#sanat

BİR OKUMA LİSTESİ ÖNEREBİLİR MİSİNİZ?

YEKTA KOPAN | 6 Nisan 2015 #sanat

Sıkça sorulan sorulardan biridir: Bir okuma listesi önerebilir misiniz?

Kimi zaman daha özel istekler de gelir. Yeni öykü yazarlarından kimleri önerirsiniz, 14 Şubat yaklaşırken önereceğiniz aşk romanları var mı, polisiye yazarlardan kimleri okuyalım... Liste uzar gider.

“İyi bir okur olduğumu düşünüyorum,” diye ortalara çıkarsan olacağı budur diyebilirsiniz. Haklısınız. Her bilgiçliğin bir bedeli var.

Ayrıca kitap okurlarıyla buluşmak, onların düşüncelerime-önerilerime güvendiğini bilmek gurur verici. Ben de öneri almayı severim.

Ama ‘kitap önerisi’ istendiğinde, bir liste verip konuyu ‘geçiştirmekten’ daha uzun bir cümle kurmayı seçiyorum çoğu zaman.

Çünkü kitaplarla ilişkinin çok ‘kişisel’ olduğunu biliyorum.

Ankara’daki gençlik yıllarımda, bulduğum her fırsatta kitapçılara giderdim. Her kitapçı ziyareti, rafların önünde geçirilen uzun saatler demekti. Kapaklara bakardım tek tek, kafamı hafif yana eğip kitap sırtlarını okurdum. Yazar fotoğrafları hayaller kurdururdu. Arka kapak yazıları ile bir dünyaya girerdim. Sonrasında kitabı okumaya başlardım.

Evet, yanlış okumadınız. Kitapçıda, rafın önünde durup kitabı okumaya başlardım. Çoğu kitapçı beni tanımıştı zaten. Ama yine de dikkatli olur, dükkan sahibini kızdırmayacak süre boyunca ilerlerdim sayfalarda. Eğer kitabı sevdiysem, bir başka kitapçı ziyaretinde kaldığım sayfadan okumaya devam ederdim. Heyecanlı bir maceraya denk geldiysem, aynı gün içinde birden fazla kitapçı gezerek kitabı bitirmeye çalışırdım.

Bir itirafta bulunayım: Çocukluktan kalma bu alışkanlık devam ediyor. Hala kitapçılara gittiğimde, ‘yakalanana’ kadar kitap okurum. Belki günün birinde “Hiç Satın Almadan Kitapçılarda Okuduğum Kitaplar” başlıklı bir derleme yazarım; belli mi olur?

Dedim ya, kitaplarla ilişki çok ‘kişisel’. Bu nedenle herkesin kendi listesini, kendi başına oluşturması gerekiyor galiba. Peki ama nasıl?

İlk kitabı bularak.

O ilk kitap, ömür boyu sürecek yolculuğun başlangıcı olacaktır.

Kendinize zaman ayırın. Bir kitapçıya gidin. Kapağını, adını, cildini sevdiğiniz bütün kitapları karıştırın. Önceden tanıdığınız bir yazarın bilmediğiniz kitaplarına bakın. Sevdiğiniz bir tür varsa, o türün raflarında soluklanın. Daha önce hiç kitap okumamış olsanız bile, sizi kendisine çağıracak bir kitap mutlaka vardır. Orada sizi bekliyordur. Sizin de onu beklediğinizi bilerek.

O kitapla başlayacak yolculuk yeni duraklara götürecek sizi. O kitabın türü, yazarı, yayınevi, çevirmeni ya da kitabın içinde geçen bir şey bir sonraki kitabınızın adını belirleyecek. Ardından bir kitap daha gelecek. Böylece uzayıp gidecek liste.

Arada sevmediğiniz kitaplar da çıkacak elbette. Onlarla erken vedalaşıp yolunuza devam edeceksiniz. Çok sevdiğiniz bir kitabı yeni baştan okumak isteyecek, o durakta uzun bir mola vereceksiniz.

Kendinize ait ‘okuma listesi’ böylece oluşacak.

Tabii ki edebiyat dergilerini, kitap eklerini takip edecek, okurluğuna-düşüncelerine güvendiğiniz isimlerden ‘öneriler’ alacaksınız. Edebiyat coğrafyasının bilmediğiniz köşelerine erişebilmenin tek yolu bu. ‘Liste’ kolaycılığına kaçmadan, sadece okurluk sınırlarınızı genişletmek amacıyla aldığınız önerilerle mutlu olacaksınız.

İşte benden bir ‘okuma listesi’ istendiğinde bu uzun cümleyi kuruyorum. Çünkü bütün yolu tek başına yürümüş okur dostlara, onlardan gelecek önerilere benim de ihtiyacım var. Bu, okurlardan oluşan o kocaman ailenin bir üyesi olmak demek.

Şimdi sorma sırası bende...

Bugünlerde bana ‘önerebileceğiniz’ kitaplar var mı?

etiketler

YAZAR HAKKINDA

YEKTA KOPAN

1968 Ankara doğumlu Kopan, Hacettepe Üniversitesi İşletme Bölümü mezunu yazar ve seslendirme sanatçısıdır. ''Yarın'' isimli şiir ile yazın hayatına başladı. Öykü türündeki ilk kitabı ''Fildişi Karası'' 2000 yılında yayımlandı. Sonrasında Fildişi Karası, Aşk Mutfağı'ndan Yalnızlık Tarifleri, Kara Kedinin Gölgesi, Karbon Kopya ve Aile Çay Bahçesi kitapları ile yazarlığa devam etti.

Beyaz perdede ise Jim Carrey, Michael J. Fox gibi ünlü isimlerin ve çizgi film karakteri Sylvester'in seslendirmelerini yapmasıyla bilinir.

BENZER İÇERİKLER