirmek ya da ara sıra farklı lezzetler denemek isteyenler için uygun. 2 kişilik pancake tabağı sipariş edersen, 8 tane pancake, reçel ve peynir çeşitleri ve sınırsız çay geliyor. Sosların bittiğinde yenisini ücretsiz olarak isteyebiliyorsun. Moda’nın entelektüel ruhu benden sorulur diyorsan burayı da keşfetmenin vakti geldi demektir.

Adres: Caferağa Mahallesi Dr. Esat Işık Caddesi No:62/A Moda

Yaz bitmeden
Kadıköy Kız Lisesi içinde yazları yapılan Moda Festivali’nde; tiyatro oyunları, söyleşiler, şiir dinletileri ve sihirbazlık gösteri yapılıyor. Aynı zamanda çok uygun fiyatlarla kitap, plak ve takı alabileceğin festivali okullar açılana kadar ziyaret edebilirsin.

etiketler

YAZAR HAKKINDA

YEKTA KOPAN

1968 Ankara doğumlu Kopan, Hacettepe Üniversitesi İşletme Bölümü mezunu yazar ve seslendirme sanatçısıdır. ''Yarın'' isimli şiir ile yazın hayatına başladı. Öykü türündeki ilk kitabı ''Fildişi Karası'' 2000 yılında yayımlandı. Sonrasında Fildişi Karası, Aşk Mutfağı'ndan Yalnızlık Tarifleri, Kara Kedinin Gölgesi, Karbon Kopya ve Aile Çay Bahçesi kitapları ile yazarlığa devam etti.

Beyaz perdede ise Jim Carrey, Michael J. Fox gibi ünlü isimlerin ve çizgi film karakteri Sylvester'in seslendirmelerini yapmasıyla bilinir.

BENZER İÇERİKLER