#sanat

BİLİM KURGU FİLMLERİNDEN FIRLAMIŞ MİMARİ YAPILAR

| 24 Temmuz 2017 #sanat

Savaş anıtı, ibadethane, eğlence parkı veya sanat müzesi olarak kullanılan bu 13 yapı, bilim kurgu filmlerinden esinlenen dış cepheleriyle dikkat çekiyor.

1. Faraday Future Kampüsü - MAD Architects


Faraday Future için MAD Architects tarafından tasarlanan bu göz alıcı yapının, Kaliforniya’da yükselmesi bekleniyor. Dünyanın en hızlı elektrikli otomobilini üretmesiyle ses getiren Faraday Future’ın yeni merkezi, firmanın araştırma - geliştirme ve üretim süreçleri için kullanılacak.

2. Star Wars Evi - Moon Hoon


Koreli mimar Moon Hoon’un imzasını taşıyan Star Wars evi, doğrudan bu filmden fırlayıp gelmiş gibi bir tasarıma sahip. Güney Kore’de bulunan ve Star Wars serisine selam çakan bu yapı, ölçüleri ve dikey olarak planlanmış pencereleriyle ilgi çekiyor.

3. 2010 UK Pavilion - Thomas Heatherwick


İngiliz mimar Thomas Heatherwick tarafından tasarımı üstlenilen ve dünya çapında ün kazanan bu yapının, çizimlerine uygun şekilde yapılacağına kimse inanmamıştı fakat sonuçta ortaya, son derece enteresan görünen ve yapımında 60 bin adet, saydam, fiber optik çubuk kullanılan bir yapı çıktı.

4. Birleşmiş Milletler Hava Kuvvetleri Şapeli - Skidmore, Owings & Merrill


Mimarlık ofisi Skidmore, Owings & Merrill’in (SOM) tasarladığı ve 1962’de tamamlanan Birleşmiş Milletler Hava Kuvvetleri Akademisi Şapeli, mimarideki brütalizm akımının da temsilcilerinden. İbadethanenin en dikkat çekici özelliği 17 adet sivri kulesi.

5. Atomium - Andre Waterkeyn & Andre ve Jean Polak


Brüksel’in sembollerinden biri olan ve 1958 yılındaki Brüksel Dünya Fuarı için inşa edilen Atomium, paslanmaz çelik kürelerden meydana geliyor ve atom çekirdeğinin şeklini temsil ediyor. Kürelerin en tepesinde seyir terası ve restoran mevcut.

6. Auditorio de Tenerife - Santiago Calatrava


Santa Cruz, Tenerife’de yer alan Tenerife Oditoryumu da dünya üzerindeki fütüristik yapılar arasında gösterilmeyi hak ediyor. Oditoryum ve sanat merkezi olarak kullanılan bina, İspanyol mimar Santiago Calatrava tarafından tasarlandı. Oditoryumun tepesindeki yay şeklindeki bölüm, kırılan bir dalgayı temsil ediyor.

7. Futuroscope


Dünyanın en ilginç binalarına ev sahipliği yapan Fransa’daki Futuroscope eğlence ve gösteri merkezi içinde 3D ve 4D sinemalar bulunuyor. Denis Laming tarafından tasarlanan Futuroscope, 1980’lerde inşa edildi.

8. Belarus Ulusal Kütüphanesi


Elmas şekline benzetilen 23 katlı kütüphane, gece saatlerinde göz alıcı renklerle aydınlatılıyor. Kütüphane, dünyanın en büyük üçüncü Rusça kitap koleksiyonuna sahip.

9. Kunsthaus Graz Sanat Müzesi - Peter Cook ve Colin Fournier


Avusturya’da, 2003’teki Avrupa Kültür Başkenti kutlamalarının bir parçası olarak yapılan Kunsthaus Graz Sanat Müzesi; sanat, mimari, tasarım, film ve fotoğrafçılık sergilerine ev sahipliği yapan bir mekan.

10. Wat Rong Khun - Chalermchi Kositpipat


Tayland’ın diğer tüm tapınaklarına kıyasla bambaşka bir tasarıma sahip olan Wat Rong Khun, mimarı Chalermchi Kositpipat’ın bilim kurgu filmleri izledikten sonra ortaya çıkardığı bir yapı. 1997’de inşa edilen tapınakta geleneksel Buda motiflerini bulmak mümkün fakat içeride Matrix’ten Neo gibi şaşırtıcı bilim kurgu karakterlerine de rastlayabilirsiniz.

11. Ukrayna Bilim ve Teknoloji Enstitüsü


Sovyet dönemi fütüristik mimarinin bir başka örneği. Ukrayna’nın bilim ve teknoloji enstitüsünün binası, 1970’lere ait eski bir yapının üzerinde duran uçan daire gibi görünüyor.

12. Spaceship House - Zaha Hadid


Rus milyarder Vladislav Doronin tarafından o dönemdeki sevgilisi Naomi Campbell için yaptırılan ve Zaha Hadid’in imzasını taşıyan yapı, uzay gemisi imgesinden ilham alıyor.

13. Yugoslavya İkinci Dünya Savaşı Anıtı


60’lar ve 70’lerde inşa edilen bu anıtlar hiç şüphesiz dünya üzerindeki en ilginç mimari eserler arasında. Anıtlar, İkinci Dünya Savaşı savaş alanlarının ve toplama kamplarının anısına inşa edilmiş.