#sanat

M. ALİ ÇAKIR, "HACİMSİZ SEYİR" SERGİSİYLE VERSUS ART PROJECT'TE

| 23 Kasım 2016 #sanat

M. Ali Çakır'ın, bilinçaltının katmanları arasında gizlenen düşüncelerin özgürlük arayışıyla yüzeye çıkması olarak tanımlanan "Hacimsiz Seyir" isimli sergisi seyirciyle buluştu.

"Çakır’ın kozalarını yırtıp, birer özne konumuna ulaşmak için etrafındaki ayrıntılarla çekişme halinde olan figürleri, anlaşılma kaygısından uzak yansımalar oluşturuyor. Varlık ve yokluk, özne ve nesne arasında, yan yana duran ama yönsüz, odağını kaybetmiş, birbirinin içine süzülen, eriyen, yer yer katılaşan bir takım ilksel sahneler oluşturuyor.

Oluş halindeki kahramanlarını ‘eksik, biçimsiz ve kusurlu’ olarak tanımlayan sanatçı, varoluşsal sıkıntının öznenin peşini hiç bırakmadığını belirtiyor. ‘Ötekine olan zorunluluk hep ortadadır'. Sartre'ın dediği gibi 'Cehennem Başkalarıdır'. Kendi kozasından çıkarken bile bir diğerinin kozasını parçalamaya çalışan figürler, sanatçının çalışmalarında benimsediği hikaye anlatıcılığında betimsel öğeleri oluşturuyor."

Figürlerin yanı sıra onları çevreleyen ayrıntıların ön planda olduğu çalışmaların yer aldığı sergide sanatçının farklı boyutlardaki tuval ve kağıt işleri bir arada. 10 Aralık tarihine kadar açık kalacak sergi, Beyoğlu'ndaki Hanif Han'da bulunan Versus Art Project'te görülebilir.