#sanat

BÜTÜN YILDIZI DÜŞÜK RUHLARA

AYLİN ASLIM | 10 Ekim 2017 #sanat

Hadi yine iyiyiz: Vega’nın yeni albümü geldi! Bakın bu sonbaharı ve kışı Vega’yla atlatabiliriz diyorum, çok şanslıyız.

“Delinin Yıldızı”na kavuştuk sonunda; on iki yıl sonra hem de.

On iki yıl çok uzun zaman. Bir şeylerden vazgeçmek, bir şeyleri unutmak için yeterince uzun. Ama bizim onları unutmadığımız gibi, onlar da bizi unutmamışlar işte. İnce ince, dantel dantel örmüşler şarkıları.

“Delinin Yıldızı” ile açılıyor albüm; bence bir başyapıt. Deniz Özbey Akyüz’ün ilk albümden bu yana hep olağanüstü bulduğum söz yazarlığı “Delinin Yıldızı”yla arşa değiyor artık, gökteki yıldızların yanı bu şarkının yeri. On iki yıl sonra gelen bu kavuşmayı kutlayan havai fişekler gibi, meteor yağmuru gibi bu şarkı. O kadar özlemişim ki Deniz’in sesini, söyleyişini, Tuğrul Akyüz’ün gitarını, günlerdir peşimde bu şarkı; bırakmıyor. “Git” diyorum, gitmiyor. Şaka şaka, niye git diyeyim yahu, âşık oldum galiba bu şarkıya. Öyle böyle değil, çok ama çok özlediğim, çok tanıdık bir duyguyla kucakladı beni “Delinin Yıldızı”; sarıldım, bırakmak istemiyorum. Çocukluğumdan beri okuyup üfleyen, fal bakan teyzeler hep böyle derdi bana: “Yıldızı düşük bu kızın”. Eğer hayat aslında bir rüyaysa, rüyamın en garip yerindeyim.

“Sevgilim” de öyle; resmen büyülendim. Ne kadar uzun zaman oldu böyle hissetmeyeli. Yeni sevgilini herkese anlatmak, yerli yersiz sürekli bahsetmek istersin ya, sürekli bu albümü konuşuyorum ben. Arkadaşlarımın neredeyse tamamı Vega hayranı neyse ki, şarkı yollayıp duruyoruz birbirimize. “Ve Tekrar”, “Sonunu Söyleme Bana”, “Man-yak-lar” ilk birkaç dinleyişte ilk tutulduklarımdan. Günler içinde defalarca dinledikçe sevmediğim şarkı olmadı albümün tamamında. Gitar tonları, şarkıların melodik yapısı, her şey özlediğimiz gibi ve özlediğimiz kadar Vega. Bu arada, bana da, Deniz’e de çok sorulan “Sevgilim” in sonlarına doğru konuşan kız sen misin?” sorusuna cevabım: O kadar kendime benzettim ki dinleyince, ben olsam bari. Ha ha, değilim tabii ki, Deniz Özbey Akyüz’ün ta kendisi efendim o ses.

Melankolisi ne kadar güçlüyse, göz kırpan fırlamalığı da o kadar barizdir Deniz’in sözlerinde ve vokalinde, bilirsiniz. “Tamam Sustum”dan bu yana bir çok Vega şarkısında o zeki, cilveli ve esprili kadın parmağınının ucunda döndürür durur bizi; bayılıyorum o kadına. “Dertler İri Kıyım”, “Dünyacım”, “Arzuhal”de tekrar buluşuyoruz o kadınla. Çok kıvrak zekâsıyla, çok kendine has anlatıyor derdini bana. O anlatsın, ben sabaha kadar dinlerim. Fırsat bulursam, “İyi ki varsınız” derim, “o kadar çok şey oldu ki bu on iki yılda, önce siz anlatın, belki bize de bir güç gelir dinledikçe”.

Bütün kırık köşelerinden öperim, gökyüzünün en güzel yıldızı, sevgili Vega’cığım.

YAZAR HAKKINDA

AYLİN ASLIM

Şarkıcı ve şarkı yazarı Aylin Aslım, 2000 yılında yayınladığı ilk solo albümü Gelgit'ten bu yana Gülyabani, Canını Seven Kaçsın ve Zümrüdüanka adında dört solo albüm yayınlamış, birçok tribute albümünde usta sanatçıların eserlerini yorumlamıştır. Kadın hakları alanında aktif çalışmalarda bulunmuş, 2005'te Güldünya adlı şarkısı Aile İçi Şiddete Son kampanyaları dahilinde Güldünya Şarkıları adlı albüm ve konser projelerine yön vermiştir. 1996'dan bu yana aktif sahne hayatına devam etmektedir. Adana İşi, Şarkı Söyleyen Kadınlar gibi sinema filmlerinde ve Son isimli televizyon dizisinde oyunculuk yapmıştır. 2015 yılında Adım Adım Uyku adında Türkiye'den ve dünyadan çocuk şarkıları ve ninnilerden oluşan bir albüm yayınlamıştır. Halen İstanbul'da yaşamaktadır.