#sanat

YERYÜZÜNÜ BÜKEN FOTOĞRAFÇI

| 14 Mart 2017 #sanat

Aydın Büyüktaş, Flatland II serisi ile yine mekan algımızı yerle bir ediyor

Flatland fotoğraf serisi ile 2016 yılında adından bolca söz ettiren fotoğrafçı Aydın Büyüktaş, drone kullanarak gerçekleştirdiği olağanüstü mekan çekimleri serisine Amerika’dan yeni kareler ekledi. Büyüktaş geçen yılki serisinde, Kapalıçarşı ve Sultanahmet Meydanı gibi İstanbul’un en ünlü simgelerini boşlukta bükülür halde fotoğraflayarak tüm dünyada beğeni toplamıştı. Inception filmini andıran benzersiz kareleri ortaya çıkarmak için uzun bir hazırlık sürecini tamamlayan ve drone’lardan yararlanan fotoğrafçının yeni fotoğraflarında Teksas, Arizona, New Mexico ve Kaliforniya’dan manzaralar görüyoruz.

Edwin Abbott’ın “Flatland: A Romance of Many Dimensions” kitabından ilham aldığını belirten sanatçı, çocukluğundan itibaren bilim kurguya ve uzay zaman bükülmesi gibi olgulara meraklı olduğun da belirtiyor.

Flatland II’de de insanoğlunun gözüyle algıladığı sınırların dışına çıkan sanatçı, yeryüzünün kıvrıldığı hissini veren fotoğraflarıyla aklımızı karıştırmayı başarıyor.

Planlama için iki; drone’lu çekimler için de bir ay harcayan Büyüktaş, elindeki görüntülerden tek bir kare elde etmek için de uzun süreli çalışmalar yapmış. Büyüktaş, hayranlık uyandıran fotoğraf karelerini yaratmak için farklı yükseklik ve açılardan çekilmiş birkaç fotoğrafı bir araya getiriyor.

Amerikan futbolu ve beyzbol sahaları, çöldeki demiryolu, sığır çiftlikleri ve diğer mekanları fotoğraflamak için toplamda 16 bin kilometreden fazla yol kateden fotoğrafçı, tek bir fotoğraf için 18 ila 20 kare çekerek bunları dijital olarak birleştiriyor.

Visual effect, 3D animasyon ve video alanlarında kendini geliştiren Büyüktaş, Flatland serisiyle çok boyutlu romantik bir bakış açısını hedeflediğini dile getiriyor.

Aydın Büyüktaş’ın Facebook ve Instagram hesaplarından diğer işlerini de takip edebilirsiniz.

 

DRONE FOTOĞRAFÇILIĞI SEVİYE ATLADI

BENZER İÇERİKLER