#sanat

ART BASEL 2015’TEN BİLMENİZ GEREKENLER

BARIŞ ÇAKMAKCI | 24 Temmuz 2015 #sanat

16-21 Haziran tarihlerinde İsviçre’nin Basel şehrinde gerçekleşen ArtBasel 2015 Sanat Fuarı bu yıl yine tüm çağdaş sanat camiasını bir araya getirdi. Galericiler, koleksiyonerler, sanatçılar ve dünyanın farklı coğrafyalarından sanatseverler sabahtan akşama kadar dolu dolu bir program izledi. Satır başlarıyla bir bakalım, neler olmuş?

Bu sezon 46. edisyonu gerçekleşen ArtBasel 2015 Sanat Fuarı’nda 33 ülkeden toplam 284 galeri ve 4.000’den fazla sanatçı yer aldı.

Screenshot_2

Çin, Fransa, Almanya, Hong Kong, İsrail, İtalya, Japonya, İsviçre, Birleşik Arap Emirlikleri ve ABD’den gelen 14 galeri ilk kez Basel’de sergileme fırsatı buldu.

Screenshot_3

Açık olduğu süreçte 98.000 kişinin ziyaret ettiği fuarın 2. holünde bu yıl yeni bir düzenlemeye gidildi ve 57 galeri yeni bir planda eserleri sergileme imkanı buldu. Bu eserler arasında Max Beckmann, Marc Chagall, Max Ernst, Georg Grosz, Yves Klein, René Magritte, Pablo Picasso, Mark Rothko ve Egon Schiele gibi isimlere de rastlamak mümkündü.

Screenshot_5

Bu yıl dördüncü kez düzenlenen Unlimited bölümünde 74 eser sergilendi. Ciddi satış rakamlarına ulaşıldığı belirtilen bölümde uluslararası sanatçıların işleri de oldukça ilgi çekiciydi. En çok konuşulan işlerin başında Shilpa Gupta’nın komple mikrofondan yapılmış bu heykeli vardı.

Screenshot_6

Bu yıl ArtBasel 2015’in dış mekan enstalasyonu dört sanatçı tarafından yapıldı. Do We Dream Under The Same Sky? Isimli interaktif enstalasyonda Arjantinli sanatçı Rirkrit Tiravanija, Alman mimarlar Nikolaus Hirsch ve Michel Müller ile Finlandiyalı şef Antto Melasniemi’nin imzası bulunuyordu.

Screenshot_7

 

Screenshot_8

 

 

Bu yıl üçüncü kez düzenlenen Parcours bölümünde alana özel yapılmış 23 eser ve yerleştirme vardı. Uluslararası sanatçıların katılımıyla gerçekleşen bu performanslar ve yerleştirmeler; Kültür Müzesi, Belediye Binası, Doğal Tarih Müzesi ve Münsterplatz gibi Basel’in tarihi değere sahip çeşitli mekanlarında yer aldı.

Screenshot_9

Bu yıl Art Basel kapsamında Markthalle’de gerçekleşen ve yeni sanatçılara kapılarını açan Volta Sanat Fuarı’nda yer alan Galeri Zilberman’ın standındaki Ekstramücadele eserleri de oldukça ses getirdi.

Screenshot_10

Art Basel 2015’in kapanış günü ilginç bir olay yaşandı. Sabah fuarın açılış saatinden önce eski püskü bir araba tam orta yere bırakılmıştı. Polislerin ne olduğunu tam anlayamadığı bu gerilla çalışmanın arkasında kimin olduğu meçhul.

Screenshot_11

YAZAR HAKKINDA

BARIŞ ÇAKMAKCI