#sanat

FOTOĞRAF ATÖLYESİ

NESLİHAN BEHMUARAS | 28 Ekim 2014 #sanat

Fotoğraf bir sevda olmuşsa şayet size, bir süre farklı renkler, çekim teknikleri ile kendinize bir tarz oluşturur, mutlu ederseniz ancak bir süre sonra çektikleriniz size sanki tekrar gibi gelmeye başlar. Farklı kadrajlar arar gözünüz. Zihniniz, yüreğiniz ile işbirliği yapar ve size ısrarla “daha başka renkler, ışıklar, duruşlar ve kareler istiyorum” der. Peki, sık sık elinizde makinanız fotoğrafa zaman ayırmanıza rağmen, bu tatminsizliğinizi nasıl giderebilir, fotoğraf tekniklerinizi, renklerinizi, bakışınızı nasıl daha çeşitleyebilir, geliştirebilirsiniz?

Bunun oldukça keyifli ve güzel bir yolu var! Bol bol başka fotoğrafçıların fotoğraflarına bakmak, sergilere, sunumlara katılmak... Hani eskilerin tabiri “üzüm üzüme baka baka kararır” misali ne kadar çok fotoğraf görürsek, bizim de bakış açımız, kadrajımız o kadar çok çeşitlenmeye, renklenmeye başlar. “Seyahat edemiyorum, çevremde herşey aynı, çekecek birşey bulamıyorum” diyorsanız, yapmanız gereken, seyahat edecek zamanı ve imkanı beklemek yerine bol bol fotoğraf bakmak olsun. Bir süre sonra belki de 100 kere fotoğrafını çektiğiniz yerlerde daha nice 100 farklı fotoğrafı daha çekebileceğinizi fark edeceksiniz.
Bunun için size tavsiyem; internetten birçok fotoğrafçının websitesine ulaşabileceğiniz gibi, birçok digital fotoğraf sergisine de ulaşabilirsiniz. Çevrenizdeki kültür merkezlerinde veya fotoğraf merkezlerinde farklı sanatçılardan, konulardan oluşan sergilere katılabilirsiniz ki bu sergilerin büyük çoğunluğu ücretsiz ve herkese açıktır. İşte bu muhakkak görülmesi gereken sergilerden bir tanesi İstanbul’da düzenleniyor. Şimdiye kadar yapılmış en kapsamlı fotoğraf organizasyonu olan  Fotoistanbul 1. Beşiktaş Uluslararası Fotoğraf Festivali; 18 Kasım tarihine kadar ABD, Asya, Avrupa ve Türkiye’den 100’e yakın sanatçıyı bir araya getiriyor!
Fotoİstanbul’un küratörleri 21. Yüzyıl Türkiye Fotoğrafı için yollara yeni taşlar döşüyor. Fotoğraflar yüzyıllık, terkedilmiş bir yetimhanede, taşınabilir konteynerlerde ve sokaklarda tüm İstanbullularla buluşmayı bekliyor.
Fotoistanbul 1. Beşiktaş Uluslararası Fotoğraf Festivali aynı zamanda, “Şehirler ve Hikayeler” teması çerçevesinde, şehirlerin ve insanların hikayelerini, kentin ve kentlinin durumunu fotoğraflarla öyküleştirecek. Festivalin detaylı programına http://fotoistanbul.orgdan ulaşabilirsiniz.
Sizin de zihniniz ve yüreğiniz “daha başka renkler, ışıklar, duruşlar ve kareler istiyorum” diyorsa, işte size harika bir fırsat. Bu herkese açık olan fotoğraf festivalini sakın kaçırmayın. Kadrajlarınızdaki sınırları genişletebilmek, dünyayı, insanları, hayatı, her türlü rengi, tadı, duyguyu, sınırların ötesinde bir kez daha keşfedebilmek adına hemen şimdi bu organizasyonu ajandalarınıza ekleyin. Merak ediyorum, bakalım bu sergi sonrası kadrajlarınıza neler neler yansıyacak, 100 kere gittiğiniz yerden 101. kez ne çıkacak? Paylaşmak isterseniz, instagram hesabım;  http://instagram.com/newagenesli

 

etiketler

YAZAR HAKKINDA

NESLİHAN BEHMUARAS

BENZER İÇERİKLER