#sanat

FOTOĞRAFIN ALTIN KURALLARI

NESLİHAN BEHMUARAS | 10 Temmuz 2015 #sanat

 Eskiden sadece profesyonellerin işi idi fotoğraf çekmek. Şimdi ise fotoğraf makinasına ihtiyaç duymadan cep telefonlarıyla bile herkes fotoğraf çekiyor. An'ı, hayatı paylaşmak elbette çok güzel, geleceğe bırakılacak en güzel miraslardan biri fotoğraf. Şayet fotoğrafı estetik kaygısı olmadan sadece bir anı olarak kalsın diye çekiyorsanız, sorun yok. Fotoğraf çekme özelliğine sahip her şey işinizi görecektir. Basın düğmeye ve çekin! Ve bu fotoğraflarınız da o anılarınızla birlikte anılarda kalacaktır. Belki aileniz, belki arkadaşınız  hasret gidermek için arada bir eline alır, bakar fotoğrafınıza... Ama eğer An'da yaşadığınız güzel duyguları bir de estetik bir bakışla sunmaya niyetiniz varsa, fotoğrafınızla hayatı paylaşmak istiyorsanız o zaman fotoğraf sanatının sınırları içinde girdiniz demektir. Bu durumda fotoğrafın altın kurallarını bilmenizde fayda var. Tıpkı eskilerin dediği gibi; "her şeyin bir yolu, yordamı vardır!"

Fotoğraf da, yolu ve yordamı bilinerek çekildiğinde ortaya çıkacak olan sadece sizi değil, o fotoğrafı gören herkesi etkileyecek, beğeni toplayacaktır. Altın kuralların göz önüne alınarak çekildiği fotoğraflarda fotoğraf, rahatlıkla kendine bakan ile iletişime geçer ve onu alıp, hikayesine dahil eder. Zira fotoğrafın altın kuralları aslında insanın psikolojisi, göz alışkanlıkları, estetik beklentileri ile doğrudan bağlantılıdır.

Peki nedir bu altın kurallar derseniz, dünyanın en başarılı fotoğrafçılarından Steve McCurry'nin hazırlamış olduğu videoyu paylaşmadan evvel, bence altın kurallardan çok daha önemli bir şeyi söylemeden geçmek istemiyorum;

Fotoğraf AŞKtırFotoğraf tutkudurFotoğraf kendini ve hayatı anlamanın en güzel yollarından biridir.Fotoğraf ego ve hırs barındırmamalıdır...

Fotoğraf, isterse geçim kaynağınız olsun veya sadece hobiniz, sevgi ve Aşk ile yapılırsa ancak en güzel renklerini, en güzel karesini paylaşır sizinle. Elinizdeki fotoğraf makinasının markası ne olursa olsun, bulunduğunuz yer neresi olursa olsun, sevmeden, keyif almadan fotoğraf çektiğinizde o güzelliği ortaya çıkarmanız neredeyse imkansızdır. Bu nedenle gerçekten heyecan ve AŞK duyuyorsanız, egonuzu, hırsınızı bir kenara koyup, fotoğraf ile kendinize ve hayat bir adım daha sevecenlikle yaklaşıp, size göz kırpan güzellikleri beklentisiz paylaşabilecekseniz, zamanınızı ayırın fotoğrafa...Yoksa şu kısacık hayatta yapacak daha ne güzellikler var...

AŞK ile alıyorsanız makinanızı elinize işte size iyi fotoğraf çekmeniz için Steve McCurry'nin hazırladığı altın kurallar;

 

1) Üçte bir Kuralı

Kadrajınızı yatay ve dikey olarak üçe ayırdığınızı farz edin (ki çoğu profesyonel makina bunu zaten vizörde size gösteriyor) ve ilgi noktalarını ya da vurgulamak istediğiniz şeyi bu yatay ve dikey kesişme noktalarına yerleştirin.

 

2)Yönlendirici çizgiler

Fotoğraf karesindeki doğal çizgileri (yol mesela) gözü fotoğrafa yönlendirmesi için kullanın.

