#sanat

DÜNYA KLASİKLERİNDEKİ YEMEK SAHNELERİ CANLANIRSA

| 22 Ağustos 2017 #sanat

Dünya klasiklerinden ilham alarak hayata geçirdiği Fictitious Feasts, yani Kurmaca Ziyafetler serisiyle dikkat çeken Fransız fotoğrafçı Charles Roux, çocukluğunda yaşadığı yalnızlığı kitaplarla dolduran bir karakter olduğunu ifade ediyor. Okuduğu kitaplardaki dünyayı gözünde canlandırıp hayal etmekten kendini alamayan Roux, fotoğrafçı kimliğiyle iş yapmaya başladıktan sonra ise bu fikrini gerçekleştirmek için yola çıkmış ve edebiyat - yemek - fotoğrafçılık üçlüsü arasındaki bağı kurmayı denemiş.

Moby Dick, Sefiller, Dönüşüm ve Don Kişot gibi dünya edebiyatının klasikleşmiş eserlerindeki yemek sahnelerini kurgulayıp fotoğraflayan Roux, bu şekilde anlatımlara hayat veriyor. Fransız fotoğrafçı, yemeğin, karakterin sosyal ve kültürel konumuyla ilişkisi olduğunu ve yemek sahnelerinin o karakteri tanımlayıp temayı başka bir noktaya taşıyabildiğini ifade ederken sözcüklerin de yemek gibi insan nesli için şart olduğunu ekliyor.

Charles Roux, fotoğraflama seansı bittikten sonra yemekleri çoğunu yedini de belirtiyor.

Çocukken gözünde canlandırmaya çalıştığı yemek sahnelerini kurgulayıp fotoğraflayan Roux’un diğer projelerini takip etmek için web sitesini ziyaret edebilir veya Instagram hesabına göz atabilirsiniz.

Grimm Kardeşler - Altın Saçlı Kız ve Üç Ayı

James Joyce - Ulysses

Gabriel Garcia Marquez - Kolera Günlerinde Aşk

Charlotte Brontë - Jane Eyre 

 Victor Huge - Sefiller

Virginia Woolf - Deniz Feneri

Franz Kafka - Dönüşüm

Herman Melville - Moby Dick

Sylvia Plath - Sırça Fanus

Lewis Carroll - Alice Harikalar Diyarında

Miguel de Cervantes - Don Kişot

Charles Perrault - Kırmızı Başlıklı Kız

Johanna Spyri - Heidi

Charles Dickens - Oliver Twist

Astrid Lindgren - Pippi Uzunçorap