#sanat

BLONDİE İSTANBUL’DA

YEKTA KOPAN | 30 Ağustos 2014 #sanat

Bu konsere ‘öyle ya da böyle’ gidilir.

Yaşı bana yakın olanlar Blondie dendiğinde iç geçirenleri gayet iyi hatırlar. Sadece erkeklere değil, kadınlara da “Ah!” çektiren Debbie Harry ve punk döneminin görselliğini de belirleyen gitarist Chris Stein önderliğinde kurulan Blondie, müzik yolculuğunda kırk yılı devirmiş bile.
Blondie, 6 Eylül’de İstanbul’da olacak. Hem de tanıtımlarında sıklıkla Türkiye’nin en iyi akustik düzenine sahip olduğunu vurgulaya Black Box İstanbul sahnesinde. Bu akustik meselesi önemli, kulaklarımla test ettim, onayladım. Harika bir ses düzeni. Sadece ses düzeni de değil, Avrupalı benzerlerini aratmayacak bir sahne Black Box İstanbul.
Gençliğimizde zar zor bulduğumuz Alman pop dergilerinin sayfalarında bakmaya doyamadığımız Debbie Harry sadece güzelliğiyle değil, müzik dünyasındaki duruşuyla da her zaman farklı olmayı başarmış bir isim. O zamanlar, ‘sert’ şarkılar dinlemeyi seven bizler için farklı müziklerin nasıl bir potada eritilebileceğini öğreten okullardan biriydi Blondie. O yüzden de ‘One Way or Another’ şarkılarında dedikleri gibi, bu konser ‘öyle ya da böyle’ izlenir.

Madem Blondie, kalkmış İstanbul’umuza konser vermeye gelmiş, biz de onlar hakkında birkaç not düşelim zihinlere.

1. Chris Stein ve Debbie Harry önderliğinde 1974'de kurulan Blondie'nin müzik kariyerine "The Angel and the Snake" adıyla başladığını biliyor muydunuz?
2. Blondie adının nereden geldiğini söylemeye gerek yok ama tekrarlayalım. Debbie Harry’nin büyüsüne kapılan erkeklerin ona başka bir şekilde hitap etmesi mümkün mü?
3. Peki grup nasıl kuruldu acaba? Debbie Harry, o zamanlar punk sektöründe tutunmaya çalışan bir müzisyen olan Chris Stein ile New York'ta punk rock ve new wave akımlarının doğmasında ve gelişmesinde büyük etkisi olan mekan Max's Kansas City'de garsonluk yaptığı sırada tanışmasa Blondie efsanesi başlar mıydı sizce?
4. 1982'de dağılıp 1997'de tekrar bir araya gelen Blondie, İngiltere listelerinde 70'ler, 80'ler ve 90'ların üçünde de liste başı olabilmeyi başaran ilk müzik grubu olma özelliğini taşıyor.
5. Blondie, 40 milyonu geçen albüm satış rakamlarıyla dünyanın en çok satan gruplarından biri olarak kabul ediliyor.
6. Grup, 2006'da Rock ‘N’ Roll Hall of Fame'e kabul edilme şerefini elde etti.

Merak edenler için bu konserde “One Way or Another”“Atomic”“Heart of Glass”“Call Me” gibi unutulmaz hitlerin hepsinin çalınacağını söyleyelim. Grubun son kadrosu şöyle: Debbie Harry, Chris Stein, Clem Burke, Leigh Foxx, Tommy Kessler ve Matt Katz-Bohen.
Ne yalan söyleyeyim, bu konsere gitmek için iflah olmaz bir Blondie hayranı olmaya gerek yok. Müziğin son kırk yılına tanıklık etmek için kaçırılmaz bir fırsat. Üstelik konserden sonra Radyo Eksen tarafından düzenlenecek partiyle eğlence geç saatlere kadar devam edecekmiş.
Benden hatırlatması!

 

 

etiketler

YAZAR HAKKINDA

YEKTA KOPAN

1968 Ankara doğumlu Kopan, Hacettepe Üniversitesi İşletme Bölümü mezunu yazar ve seslendirme sanatçısıdır. ''Yarın'' isimli şiir ile yazın hayatına başladı. Öykü türündeki ilk kitabı ''Fildişi Karası'' 2000 yılında yayımlandı. Sonrasında Fildişi Karası, Aşk Mutfağı'ndan Yalnızlık Tarifleri, Kara Kedinin Gölgesi, Karbon Kopya ve Aile Çay Bahçesi kitapları ile yazarlığa devam etti.

Beyaz perdede ise Jim Carrey, Michael J. Fox gibi ünlü isimlerin ve çizgi film karakteri Sylvester'in seslendirmelerini yapmasıyla bilinir.

BENZER İÇERİKLER