 

3) Diagonaller

Göz her zaman estetik arar. Ama estetiğin farklı halleri her zaman çok daha fazla ilgi çeker. Mesela diagonal çizgiler dikkat çeker ve göze fotoğrafta keyifli bir seyahat imkanı verir.

 

4) Çerçeveleme

Dünyanın en ünlü fotoğraflarına baktığınızda gerçek vurgulanmak istenen şeylerde doğal ve basit bir çerçeve kullanıldığını görürsünüz; pencere, kapı gibi doğal çerçeveler. Mesela portrenizi bir pencere ardından çektiğinizde fotoğrafınızın hikaye ve görselliğine katkısı büyük olacaktır.

 

5) Fon seçimi 

Fotoğrafınızda vurgulamak istediğiniz objeyi ön plana çıkarabilmek için arka fonunda kontrast renk ve doku olmasına özen gösterin. Yani çekmek istediğiniz obje eğer arkasında karmakarışık doku ve renklerden oluşan bir fon önünde duruyorsa arka fon muhtemelen ilgiyi çok daha fazla çekip gözü sizin vurgulamak istediğiniz objeden koparacaktır.

 

6) Çerçeveyi doldurun

Bazen fotoğraf çekerken pek bir cimri, tembel davranır ve çekeceğimiz objeye daha çok yaklaşmak yerine uzaktan çekmeyi deneriz. Koskoca karede daha fazla yer verebilme ve ilgiyi objeye çekme imkanı varken, göz o kocaman boşlukta kaybolur gider ve fotoğraftan ilgisini çeker. Fotoğraf çekerken özel bir konu veya imkansızlık söz konusu değilse çekeceğiniz objelerinize yaklaşın.

 

7) Baskın olan gözü merkeze alın

Özellikle portre çekerken, baskın olan, gerçek duyguyu verecek olan gözü fotoğrafın merkezine yerleştirin. Hani gözler kalbin aynasıdır misali, bırakın fotoğrafınızı o gözler anlatsın... Fotoğrafınıza bakan gözler o gözlerle buluşup, hikayeye doğru birlikte yolculuğa çıksın.

 

8) Şablonlar ve Tekrarlar

Şablonlar ve fotoğraftaki görüntü tekrarları (yanyan dizilmiş evler, insanlar, arabalar vb) estetik olarak hoşluk verir. Ancak unutmayın, bu hoşluk ancak şablon gözü rahatsız etmeyecek şekilde, doğru yerde  kesilirse fotoğrafa bakanı gerçekten etkileyecektir.

 

9) Simetri

Simetri göze herzaman daha düzenli, güvenli ve hoş gelir. Simetriyi, çekeceğiniz kadrajda doğru şekilde konumlandırmalısınız. Ortalamak veya çapraz köşelere yerleştirmek herzaman gözü en az rahatsız eden halidir.

 

10) Videoda asıl önemli olan kuralı dünyanın en iyi fotoğrafçılarından biri olan Steve McCurry en sonda bakın nasıl vurguluyor;

"Unutmayın ki kompozisyon önemlidir, ancak kurallar da kırılmak içindir!

Kısaca en önemli nokta fotoğraf çekerken zevk almaktır, kendi yolunuzla,  kendi stilinizle..."

 

Hayat, sizi mutlu etmeyecek şeylere yer vermek için çok kısa!  Ne yaparsanız yapın, ister iş veya hobi, keyif almayı, mutluluk duymayı, Aşk ve heyecan ile yapmayı ve beklentisiz paylaşmayı düstur edinmeyi unutmayın lütfen. Her geçen an mutluluğunuzdan giden zamandır, onu  mutlu kılacak olan ise sadece sizsiniz...

Yüzünüzden ve yüreklerinizden mutluluğun hiç eksik olmaması dileklerimle, bir başka fotoğraf yazımda görüşmek üzere...

 

YAZAR HAKKINDA

NESLİHAN BEHMUARAS

BENZER İÇERİKLER