#sanat

“GEL SEN BENİM KARDEŞİM OL”

AYLİN ASLIM | 3 Nisan 2017 #sanat

47 yıl. Yazıyla kırk yedi. Türk halk müziğinin en özgün kadın seslerinden Sabahat Akkiraz’ın sahnede kırk yedinci yılını 28 Mart gecesi Babylon Bomonti’de nefis bir konserle kutladık. Bir insan düşünün ki, kırk yedi yıl öncesinin Türkiye’sinin şartlarında, on iki yaşında bir kız çocuğu olarak sahneye çıksın ve onca yıl sonra hâlâ yumuşacık kalsın. Gözlerinin ta içiyle gülümsesin.

“Neden kırk beş değil de, elli değil de kırk yedinci yıl?” diyoruz, “E herkes kırk ya da kırk beş yapıyor, ben de böyle istedim.” diyor.

Ömrünü türkülere adamış, neredeyse her kıtada konserler vermiş, hayatı belgesellere konu olmuş, çağlayan bir sese sahip bir küçük dev kadın. Saygı albümünde yer alacağımı mutlulukla anlatırken şahit oldum: Adını ve sesini bilmeyen yok Sabahat Akkiraz’ın; metalcisinden yogacısına, büfecisinden taksicisine. Öyle çok seveni var. Ama bilenler bilir, sadece çağlayan bir sesle yapamazsınız bunu; çağlayan bir yüreğiniz de olması gerekir. Hele söz konusu olan türküyse.

Kırk yedinci yıl için uzun bir süredir üzerinde çalışılan Sabahat Akkiraz & Dostları 47 adlı albüm de geçtiğimiz günlerde dinleyiciyle buluştu. Bu çalışmalar esnasında bir araya geldiğimizde hemen seri sorularla tanımaya çalıştım bu müthiş ve tatlı kadını. “Sabahat Abla” demek geldi içimden, “Fikrini, sözünü hiç sakınmıyorsun, milletvekili bile oldun.” dedim. “Meclise biraz sanatçı duyarlılığı lazım Aylin, ben konuşunca daha yumuşak bir bakışı oluyordu orada insanların.” diye cevap verdi. Sohbet ilerleyince bir anda “Kardeşin var mı senin?” diye sordu bana. “Var dedim, iki kardeşiz.” “Aaa çok azmış, biz sekiz kardeşiz, gel sen de benim kardeşim ol, dokuzuncu ol. Ben çok severim kardeşlerimi, iyi ki o kadar çok olmuşuz derim hep.” dedi. İçtenlikle, sevgiyle söyledi ama, şakasına değil. Sarıldık. Gün boyunca defalarca yaptığımız gibi.

Dahil olduğum için ömür boyu mutluluk duyacağım Sabahat Akkiraz & Dostları 47 albümünde Arif Sağ, Baba Zula, Bedük, Erdal Erzincan, Hüsnü Şenlendirici, İlhan Erşahin, Mehmet Erdem, Mercan Dede, Muhlis Akarsu, Musa Eroğlu, Orhan Gencebay ve Volkan Kaplan, Akkiraz’a eşlik eden diğer isimler.

Türkü söylemek, sadece seslendirmek değildir. Söyleyecek bir şeyi olandır söyleyenler. Bir derdi, bir hikâyeyi anlatası vardır da ondan çıkmıştır o şarkıyı/türküyü söylemeye. “Hikâyeleri anlatmak, paylaşmak lazım Aylin, yoksa silinip gidecekler bu dünya üzerinden.” diyor. Bahsettiği, annesinin ninesinden dinlediği masallar. Happa Nine’nin Masalları adında bir masal kitabında derlemiş ailesinden kulağına dolan masalları. Eğer masal ve türkü seviyorsanız, Çerçeve Yayınları’ndan çıkan bu kitabı bence mutlaka edinmelisiniz; okuyunca ne demek istediğimi anlayacaksınız.

Türkülerle, masallarla daha nice yıllar anlatsın bize Sabahat Abla, mutlulukla dinleriz. Birlikte söylediğimiz “Böyle Olur Mu” adlı türküyü hemen aşağıda dinleyebilirsiniz.

VİDEO

MİS GİBİ GRUP: VERA

YAZAR HAKKINDA

AYLİN ASLIM

Şarkıcı ve şarkı yazarı Aylin Aslım, 2000 yılında yayınladığı ilk solo albümü Gelgit'ten bu yana Gülyabani, Canını Seven Kaçsın ve Zümrüdüanka adında dört solo albüm yayınlamış, birçok tribute albümünde usta sanatçıların eserlerini yorumlamıştır. Kadın hakları alanında aktif çalışmalarda bulunmuş, 2005'te Güldünya adlı şarkısı Aile İçi Şiddete Son kampanyaları dahilinde Güldünya Şarkıları adlı albüm ve konser projelerine yön vermiştir. 1996'dan bu yana aktif sahne hayatına devam etmektedir. Adana İşi, Şarkı Söyleyen Kadınlar gibi sinema filmlerinde ve Son isimli televizyon dizisinde oyunculuk yapmıştır. 2015 yılında Adım Adım Uyku adında Türkiye'den ve dünyadan çocuk şarkıları ve ninnilerden oluşan bir albüm yayınlamıştır. Halen İstanbul'da yaşamaktadır.