#sanat

HOŞ GELDİN, İYİ Kİ GELDİN KALBEN

AYLİN ASLIM | 1 Mart 2016 #sanat

Sırtında gitarıyla Kalben Sağdıç
 
"Oh be!" dedim birkaç kez. "Oh! Çok güzel şarkılar!" Kalben'in bir süredir beklenen ilk albümünü dinliyorum. Neden bilmiyorum ama sadece çok güzel bir blues şarkısı ya da gitar solosu dinlerken aşka gelip defalarca "Ooh bee!" diye bağırmak gibi tuhaf bir huyum var. Kalben'i dinlerken de böyle oldu. Blues söylemiyor elbette Kalben, ama blues gibi melankolik, aşk dolu ve tutkulu. Sesi tam sevdiğim gibi: Buğulu ve alto.
 
Tek tek şarkı şarkı ilerledikçe, sonuna geldikçe baştan alıp dinliyorum üst üste Kalben'i, tekrar tekrar. Herkesin zevki kendine elbet; ama son yirmi yıl nacizane mesai harcadığım bu işten bir şey öğrendiysem, o da şudur: Bir albümü baştan sona şarkı atlamadan tekrar tekrar dinlemek istiyorsanız, o albüm iyidir. Hem de çok iyi!
 
Mutsuz aşklar, ayrılıklar, bavullar, kolilerle dolu yalnız odalar, sokaklar, otobüsler geçiyor Kalben'in şarkılarından. Yerli ve yabancı, sevdiğim birçok şarkı yazarı ve şarkıcıdan anlık izler buluyor gibiyim yer yer; çok hoşuma gidiyor bu. Yaraları olan, yaralanıp düştüğü yerden yine kendi başına kalkıp yürümeyi bilmiş bir genç kadın yazmış bunları. Kimseye kendini beğendirmek için söylemiyor; ne tizlerde dolanan yersiz ses şovları var, ne de sinsi sahte nağmeler. Kimseye bir şey ispat eder bir hali yok. Ama aynı zamanda o kadar iyi, güçlü ve tutkulu bir solist ki, dikkatiniz asla dağılmıyor dinlerken. Her sözü anlaşılıyor, şarkılarda prozodi* hatası sıfır, ve en önemlisi, olmadığı biri olmaya çalışmıyor. Bu üç konu, Kalben'le aşağı yukarı aynı zamanlarda karşımıza çıkan birçok yeni şarkı yazarı/şarkıcının en temel sorunu bana göre. Sanki evindeki odasında tek başına çalıp söylüyor, farkında değil onu dinlediğimizin, rol yapmıyor, yaşıyor. Ya da belki umurunda da değil; biz olsak da olmasak da böyle söyleyecek o. İşin sırrı da bu zaten...
 
Kalben Sağdıç
 
Başkası söylese klişe ya da arabesk duyulabilecek sözler, Kalben'in yorumu, zekâsı ve tabii mizahıyla kurtuluyor tuzaklardan. Bir sonraki cümlesini tahmin edemediğiniz, dolayısıyla merakla takip ettiğiniz, su gibi akan on iki orijinal şarkı var. Sevdiğimiz tabirle "boş yok" albümde. Hepsi dört başı mamur şarkılar. Yol, Ömür Geçmez, Çorap, Doya Doya, Sana Ne Oldu ve O Ye Bebek olağanüstü! "Olmasaymış da olurmuş" deme haddini göstereceğim tek şarkı, bir İbrahim Tatlıses şarkısı: "Haydi Söyle". Bu şarkının albüme alınma sebebini bilmiyorum ama, Kalben'in harika yorumuna rağmen albümün geri kalanından ayrıksı duruyor sanki. Kalben'in kendi şarkılarının her biri Haydi Söyle'den daha güçlü ve iyi şarkılar bana göre.  Bu şarkıların hak ettiği ehil ellerce düzenlenip sunulmuş olmasına da ayrıca seviniyorum; samimiyeti ve sadeliği cesurca korunmuş Kalben'in. "Halk bunu sever" kurnazlığıyla kelebek gibi kondurulmuş arabesk keman ya da klarnet sololar yok çok şükür Allah'ım!
 
Güzel şarkılarla dolu yeni bir albüm, yeni bir ses, hem de iyi bir kadın vokal duyduğumda öyle mutlu oluyorum, öyle umut doluyorum ki, bir süre için dünya güzel görünüyor gözüme. Ve bu çorak topraklarda böyle şeyler o kadar nadiren oluyor ki, sırf bunun için Kalben'e kalbimin en temiz köşesinden: Teşekkürler!
 
Yolu açık olsun...
 
Kalben albüm kapağı
 
*Prozodi veya müzik prozodisi, müziğin sözlere, sözlerin nağmelere, çeşitli vasıtalarla uygulanmasına ve her ikisinin de beste diksiyonu, mânâ ve âhenk bakımından başarılı bir şekilde kaynaşmasıdır.

YAZAR HAKKINDA

AYLİN ASLIM

Şarkıcı ve şarkı yazarı Aylin Aslım, 2000 yılında yayınladığı ilk solo albümü Gelgit'ten bu yana Gülyabani, Canını Seven Kaçsın ve Zümrüdüanka adında dört solo albüm yayınlamış, birçok tribute albümünde usta sanatçıların eserlerini yorumlamıştır. Kadın hakları alanında aktif çalışmalarda bulunmuş, 2005'te Güldünya adlı şarkısı Aile İçi Şiddete Son kampanyaları dahilinde Güldünya Şarkıları adlı albüm ve konser projelerine yön vermiştir. 1996'dan bu yana aktif sahne hayatına devam etmektedir. Adana İşi, Şarkı Söyleyen Kadınlar gibi sinema filmlerinde ve Son isimli televizyon dizisinde oyunculuk yapmıştır. 2015 yılında Adım Adım Uyku adında Türkiye'den ve dünyadan çocuk şarkıları ve ninnilerden oluşan bir albüm yayınlamıştır. Halen İstanbul'da yaşamaktadır.