#sanat

GEZİCİ FESTİVAL’İN YOLCULUĞU BAŞLADI

| 1 Aralık 2017 #sanat

Ankara Sinema Derneği’nin Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın katkılarıyla düzenlediği 23’üncü Gezici Festival’in bu yılki durakları Ankara’nın ardından Sinop ve Kastamonu olacak. 1-14 Aralık tarihleri arasında bu şehirleri dolaşacak olan festival, ulusal ve uluslararası festivallerde gösterilen ve ödül kazanan yapımları sinema severlerle buluşturacak. Festival, 8-11 Aralık tarihleri arasında Sinop; 12-14 Aralık tarihleri arasında ise Kastamonu’ya uğrayarak yolculuğunu tamamlayacak.

Asghar Farhadi - The Salesman

Her yıl olduğu gibi yine yoğun bir programa sahip olan Gezici Festival’de Türkiye 2017 ve Dünya Sineması bölümleri, organizasyonun vazgeçilmesi olmaya devam ediyor. Dahası birçok milletten kısa metraj film de festivalin merak erilenleri arasında. Her yıl bir sinema ustasının izleyiciler için hazırladığı seçkiden oluşan bölüm bu yıl Ercan Kesal’a emanet. “Adalet ve Vicdan” adını taşıyan bu bölümde yer alan ve Kesal tarafından seçilen filmler arasında 12 Kızgın Adam, Öldürme Üzerine Kısa Bir Film ve The Salesman bulunuyor.

Pelin Esmer - İşe Yarar bir Şey

Fikret Reyhan - Sarı Sıcak

Festival’in Türkiye 2017 bölümünde Onur Saylak’ın ilk uzun metrajlı filmi Daha; İstanbul Film Festivali’nin yanı sıra Adana ve Malatya festivallerinden de ödülle dönen Pelin Esmer’in filmi İşe Yarar Bir Şey; Emre Yeksan’ın ilk filmi Körfez ve yılın bol ödüllü filmi Sarı Sıcak var.

Ayrıca bu yılın sürprizi, Şerif Gören ve Yılmaz Güney imzalı Yol filminin restore edilmiş hali seçkide yer alıyor.

Onur Saylak - Daha

Festivalin Dünya Sineması bölümünde gösterimi gerçekleşecek filmler arasında ise Amerikalı aktivist yönetmenler Catherine Gund ve Daresha Kyi’nin filmi Chavela; Filistinli yönetmen Annemarie Jacir’in son filmi Düğün Davetiyesi (Wajib); Bosna Hersek’in Oscar adayı Erkekler Ağlamaz (Men Don’t Cry) ve Haneke’nin son filmi Mutlu Son (Happy End) yer alıyor.

Festivalin program detaylarını öğrenmek ve bilet almak için Biletix’i ziyaret edebilirsiniz.