#sanat

DRONE’LARA YENİLMEYEN FOTOĞRAFÇI

| 19 Ocak 2016 #sanat

Violin virtüözü de olan Todorov, havada rakipsiz

Günümüzde drone’lar hava fotoğrafçılığının en önemli aktörü haline geldi ama halen daha eski bu işi eski usulde sürdürenler var. Jassen Todorov da onlardan biri. San Francisco Üniversitesi’nde müzik hocalığı yapan fotoğrafçı aynı zamanda Kuzey Amerika, Avrupa, Asya ve Avustralya’da sahne almış başarılı bir violin sanatçısı.

Bulgaristan doğumlu olan Todorov, müzisyenlerle dolu bir ailede büyümüş ve violin çalmaya daha 5 yaşındayken başlamış. Uçaklara olan ilgisi de o dönemlerde ortaya çıkmış. Dedesi sık sık uçakların kalkış ve inişini izlemek için onu Sofya Havalimanı’na götürürmüş. O zamandan kalan ilgi lisanslı pilotluğa kadar uzanmış.

2002’den bu yana pilotluk yapan Todorov, beş yıl önce satın aldığı 1976 model dört koltuklu bir Piper Warrior ile hava fotoğrafçılığı yapıyor. Fotoğraflarını, sol elinde tuttuğu makinesiyle uçağın penceresinden çekiyor. Çektiği fotoğraflar aralarında National Geographic, The Telegraph ve The Guardian gibi yayınlarda kullanılmış. Yetenekli fotoğrafçı, eserleriyle birçok yarışmadan da ödülle dönmeyi başarmış.

Todorov, gününü iyi planladığı zamanlarda sabah erkenden bir uçuş gerçekleştirip ardından violin çaldığını, derse girdiğini, fotoğraf çektiğini ve gün batımına doğru uçağıyla ikinci bir tur attığını söylüyor.

BENZER İÇERİKLER