#sanat

BİR TASARIM ÜSSÜ: VITRA DESIGN MUSEUM

YEŞİM SEZER | 9 Ekim 2015 #sanat

İnsanı fazlasıyla etkileyen ve her defasında ilham veren Vitra Design Museum (Vitra Tasarım Müzesi) bir tasarım üssü olarak, bildiğimiz müze kavramından farklı. Koleksiyon anlamında resim ve heykel yerine, mobilya ve iç mimariye ait örnekler görmeye hazır olun.

Vitra Kampüsü Almanya’nın İsviçre ve Fransa sınırına yakın Weil Am Rhein şehrinde yer alıyor. İsviçre’nin Basel şehrine uçup, yarım saat kadar kısa bir araba yolculuğu ile müzeye varabilirsiniz.

Müzede koleksiyon olarak genel anlamda mobilya ve iç mimari örnekler sergilenirken, senede 2 defa tasarım alanındaki tarihsel ya da günümüz gelişmeler hakkında geçici sergilere de ev sahipliği yapmakta.

Müze’ye daha sonradan dahil edilen, Vitra’nın amiral mağazası olarak da görülen, Herzog & de Meron tasarımıVitraHaus ise sanki üst üste konmuş kutulardan oluşan son derece çarpıcı bir dış tasarıma sahip. Bütün çekiciliği ile uzaktan gördüğünüz anda içine bir an önce girip keşfetme hissi uyandırıyor. Burada Charles & Ray Eames, Verner Panton, Alvar Aalto, Alexander Girard, George Nelson gibi tasarımcıların artık klasikleşmiş ürünleri ile farklı çağdaş tasarım ürünlerini her defasında farklı mimari çözümlemeler ile görebilme ve istediğinizde satın alabilme şansına sahipsiniz.

Müzenin en ilginç bölümü ise Lounge Chair Atölyesi. 1956 yılında Charles & Ray Eames tarafından yaratılan bu efsanevi tasarımın burada üretim aşamalarını izleyebilir yada zevkinize gore farklı deri ve ağaç seçenekleri ile kendinize özel Lounge Chair & Ottoman’ınızı ürettirebilirsiniz.

Çocuklar ve yetişkinler için workshoplar da düzenlenen VitraKampüs’te workshoplara katılmak, ya da tasarım dünyasında dolaştığınız ilham dolu bir günün sonunda Vitra tasarımlarıyla donatılmış Café’sinde soluklanmak ve zaman geçirmek, sizi bambaşka bir yolculuğa çıkaran farklı bir deneyim olacaktır.

 

YAZAR HAKKINDA

YEŞİM SEZER

BENZER İÇERİKLER