#sanat

2014'ÜN KONUŞULMAYI HAK EDEN KİTAPLARI

YEKTA KOPAN | 5 Aralık 2014 #sanat

 

Edebiyatımızın güçlü ve üretken olduğuna inananlardanım. Kimi zaman kara bulutların gölgesinde üretmek zorunda kalsa da cesaretini ve verimini asla kaybetmez. Elbette okur sayısı, kitap satış rakamları gibi istatistiklerden söz etmiyorum. Onlar belki bambaşka bir yazının konusu. Benim umutlu cümlelerim her zaman için, bu coğrafyadaki edebiyat damarlarının gürül gürül akmasıyla oluşuyor.
2014 yılında da çok güzel kitaplar okuduk. Kimileri yıl boyunca etkisini sürdürdü. Kimileri büyük satış rakamlarına ulaştı. Ödüller aldı bazıları. Yıl sonu değerlendirmelerinde de çoğunlukla aynı kitapların adlarını gördük.
Eski yıla veda etmeye hazırlandığımız bu günlerde, yıl boyunca adı çokça anılmayan harika kitaplara bakalım istedim. Bu kitaplar, kendilerine değerli bir okur kitlesi buldular elbette. Yazarlarıyla gazetelerde-dergilerde söyleşiler de yapıldı kimi zaman. İyi edebiyat okurunun kütüphanesinde-zihninde alması gereken yerleri aldılar. Kısacası şu başta sözünü ettiğimiz “yıla damgasını vuran kitaplar” klişesiyle elimize ulaşan listelerde göremesek de, bu kitaplar edebiyatseverlerin gözdesi olmayı başardılar.
Gelin bu listeye “2014’ün daha çok konuşulmayı hak eden kitapları” listesi diyelim. Benim kişisel listeme sizler de dilediğiniz kitabı ekleyebilirsiniz. Zaten iyi okurluk, paylaşmak değil midir?
Bu listede yılın öne çıkan bazı yazarları da var; Aslı Tohumcu, Barbaros Altuğ, Figen Şakacı, İbrahim Yıldırım, Gün Zileli gibi. “Peki onlar neden var böyle bir listede?” diyeceklere cevabımı önceden vereyim: Bu yazarların kitaplarının yeterince konuşulduğunu, hakkettiklerince tartışıldığını düşünmüyorum belki de; olamaz mı? Eğer listedeki bazı kitapların yarattığı etkiyi takip edemediysem, hem yazarlarından hem de okurlardan özür dilerim. Kurmaca edebiyat eserlerinden oluşturduğum ve alfabetik olarak sıralamaya çalıştığım bu otuz kitaplık listenin temel amacını anlayan anlamıştır zaten. Sevdiğim kitapların üstüne biraz daha ışık düşürmek. Biraz daha, biraz daha...

İşte 2014 yılının daha çok konuşulmayı hak eden kitapları:

Filler Çapraz Gider – Altay Öktem
Ölü Reşat – Aslı Tohumcu
Belki Bir Gün Uçarız – Aylin Balboa
Ansızın Günbatımı – Ayşe Sarısayın
Biz Burada İyiyiz – Barbaros Altuğ
Özgürlük Uğruna – Barış Müstecaplıoğlu
Zamanın Unutkan Koynunda – Cem Kalender
Beş Parasızdım ve Katilimi Arıyordum – Derviş Şentekin
Aşı – Ebru Ojen
Alocu Tilki’nin Serencamı – Emrah Polat
Kitap Evi – Enis Batur
Babaannemin Usturası – Esra Pekin
Unuttuğum Bütün Akşamlar – Ethem Baran
Yerçekimi – Fatih Balkış
Mayıs – Fatih Öcal
Pala Hayriye – Figen Şakacı
Olaylar Boksörün Pazı Sarmasını Yemesiyle Başladı – Giray Kemer
Adem Ademoğlu’nun Tek Muzaffer Günü – Gökçe İspi Turan
Mevsimler – Gün Zileli
Varlık ve Piçlik – Hakan Akdoğan
Hırsız ve Burjuva – Hüsnü Arkan
Gözlerini Kaçırma – Irmak Zileli
Madam Samatya – İbrahim Yıldırım
Bil ki Hayat Virane – İlyas Barut
O Anda – Melike İnci
Ağıtın Sonu – Menekşe Toprak
Karanlıkta Çok Güzelim – Nilüfer Açıkalın
Uyku Kaçsa Rüya Kalsa – Pınar Sönmez
Aranmayan Özellikler – Selçuk Orhan
Tercüman – Süreyyya Evren

 

etiketler

YAZAR HAKKINDA

YEKTA KOPAN

1968 Ankara doğumlu Kopan, Hacettepe Üniversitesi İşletme Bölümü mezunu yazar ve seslendirme sanatçısıdır. ''Yarın'' isimli şiir ile yazın hayatına başladı. Öykü türündeki ilk kitabı ''Fildişi Karası'' 2000 yılında yayımlandı. Sonrasında Fildişi Karası, Aşk Mutfağı'ndan Yalnızlık Tarifleri, Kara Kedinin Gölgesi, Karbon Kopya ve Aile Çay Bahçesi kitapları ile yazarlığa devam etti.

Beyaz perdede ise Jim Carrey, Michael J. Fox gibi ünlü isimlerin ve çizgi film karakteri Sylvester'in seslendirmelerini yapmasıyla bilinir.

BENZER İÇERİKLER