#sanat

ÇARPIK YAPILAŞMAYA 24 SAATTE PORTATİF ÇÖZÜM

| 2 Mart 2017 #sanat

Dünyanın birçok büyük şehri gibi Çin'in başkenti Pekin de gecekondulaşmadan ve çarpık yapılaşmadan muzdarip. Yaklaşık 20 milyon nüfusa sahip olan şehrin merkezinden uzaklaştıkça derme çatma yapıların görülme sıklığı artıyor. Bayan Fan da milyonlarca diğer Pekinli gibi bu barakalardan birinde yaşıyor. En azından yakın zamana kadar önce yaşıyordu.

“Gerçek” evlerin pahalılığından ötürü ailesine ait evin avlusundaki derme çatma binada kalan Fan'ın hikayesi geçtiğimiz aralık ayında değişti. People's Architecture Office adlı mimarlık ofisi, hem ailesinin yanından ayrılmak istemeyen hem de uygun fiyatlı ve modern bir çözüm arayan kadına yardımcı olmak için kolları sıvadı.

Bir inşaat ekibi, Fan'ın eski evinin bulunduğu noktaya yalnızca 10.000 dolara mal olan ve tek bir alyan anahtarıyla kurulabilen “tak-çıkar” yeni evini 24 saatten daha kısa bir sürede kurdu. Prefabrik ev, mimarlık firmasının geçtiğimiz yıl tasarladığı yenileme sisteminden de izler taşıyor ve istenen her noktaya kolay ve hızlı bir şekilde kurulabiliyor.

People's Architecture Office yöneticilerinden James Shen, projenin, yeni bir eve sahip olmak için büyük birikimleri olmayan kişiler için önemli bir alternatif olduğunu söylüyor. Shen, modüler yapısı sayesinde paketlenmesinin, taşımasının ve kurulumunun kolay olmasından ötürü tak-çıkar evin normal bir ev inşa etmenin zor olduğu bölgelerde de işe yarayabileceğini belirtiyor.

Fan, tek katlı barakasında oğlu ile birlikte kalıyordu. Portatif evi inşa edilmeden önce eskisi yıkıldı

Yeni ev, eskisine kıyasla oldukça modern

Yeni evde salonla bağlantılı bir mutfak, iki yatak odası ve bir de banyo bulunuyor

İç mekan birçok noktadan gün ışığı alıyor

Duş bile gün ışığından faydalanıyor

Evin küçük bir terası da var

Portatif evi inşa etmek için deneyim sahibi olmaya ya da özel bir ekipmana sahip olmaya gerek yok

Yalnızca bir alyan anahtarıyla hazır paneller birbirine monte ediliyor