#sanat

DÜNYANIN EN BÜYÜK SOKAK SANATI MÜZESİ BERLİN’DE AÇILDI

| 19 Eylül 2017 #sanat

Sokak sanatı, Berlin’i çok iyi tanımlayan kelime gruplarının başında geliyor. Sokak sanatı kültürünün bu denli yerleşmiş olduğu bu şehir, şimdi yepyeni bir sergi alanına kavuşuyor. Dünyanın en büyük ve en kapsamlı sokak sanatı müzesi olan Museum for Urban Contemporary Art, duvarların kanvas olduğu devasa bir açık hava müzesi.

İç mekanın yanı sıra dışıyla da graffitiler, enstelasyonlar ve 100’den fazla sanatçıya ait işlerle dolup taşan beş katlı bu müze, Berlin’in Schöneberg bölgesinde yer alıyor. Aralarında Shepard Fairey, Herakut, Evol ve 1010 gibi ünlü sanatçıların da yer aldığı portföyüyle açılışı yapılan müzenin kutlamaları da bir sokak festivali havasında gerçekleşti.

Müzenin sanat direktörü Yasha Young, sokak sanatının sokaklara ait olduğunu belirtiyor ama çok iyi işlerin bir arşivinin de bulunması gerektiğinin altını çiziyor. Müze yetkililerinin ifadelerine göre müze binasının dış duvarları değiştirilebilir paneller şeklinde tasarlandı. Dolayısıyla da çıkarılabilecek, değiştirilebilecek ve elbette içeride de sergilenebilecek. Young, dili sanat olan bir tartışma ortamı oluşturmayı hedeflediklerini belirtiyor. Politika, iş hayatı, farklı topluluklar ve mahalle arasında bir bağ kurmaya çabaladıklarını vurguluyor.

Son yıllarda sokak sanatıyla ilgili müzelere rastlasak da Museum for Urban Contemporary Art, kent çağdaş sanatının tüm tarzlarını kapsayan şu andaki ilk örnek. Graffiti, heykel, yapıştırmalar, akrilik tasarımlar ve şehrin sokaklarında rastlanabilecek diğer formlardaki her türlü iş, bu müzede karşınıza çıkabilir. Müzeyi gezmek ücretsiz olduğu gibi müzenin kurucuları, kâr gütmeyen kurumların katkısı ve 1 milyon euro’luk devlet teminatıyla, müze binasının mülkiyetini garanti altına almayı başarmış.

Müzenin direktörü Young, sokak sanatını geçici olması gerektiği fikrine de karşı çıkıyor ve sıklıkla değişen sergiler yerine yılda tek ama çok kapsamlı bir sergi koymayı planladığını söylüyor.