#sanat

GÜMÜŞLÜK'TE KLASİK MÜZİK ESİNTİLERİ

| 31 Temmuz 2017 #sanat

Klasik müzik hayranlarını 26 Temmuz - 4 Eylül tarihleri arasında Gümüşlük’e davet eden Uluslararası Gümüşlük Klasik Müzik Festivali, bu yıl 14’üncü yaşını kutluyor. 2004’te piyanist Eren Levendoğlu, piyanist Gülsin Onay ve Mesut Pekergin’in önderliğinde, küçük çapta bir piyano etkinliği olarak hayata geçirilen festival, bir sonraki yıldan başlayarak uluslararası müzik festivali sıfatına kavuştu. O zamandan beri yoluna devam eden ve yaz akşamlarını klasik müzik ezgileriyle dolduran Uluslararası Gümüşlük Klasik Müzik Festivali, dünyaca ünlü isimleri de ağırlamayı da sürdürüyor.

Gilles Apap

Festivalde her yıl olduğu gibi bu yıl da üç ayrı konsept sunulacak. Klasik müzik konserleri, Taşta başlığı altında 25 asırlık tarihi Koyunbaba Antik Taş Ocağında klasik müzikseverleri bekliyor olacak. Son iki yıldır festival bünyesinde gerçekleşen Suda ve Kumda konserleri ise Gümüşlük sahilinde izleyiciyle buluşacak. 26 Temmuz gecesi festivalin açılış konserini veren Fransız kemancı Gilles Apap’a, yurttaşı akordeon ustası Myriam Lafargue eşlik etti. Kapanışı ise piyanist Gülsin Onay, 4 Eylül’de yapacak.

Erik Truffaz 

Gümüşlük sahilinde gerçekleşen caz konserleri ve gitar resitalleri Suda konserleri kapsamında Norveçli caz sanatçısı Tord Gustavsen ile başlayacak ve Emin Fındıkoğlu Quartet ile Alp Ersönmez ‘Yazısız’ feat Erik Truffaz gibi gruplarla sürecek. Kumda konserleri ise Erdem Sökmen & Hasan Meten ikilisi ile başlayacak. Ardından piyanodaki virtüözlüğünü gitarına da yansıtan ünlü Brezilyalı sanatçı Egberto Gismonti ve festivalin önceki yıllarda da konuğu olan Güney Afrikalı gitarist Derek Gripper, müzikseverlerle buluşacak.

Alp Ersönmez

BEGOA Ensemble

Gülsin Onay

Konser mekanları arasında 400 yıllık bir tarihe sahip Ortodoks şapeli Eklisia’nın yanı sıra Antik Taş Ocağı, Toprak Ev ve Gümüşlük sahildeki festival alanı yer alıyor. Konserlerin biletlerini Biletix’ten alabilirsiniz.