#sanat

DALİ'NİN GERÇEKÜSTÜ YEMEK KİTABI YENİDEN BASILIYOR

| 7 Ekim 2016 #sanat

Sanat dünyasının en yaratıcı, en sıra dışı ve en kışkırtırcı isimlerinden Salvador Dali'nin 1973 tarihli yemek kitabı Les Diners de Gala (Gala ile Akşam Yemeği) yeniden basılıyor. Daha 6 yaşındayken şefliğe merak salan sanatçının eşi Gala ile düzenlediği akşam yemeği partilerinden ilham alan kitap, birbirinden acayip (ki Dali için bu "normal"in karşılığı) çizim, gravür ve tariflere ev sahipliği yapıyor.

Dali'nin çoğunlukla ünlü misafirleri ağırladığı partiler, zamanın en çılgın ve gerçeküstü etkinlikleri olarak anılıyor. Abartı ve gösterişin sınırları zorladığı partilerde; vahşi hayvanların başıboş dolaştığı, yemek sofrasındakilerin tuhaflıkta birbirleriyle yarışan kıyafetler giyip, başka yerlerde rastlayamayacakları yemeklerin tadına baktığı biliniyor.

Sayfalarında erotizm ve yamyamlık temalarının hüküm sürdüğü kitapta, 10'u afrodizyaklara ayrılmış 12 ayrı kategoride 136 tarif yer alıyor. Bu tarifler arasında tahmin edebileceğiniz gibi pek normal yemekler yok. Kurbağa Etli Börek, Bin Yıllık Yumurta ve Salyangozlu Pirzola gibi örnekler Dali'nin hayal gücü ve yemek zevkinin ürünleri.

Yayınlandığında büyük yankı uyandıran kitabının günümüze ulaşan 400 kadar orijinal kopyası bulunuyor ve bu kitapların fiyatı yüzlerce doları buluyor. Kitabın 43 yıldan sonraki ilk baskısını Taschen yapıyor. Amazon'dan ön sipariş verebileceğiniz Les Diners de Gala'nın fiyatı 36 dolar.