#sanat

ARAP DÜNYASININ LOUVRE’U ABU DABİ’DE AÇILDI

| 9 Kasım 2017 #sanat

2007 yılında Fransa ile yapılan anlaşma sonucu başlatılan Louvre Abi Dabi projesinde sona gelindi. Paris’teki dünyaca ünlü müzenin Birleşik Arap Emirlikleri’nin başkenti Abu Dabi’deki versiyonunun yapımı için 1,3 milyar dolar harcama yapıldı.

Bu hafta itibarıyla ziyaretçilerine kapılarını açan Louvre Abu Dabi, 10 yıl süren çalkantılı bir sürecin ardından nihayet tamamlandı ve açıldı. Fransız yönetimiyle imzalanan hükümetler arası bir anlaşmayla Arap dünyasına ilk uluslararası müzeyi kazandıran bu projenin tasarımı ise ünlü Fransız mimar Jean Nouvel’in imzasını taşıyor. Müzenin ilk bakışta en çok dikkat çeken özelliği dev kubbesi. Bu karışık görünümlü geometrik şekillerle bezeli kubbe, toplamda 7.850 adet “yıldızdan” oluşuyor. Çapı 180 metre olan kubbenin kendini tekrar eden geometrik şekillerinin arasından giren güneş ışığı, galerilerin üzerinden ışık huzmeleri olarak dökülüyor.

Müzenin koleksiyonunda 600’ün üzerinde sanat eseri bulunuyor. Bunların arasında neoklasik heykeller, çağdaş sanatçılara ait tablolar, arkeolojik buluntular gibi insanlık tarihi açısından son derece önemli parçalar yer alıyor.

Resmi açılışı Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un katılımıyla gerçekleşen Louvre Abu Dabi, 11 Kasım’dan itibaren Abu Dabi’deki tüm sanatseverlerin ziyaretine açılacak.

BENZER İÇERİKLER