#sanat

GEÇMİŞ ZAMANIN İZİNDE: YILIN EN İYİ TARİH FOTOĞRAFLARI

| 21 Kasım 2017 #sanat


Bolivya’daki tren mezarlığından Galler’in görkemli Caerphilly Kalesi’ne, Tayland’da harabelerin içine gömülmüş Buda heykellerinden Ganj Nehri’nin kaotik manzarasına kadar pek çok karenin yarıştığı Yılın Tarih Fotoğrafçısı Yarışması sonuçlandı. Öne çıkan fotoğraflar arasında dünya kültürel mirasına katkı sağlayan popüler yerler olduğu gibi gizli saklı kalmış az bilinen noktalar da bulunuyor.

Başvuruların temmuz ayında alındığı yarışmada birinciliğe, Reading’teki terkedilmiş askeri hastane Nocton Hall fotoğrafıyla Matt Emmett layık görüldü. Jürinin birincisi olan Emmett’in yanı sıra halk oylamasıyla birinci olan eser ise Jenna Johnston’a ait İskoçya, Jedburgh Manastırı fotoğrafı oldu. Dünyanın her yerinden hem profesyonel hem de amatör fotoğrafçıların katılımına açık olan yarışmanın jürisi, aralarında tarihçiler, yayıncılar ve prodüktörlerin bulunduğu bir profesyoneller ekibinden oluşuyor.

Jürinin Birincisi: Matt Emmett - RAF Nocton Hall Askeri Hastane, Lincolnshire

Geçen zamanın yıkıcı izlerini taşıyan bu eserlere bakarken mükemmel kareyi yakalayabilmek için uzun yollar yürüyen, tırmanış yapan ve doğru zamanı bekleyen fotoğrafçıların çabalarına a tanık olacaksınız.

Halk Oylaması Birincisi: Jenna Johnston - Jedburgh Manastırı, İskoçya

Pamela Jones – Bolivya

Ana Caroline de Lima - Myanmar

Daniel Sands - İkinci Dünya Savaşı sığınağı

Kaiyu Lu - Çin Seddi yıkıntıları

Paul Templing - Dolbadarn Kalesi

Nathan Ortiz - Hindistan’da bir okul

Kyle Wood - Lincoln Katedrali

Mathew Browne - Caerphilly Kalesi

Duncan Webster - Stonehenge

Felipe de Castro Horta Hoffmann Martins - Ganj Nehri

 

BENZER İÇERİKLER